Молдовський аналітик: «Нинішні партії - це товариство з необмеженою безвідповідальністю»
Молдовського виборця дратує те, що політичні партії схожі на бізнес, та в суспільстві є заклик на створення нової політичної сили, каже директор молдовського Інституту громадської політики Аркадій Барбарошиє в інтерв'ю Громадському.
«А що зараз турбує та дратує виборця? Це те, що нинішні політичні партії, по суті, це товариство з обмеженою відповідальністю або з необмеженою безвідповідальністю. Це такий собі бізнес, в який кілька людей інвестують, а потім намагаються ці інвестиції собі повернути з достатньо великим профітом, - вважає Барбарошиє, - Є заклик створити нову політичну силу. І цей заклик виник не на порожньому місці. Скоріше за все, якщо з'являться сильні та гідні лідери з тих, хто організовує цей протест, з числа опозиції, які зможуть сформулювати критерії створення нової політичної партії, така партія матиме великий успіх на виборах».
Аналітик впевнений, що нова політична партія повинна будуватися на інших принципах.
«Дуже важливо, щоб громадянська платформа Гідність та правда про це дуже чітко заявила, - каже Барбарошиє, - По-перше, фінансування політичних партій, недопущення ніяких олігархів до керування, чіткі критерії відбору, список кандидатів до парламенту».
Він розповідає, що у виборчих списках в останній момент раптово з'являються обличчя, які себе ніяк не проявили, яких ніхто не знає.
«Ну от, приміром, олігарх вирішив, що у списках буде чемпіон по боксу. Ну так і поставили його у списки. Фактично, сьогодні в середині політичних партій немає ніякої демократії. Ті люди, які фінансують, повністю формують списки, поведінку партії та визначають, які закони проходитимуть у парламенті. Це жодним чином не відповідає європейській моделі», - пояснюе Барбарошиє.
Аналітик прогнозує, що протестний рух не зменшиться та влада Молдови навряд піде на насилля.
«Падіння національної валюти на 25-30%, дехто каже, що навіть на 40%, означає різке падіння купівельної спроможності, зниження якості життя. Сильне покращення навряд станеться зараз. Так що, на мою думку, протестний потенціал є, протест триватиме. Як він виглядатиме? Буде це блокування вулиць чи державних будівель, мені зараз складно сказати. Однак протестний рух навряд зменшиться», - каже Барбарошиє.
«Між тим, що відбувається тут, у Кишиневі, і київським майданом, і електричним майданом у Єревані, і навіть нашою твіттер-революцією 7 квітня 2009 року, можна проводити паралелі. Єдине, я думаю, і так говорять організатори нинішнього протесту, що вони роблять висновки, вивчають помилки. І дуже багато закликів на площі Великого національного зібрання поводити себе спокійно і не піддаватися на провокації. В цьому сенсі є розуміння небезпеки. Я особисто вважаю, що можна мирно довести протест до логічного завершення - до зміни керівництва країни. Враховуючи молдовську психологію, я не думаю, що влада піде на насилля», - додає аналітик.
Поки влада особливо не реагує на цей протест. І в цьому є певна стратегія, вважає директор Інституту громадської політики, бо таким чином керівництво держави розраховує, що протест зійде нанівець. Однак цього разу навряд мітингарі просто розійдуться по домівках ні з чим - припускає політолог. Бо надто високий рівень недовіри до влади, надто сильно зачепила мешканців Молдови відверта корупція в усіх органах влади.
З 6 вересня розпочався протест в самому серці молдовської столиці - Кишиневі. Тисячі мешканців вийшли, щоб заявити про те, що вони вимагають повного перезавантаження влади, включаючи відставку президента, прем'єра, дострокові парламентські вибори, оголошення персонами нон-грата місцевих олігархів та повернення вкраденого з рахунків трьох комерційних банків 1 мільярда доларів.
/ Кіра Толстякова
hromadske.tv
- Поділитися: