Між питанням України та Сирії не має зв’язку - екс-посол США в Україні Стівен Пайфер
Колишній посол США в Україні, експерт Інституту Брукінгса Стівен Пайфер в інтерв'ю hromadske.tv розповів, що означає зниження агресії з боку Росії на сході України: тимчасове затишшя чи зміну політики.
- Я вважаю, що багато людей тут дотримуються думки, що європейська спільнота або навіть світова спільнота має віднайти новий статус кво у питанні колективної безпеки, або вони мають поглянути назад і виправити ті помилкові кроки, які призвели до того, що анексія Криму стала можливою. Як Ви вважаєте, чи буде новий статус кво? Чи це буде замороження ситуації на тому етапі, на якому вона є зараз, або ж намагання виправити таку ситуацію?
- Перш за все, я вважаю, Україна правильно чинить, коли каже, що Крим – це довготривале питання. І як на мене і зважаючи на резолюцію щодо ситуації на сході України, я думаю Захід буде продовжувати санкції проти Росії через анексію Криму. Деякі санкції стосуються Криму, деякі – східної України. Я думаю, що санкції через Крим залишаться допоки ситуація не буде вирішена на користь України. Для мене важко говорити про те, що відбувається в східній Україні. Я б хотів побачити імплементацію Мінських угод. Я думаю про це з оптимізмом, адже, здається, впродовж останніх десяти днів там всерйоз намагаються дотримуватись режиму припинення вогню. Коли ти дивишся на ці угоди і на ті пункти, які в них є, які росіяни не виконали, сепаратисти не виконали, то мені важко аналітично дійти висновку, що Мінськ-2 буде втілений до кінця року. З іншого боку Захід збирається зважити, чи не затягується втілення угод. Я би сказав, що якщо Мінські угоди, які були оговорені і розроблені французами і німцями, якщо росіяни та сепаратисти роблять все, щоб ці угоди не були втілені, то я сподіваюсь, що Захід буде вживати заходів, щоб таки змусити Росію змінити свою політику, і це призведе до подальших санкцій.
- Багато людей пліткують про те, що ж стоїть за цим нещодавнім зниженням жорстокості на сході України. Для багатьох це знак, що Росія намагається якось позбутись санкцій, адже нові рішення щодо санкцій прийматимуть у грудні. Але тут ще і сирійське питання, яке постало нещодавно. Як Ви вважаєте, Росія намагається віднайти нову тактику? Вона хоче вибратись зі східної України і сказати: «ми натомість допоможемо вам у Сирії і будемо боротись проти ІДІЛ»?
- Якщо Росія хоче вибратись зі східної України, то вона може це зробити. Я маю на увазі, ніхто їх там не тримає. Я так думаю, що скоро буде змінюватись тактика. Росія вирішила знизити агресію в Україні, і я вважаю, це добре. Але я не думаю, що це зміна глобального підходу Росії, який, я боюсь, продовжує дестабілізувати Україну і заважає уряду проводити реформи. Якщо це справжня зміна російської політики, то я це вітаю. Але ми не бачимо доказів, що відбулись зміни пріоритетів і цілей. Вважаю, лише тактика змінилась. І я би відокремив питання України і Сирії. Я не бачу між ними зв’язку. Багато хто хоче намалювати цей зв’язок і намагаються шукати якийсь спільний компроміс.
- Теорія змов дуже популярна в східній Європі.
- Так само як і теорія, яка була популярна два місяці тому, про те, що Сполучені Штати пожертвували Україною на користь Ірану. Я в таке ніколи не вірив. Росія збиралась співпрацювати зі Сполученими Штатами і Євросоюзом щодо Ірану. Тому що врешті-решт Росія не хоче бачити Іран з ядерною зброєю. І не було там жодного підводного каміння.
- Росія офіційно заявляє, що вони не хочуть, аби східна Україна стала частиною Росії, що вони не хочуть її анексувати так, як вони зробили це з Кримом. Вони хочуть, щоб східні регіони лишались у складі України. Але в той же час, коли Ви їздили в східну Україну, Ви говорили з людьми на фронті або на території, підконтрольній бойовикам, дуже важко віднайти рішення для східної України, реінтегрувати її мирним шляхом без наслідків у майбутньому, впродовж навіть десятиліть. Як Ви вважаєте, чи робить Україна достатньо, щоб підтримувати зв’язок людьми, які опинились у пастці на території, яка підконтрольна сепаратистам, або на прифронтовій території?
- Я думаю, це ситуація, коли уряд у Києві не може зробити достатньо, щоб підтримати людей у східній Україні. Є шлях примирення, шлях, який задовольнив би Україну в політичному та економічному планах. Я вважаю, було б корисно для уряду, продовжувати стукати повідомленнями: додому, додому, додому! Тому, що я вважаю, є можливість, коли Росія каже: нам не потрібна східна Україна. Так буде простіше повернути ці регіони назад. Я думаю для людей на окупованих територіях Донецька і Луганська це важливо. Вони хочуть жити в Україні. Тому що маленький клаптик спірної території не може запропонувати велике економічне майбутнє.
- Якщо порівнювати з останньою конференцією. Там говорилось про атмосферу страху, повзучу війну, про ескалацію. А зараз Україна вперше має 24 години абсолютної тиші на Сході. Ви вважаєте, це одиничний випадок чи це нова сторінка, коли ми можемо говорити про безпеку?
- Я не думаю, що ми готові робити якісь довгострокові висновки, чого ж Росія хоче. Я досі вірю, що російський наступ продовжується. Він дестабілізує уряд. І зараз вони вирішили знизити свою агресію, але я не думаю, що цілі Кремля змінились.
hromadske.tv
- Поділитися: