Міжнародний кримінальний суд готовий розслідувати напад ХАМАСу, хоч Ізраїль відмовився від Римського статуту — Reuters

Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан заявив, що інституція може розслідувати потенційні злочини бойовиків ХАМАСу в Ізраїлі, попри те, що Тель—Авів свого часу принципово відмовився від Римського статуту.
Про це пише Reuters.
Хан пояснив, що палестинські території, включно із Сектором Гази, які розглядаються ООН як окуповані Ізраїлем, підпадають під юрисдикцію МКС. Тому Суд має повноваження переслідувати ХАМАС, який зараз фактично керує Газою.
«Якщо є докази того, що палестинці, чи то ХАМАС, чи "Бригади Аль-Кудса", чи будь-яка інша особа (...) скоїли злочини, у нас є юрисдикція [розслідувати], де б вони не були. [Навіть якщо ці злочини] вчинені на території Ізраїлю», — заявив прокурор МКС.
Покликаючись на свою мусульманську віру, Хан закликав усі сторони дотримуватися релігійних учень, захищати невинних, а також дотримуватись прийнятих міжнародних норм щодо ведення війни.
«Не можна навмисно цілити в цивільних об’єкти. Не можна ґвалтувати чи вбивати, калічити чи розчленовувати. Умисне вбивство, захоплення заручників є серйозними порушеннями Женевської конвенції, і потрібно дотримуватися закону», — наголосив він.
Reuters зазначає, що з 2021 року МКС проводить розслідування щодо можливих воєнних злочинів на палестинських територіях. Однак Ізраїль не визнає юрисдикцію МКС.
Та навіть якби МКС видав ордери в ізраїльсько-палестинському конфлікті, він не зміг би самостійно заарештувати підозрюваних, адже немає своєї поліції, а покладається на сили країн-учасниць.
Чому Ізраїль проти Римського статуту?
У липні 1997 році Ізраїль (а також Китай, Ірак, Лівія, Катар, США та Ємен) проголосував проти ухвалення Римського статуту. Пізніше країна все ж таки підписала документ на короткий термін.
Але у 2002 році Ізраїль остаточно повідомив Генерального секретаря ООН, що він більше не має наміру бути учасником Римського статуту, а тому не має жодних юридичних зобов’язань перед Міжнародним кримінальним судом.
Тель-Авів заявляє, що він симпатизує цілям МКС, але має занепокоєння, що через Римський статут здійснюватиметься політичний тиск на країну.
- Поділитися: