Міста «за межею». Іловайськ

Іловайськ – місто районного значення, яке підпорядковується Харцизській міській раді. З 2014 року населений пункт контролюється  так званою «Донецькою Народною Республікою». Населення Іловайська – 15,5 тисяч людей. Мешканці в основному зайняті на підприємствах по обслуговуванню залізничного транспорту – це крупний залізничний вузол (станція Іловайськ).  Важкої промисловості та великих шахт у місті не було і до війни. Близько 40% населення працює в Іловайському відділенні Донецької залізниці. Місто мало ключове стратегічне значення як вузлова станція залізниці на шляху до Дебальцевого.

Захват 

Вперше прапор так званої «Донецької народної республіки» з'явився над будівлею міського вокзалу 4 травня 2014 року. По суті Іловайськ проголосив своє підпорядкування «ДНР» вже після фактичного захвату влади. Під час наступальної операції української армії в липні-серпні 2014 Іловайськ став епіцентром військових дій. Місто сильно постраждало від запеклих боїв. Були зруйновані сотні будинків, лікарня, школи, пошкоджені дороги.

Переломною в ході антитерористичної операції стала битва за позиції під Іловайськом. Вона отримала назву «Іловайський котел». Місто надовго занурилося в гуманітарну катастрофу: відсутність води, електрики й газу. Єдине, що допомагало вижити, – гуманітарна допомога. За хлібом вишиковувалися величезні черги. Люди перебували в постійних пошуках води. За допомогою акумуляторів на вулиці заряджали мобільні телефони, хоча нормального зв'язку не було до жовтня 2014.

Соціальна сфера 

Керує міською адміністрацією Іловайська Сергій Муковнін. Місто офіційно підчиняється окупованому Харцизську та ватажкові так званої «ДНР» Олександру Захарченку. За рік після боїв за Іловайськ у місті частково відновлена центральна залізнична станція. Були запущені приміські електрички.  Деякі будівлі відновленню не підлягають. Ситуація із зарплатами та соціальними виплатами в місті така ж, як і на всій окупованій території.

Гроші дістаються лише бойовикам так званої «ДНР», також платять працівникам залізниці. Бойовики при цьому влаштовують пафосні свята для населення, з шашликом за високими цінами та з російськими народними піснями. У керуванні містом беруть участь російські офіцери.

Ціни на основні продукти: 

Картопля – 10 грн./кг

Огірки – 17 грн./кг

Помідори – 30-40 грн./кг

Свинина – 120 грн/кг

Курка – 80-90 грн/кг

Хліб – 3-7 грн

Горілка – від 45 грн/0,5 л

/Громадське.СХІД