Міжнародна допомога та запланований обмін захисників Маріуполя: головне за день 21 травня

Президент США Джо Байден підписав закон про виділення Україні майже 40 мільярдів доларів допомоги, а президент Володимир Зеленський розповів про плани завершення війни та обміну захисників Маріуполя. Зібрали головні новини за день 21 травня.

Допомога від США

Президент США Джо Байден підписав закон про виділення Україні військової, економічної та гуманітарної допомоги на загальну суму в майже 40 мільярдів доларів. На що саме передбачені гроші з цього пакету допомоги, розповіла пані посол України у США Оксана Маркарова.

Міжнародна підтримка України

Португалія надасть Україні до 250 мільйонів євро (7,8 мільярда гривень) фінансової підтримки. Меморандум щодо цього підписали в Києві 21 травня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та прем'єр Португалії Антоніу Кошта.

А Канада запровадила додаткові санкції проти росії через її вторгнення в Україну, котрі стосуватимуться 14 російських олігархів і бізнесменів, зокрем, й мільярдера Олександра Лебєдєва. Крім персональних санкцій, Канада заборонила експортувати до рф товари класу люкс та імпортувати звідти низку товарів розкоші.

Що із військовими з Маріуполя?

Українських військових, які вийшли з заводу «Азовсталь» у Маріуполі, мають обміняти на російських військовополонених. Подальший процес залежить від зобов'язань ООН, «Червоного хреста» та рф, про що повідомив президент Володимир Зеленський. Він наголосив, що Маріуполь захищали 400 прикордонників, велика кількість нацгвардійців, десантники, представники СБУ, медики та звичайні люди.

Член переговорного процесу, голова комітету Держдуми з міжнародних справ та очільник фракції «ЛДПР» леонід слуцький заявив, що в росії мають намір вивчити питання можливості обміну політика Віктора Медведчука на українських полонених з полку «Азов», проте вже згодом він же заявив, що жодного обміну українських бійців «не має бути».

Перемога буде складною

Президент Володимир Зеленський заявив, що перемога України у війні проти росії буде складною та кривавою, а її остаточне завершення буде дипломатичним.

Президент вважатиме за перемогу повернення російських військ на позиції до 23 лютого. За його словами, це буде першим етапом для завершення війни. «Другу частину я хотів би обговорити за столом переговорів. І щоб результатом цієї розмови була справедливість для нас», — каже Зеленський і наголошує, що справедливість — це повернення всіх земель України.

Україна очікує нове озброєння

Вже 23 травня відбудеться друге засідання Консультативної групи з питань оборони України — її створили за результатами зустрічі представників оборонних відомств понад 40 країн на американській авіабазі «Рамштайн» у Німеччині.

Зеленський оголосив, що очікує від цієї зустрічі рішення щодо надання Україні американських реактивних систем залпового вогню MLRS (Multiple Launch Rocket System). За його словами, наразі необхідне Україні озброєння просто стоїть у деяких країнах. Разом із цим росія на різних рівнях проводить «погрозливі перемовини» із державами світу щодо передавання його Україні.

Полонений виграв суд проти рф

Колишній військовополонений, доброволець батальйону «Кривбас» Володимир Фоміцький виграв судовий позов проти росії — його задовольнив Довгинцівський районний суд Кривого Рогу.

Як розповів чоловік, його взяли в полон російські силовики під час виходу з «Іловайського котла» у 2014 році. Він пробув у заручниках в російсько-окупаційних сил 10 днів, а після звільнення Фоміцького визнали непридатним до військової служби.

Суд вирішив стягнути з рф та акціонерного товариства «Міжнародний резервний банк» (колишній «Сбербанк») на користь Фоміцького один мільйон гривень компенсації моральної шкоди.

Блокада портів

росія заблокувала в українських портах 22 млн тонн сільськогосподарських культур, про що заявив президент Зеленський.

«росія заблокувала майже всі порти. Усі, скажімо так, морські можливості експорту харчової продукції — нашого зерна, ячменю, соняшника та іншого... 22 мільйони тонн сьогодні заблоковано російською федерацією», — сказав президент.