Місію ОБСЄ обмежують з обох боків лінії зіткнення — Хуг

Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ зафіксувала загострення на півдні Донецької області, в районах на північний схід від Маріуполя — там використовується важке озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, з обох боків лінії зіткнення, і такі випадки в останні 10 днів частішають.

Про це повідомив в ефірі Громадського перший заступник голови СММ ОБСЄ Александр Хуг.

«Ми зафіксували суттєве підвищення кількості порушень режиму припинення вогню якраз в цьому районі на північний схід Маріуполя. Ми реєстрували ці порушення не лише у денний час, але й вночі. У нас є встановлена камера поблизу Маріуполя, яка і фіксує порушення режиму припинення вогню у нічний час», — зазначив він.

Хуг також повідомив, що місія стикається з певними обмеженнями, хоча мандат ОБСЄ поширюється на всю територію України, включаючи неконтрольовані райони і кордон з РФ.

«Ми стикаємося з обмеженнями свободи пересування на обидвох сторонах лінії зіткнення. Наш мандат не може бути обмежений якимось чином. Пан Захарченко та пан Плотницький поставили свої підписи під Мінськими угодами, тим самим дозволивши нам свободу пересування. І ми будемо продовжувати документально фіксувати, чи вони дотримуються досягнутих домовленостей», — підкреслив він.

Хуг також зауважив, що виконання рішення про запровадження поліцейської місії ОБСЄ, яке було досягнене в результаті переговорів у Нормандському форматі, може бути довгим і складним процесом.

«Це залежить від волі 57 держав-учасниць ОБСЄ, включаючи Україну та Росію, які мають узгодити завдання і мандат, визначити їх функції. Допоки це рішення не прийнято, СММ ОБСЄ залишається неозброєною, цивільною, і ми будемо продовжувати свою роботу до кінця березня 2017 року», — сказав заступник голови місії.

Він повідомив, що місія в Україні налічує 700 міжнародних спостерігачів, 600 з яких працюють на сході України. Окрім них СММ ОБСЄ має 320 місцевих працівників.

«Дуже важливо зазначити, що ми можемо виконувати свою роботу настільки, наскільки нам дозволяють її виконувати. Все залежить від сторін, які погодились на це ще у Мінську, щоб вони дозволили нам виконувати наші завдання, а ми зі своєї сторони будемо продовжувати документально фіксувати, чи вони виконують досягнутих домовленостей», — підкреслив Гуг.

Хуг також додав, що спостерігачі місії працюють цілодобово, патрулюючи лінію зіткнення протягом дня, а також у нічний час, на стаціонарних спостережних пунктах з обох боків лінії зіткнення. Сили місії використовує камери у місцях, де їх доступ обмежений, і тим самим забезпечують спостереження вночі. Заступник голови місії зазначив, що ОБСЄ не збирається обмежуватися лише цими технічними засобами.