Місто розбрату: що потрібно знати про визнання Єрусалима столицею Ізраїлю
Хтось палив портрети Трампа, вісім з15—ти країн—членів Ради Безпеки ООН вимагають скликати екстрене засідання, а хтось навпаки назвав цей день«історичним»— так світ відреагував нарішення американськогопрезидента визнати Єрусалим столицею Ізраїлю таперенести туди посольство США. Громадське розбиралося, чому цепитання важливе таякі наслідки матиме рішення Трампа для регіону тасвіту.
Хтось палив портрети Трампа, а хтось навпаки назвав цей день «історичним» — так світ відреагував на рішення американського президента визнати Єрусалим столицею Ізраїлю та перенести туди посольство США.
Він обіцяв зробити це ще під час передвиборчої кампанії у 2016-му. Тодішній президент Барак Обама застерігав, що це може призвести до напруження в близькосхідному регіоні. Однак Трамп вирішив учинити по-своєму.
«Неможливо зрозуміти, до кого Трамп хоче підлеститися», — сказав президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.
Наслідки цього рішення вже помітні — напруга в регіоні посилюється: сьогодні, у четвер між палестинськими протестувальниками та ізраїльською поліцією сталися сутички. Правоохоронці застосували сльозогінний газ і світлошумові гранати.
Громадське розбиралося, чому це питання важливе, та які наслідки матиме рішення Трампа для регіону та світу.
Виконана обіцянка
Про намір визнати Єрусалим столицею Трамп повідомив президентові Палестинської держави Махмуду Аббасу телефоном у вівторок, 5 грудня. Тоді палестинський лідер попередив президента США «про небезпечні наслідки, які це рішення матиме для мирного процесу, безпеки й стабільності».
Уже наступного дня Трамп виконав свою обіцянку й наказав Державному департаменту США почати підготовку до перенесення американського посольства з Тель-Авіва до Єрусалима.
«Я вирішив, що настав час офіційно визнати Єрусалим столицею Ізраїлю», — заявив він.
Своє рішення президент США аргументував тим, що «оцінив програму дій, яка найліпше відповідала б інтересам США та досягненню миру між Ізраїлем та палестинцями».
За інформацією The New York Times, Трамп планує залишати американське посольство в Тель-Авіві впродовж півроку. Будівлю в Єрусалимі ще не обрали — переїзд може затягнутися на роки.
Про намір визнати Єрусалим столицею Ізраїлю Трамп заявив палестинському лідерові телефоном 5 грудня (на архівному фото — президент США Дональд Трамп (ліворуч) та президент Палестинської держави Махмуд Аббас під час спільної прес-конференції в резиденції Аббаса у Вифлеємі, 23 травня 2017 року) Фото: EPA-EFE/ATEF SAFADI
Реакція Ізраїлю
Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху сказав, що дуже вдячний президентові Трампу й назвав цей день «історичним».
«Єрусалим був центром наших сподівань, наших мрій, наших молитов упродовж трьох тисячоліть. Три тисячоліття він був столицею єврейського народу», — написав Нетаньяху у Twitter.
Рішення Трампа привітали й у ліберальній опозиції Ізраїлю. Нафталі Бенет, міністр освіти й лідер правої партії «Єврейський Дім» заявив, що такий крок є «розплатою за стратегічну терпимість Ізраїлю», пише The New York Times.
«Нам повторювали знову і знову: якщо ми хочемо прихильнішого ставлення, нам треба відрізати частини Ізраїлю та віддати їх у руки наших ворогів. Нинішній досвід свідчить — у світі поважають сильні країни, які вірять самі в себе», — сказав Бенет.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Чим запам’ятається перше закордонне турне Трампа
Ізраїль став єдиною країною, яка привітала це рішення.
«Виникли сприятливі умови для того, щоб підкреслити на кого дійсно роблять ставку США в регіоні Близького Сходу. Цією країною є Ізраїль, і партнерство з ним буде всеосяжним та непорушним», — прокоментував Громадському співзасновник «Центру досліджень Африки» Олександр Мішин.
Графіті з Портретом прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху на Ізраїльському роз’єднувальному мурі, Вифлеєм, Західний берег річки Йордан, 6 грудня 2017 року Фото: EPA-EFE/ABED AL HASHLAMOUN
Реакція Палестинської держави та світу
Палестинці у Вифлеємі, місті на Західному березі річки Йордан, на знак протесту спалювали портрети Дональда Трампа. Вони теж уважають Єрусалим своєю столицею. Палестинський лідер Махмуд Аббас назвав заяву президента США «прикрою». Він додав, що Вашингтон більше не може бути посередником у мирних переговорах. Влада Палестинської держави закликала до загального страйку в четвер, 7 грудня.
Лідер палестинського ісламського руху «ХАМАС» Ісмаїл Ханія, що з 2007 утримує владу в Секторі Гази, назвав це рішення «актом оголошення війни» та закликав до нової інтифади (збройної боротьби палестинських арабів проти ізраїльтян Західного берегу річки Йордан та Сектору Гази — ред.).
Лідер палестинського ісламського руху «ХАМАС» Ісмаїл Ханія (в центрі) під час протестів проти рішення Трампа, місто Газа, 6 грудня 2017 року Фото: EPA-EFE/MOHAMMED SABER
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган теж засудив рішення Трампа, висловивши побоювання, що це може негативно вплинути на регіон.
«Жодна країна у світі, крім США та Ізраїлю, не йшла супроти резолюції ООН 1980 року. Тільки ці дві країни їй опираються. Неможливо зрозуміти, до кого Трамп підлещується, порушуючи це питання. Цей крок призведе до неспокою в регіоні», — сказав він в Анкарі, пише Al Jazeera.
Раніше Ердоган застерігав, що може розірвати зв’язки з Ізраїлем, якщо США визнають Єрусалим його столицею.
Турецькі протестувальники спалюють ізраїльський прапор під час мітингу в Стамбулі, 6 грудня 2017 року Фото: EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU
Вісім з 15 країн-членів Ради Безпеки ООН вимагають скликати екстрене засідання до кінця тижня. Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттереш назвав це «моментом величезної тривоги» та зауважив, що рішення має ухвалюватися з урахуванням інтересів і Ізраїлю, і Палестини.
Європейська комісія теж занепокоєна. Там повідомили, що посилять роботу з партнерами задля узгодження статусу Єрусалиму як столиці двох держав.
Крім того, рішення Трампа засудили британська прем’єрка Тереза Мей, німецька канцлерка Ангела Меркель, президент Франції Еммануель Макрон та Високий представник ЄС з питань закордонної політики Федеріка Могеріні.
Палестинські протестувальники спалюють опудало американського президента Дональда Трампа під час акції в місті Наблус, Західний берег річки Йордан, 7 грудня 2017 року Фото: EPA-EFE/ALAA BADARNEH
Вага питання
Статус Єрусалима є одним з найгостріших питань у відносинах між Ізраїлем та арабськими сусідами. Ізраїль уважає місто своєю столицею, натомість Палестина наполягає, що це — столиця їхньої майбутньої держави.
Ізраїль оголосив Єрусалим своєю столицею в 1950-му та переніс туди свої державні установи. Після перемоги в Шестиденній Війні 1967 року Ізраїль одержав контроль над територією міста й законодавчо відокремив Східний Єрусалим від Західного берега річки Йордан.
Резолюція Генеральної Асамблеї ООН 1947 року проголосила Єрусалим та Вифлеєм територіями під міжнародним контролем. Крім того, місто є святинею для трьох релігій — юдаїзму, християнства й ісламу.
США стали першою державою, яка визнала Єрусалим столицею Ізраїлю.
«Трамп фактично перекреслив модель «двох держав» у Палестині, бо палестинців позбавляють права на власну столицю, якою вони вважають Східний Єрусалим. Крім того, він свідомо або несвідомо посилює позиції екстремістів в ісламському світі», — коментує Громадському експерт Олександр Мішин.
Домовленості між Палестиною та Ізраїлем досі не досягнуті — міжнародна спільнота вважає, що лише таким чином можна було б вирішити питання. Хоча Дональд Трамп і наголосив, що альтернативи формулі «дві держави для двох народів немає», своїм рішенням він може тільки посприяти ескалації ізраїльсько-палестинського конфлікту та поставити під загрозу близькосхідний мирний процес.
- Поділитися: