Новий прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян обіймає посаду вже 100 днів. 17 серпня в центрі Єревана, на площі Республіки, відбуваються урочистості з нагоди цієї дати. Важливо розуміти, що новий уряд Вірменії перехідний, і його основне завдання — підготувати країну до позачергових парламентських виборів, які очікують провести або цієї осені, або наступної весни.

Про те, що здобув новий прем'єр, і яких помилок припустився впродовж перших 100 днів свого правління — розповідає Громадське.

Кроки популізму

Вірменський парламент схвалив закон про амністію для тих людей, які роками не сплачували штрафи за порушення правил дорожнього руху. Загалом це стосується близько 150 тисяч порушників, які заборгували державі понад 28 мільйонів доларів.

Крім цього, списали банківські заборгованості людям, які взяли кредити на розвиток сільського господарства. Це майже 100 тисяч громадян Вірменії.

До того ж, новий уряд знизив тарифи на газ та електроенергію для малозабезпечених сімей.

За перші 100 днів уряд Пашиняна здійснив низку популістських кроків. Серед них — зниження тарифів на газ та електроенергію для малозабезпечених сімей. На фото літня жіна та поліцейські під час мітингу біля будівлі уряду в Єревані, Вірменія, 19 липня 2018 року. Фото: Остап Яриш/Громадське

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Професійний революціонер: хто такий новий прем'єр-міністр Вірменії Пашинян

Гучні затримання й звільнення

Протягом 100 днів правління Пашиняна відбулася низка гучних затримань. Однак, жодне з них не закінчилося засудженням підозрюваних.

Затримали колишнього начальника охорони екс-президента Вірменії Сержа Саргсяна, якого підозрюють у присвоєнні 9 мільйонів доларів із бюджету. За два місяці його випустили під заставу — 2 мільйони доларів.

Розслідування стосувалися й сім'ї Саргсяна. Його брата Сашика викликали на допит, однак після цього відпустили. Інший брат, Левон, перебуває у розшуку, водночас виконує обов'язки посла з особливих доручень МЗС.

Протягом 100 днів правління Пашиняна відбулася низка гучних затримань, які стосувалися зокрема сім'ї Саргсяна. Його брата Сашика викликали на допит, однак після цього відпустили. Інший брат, Левон, перебуває у розшуку. На фото колишній прем'єр-міністр Вірменії Серє Саргсян під час Світового конгресу в Індії, листопад 2017 року. Фото: EPA-EFE

Затримали члена «Республіканської партії», відставного генерала Манвела Григоряна. Після обшуків у його домі виявили продовольство, яке державою призначалось для солдатів протягом квітневої війни з Азербайджаном у 2016 році.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Протести у Вірменії: крок проти несправедливості (СПЕЦРЕПОРТАЖ)

Найрезонансніша справа стосується другого президента Вірменії Роберта Кочаряна, який був при владі від 1998-го по 2008 рік. Наприкінці липня його заарештували: Кочаряна звинувачують в поваленні конституційного ладу.

1 березня 2008 року за його наказом поліція придушила великий протест: тоді загинуло десятеро демонстрантів. Утім, за декілька тижнів після арешту апеляційний суд ухвалив рішення звільнити Кочаряна з-під варти.

Люстрації не буде

Нікол Пашинян змінив усіх губернаторів областей. Крім цього, відсторонив мерів декількох великих міст, призначивши на їхнє місце інших людей, попри те, що посада мера є виборною.

Серед найгучніших випадків — відставка мера Єревана, який обіймав посаду 8 років. Це стало можливим завдяки тиску активістів й людей з партії Нікола Пашиняна.

Нікол Пашинян змінив усіх губернаторів областей. Крім цього, відсторонив мерів декількох великих міст, призначивши на їхнє місце інших людей, попри те, що посада мера є виборною. На фото прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян в парламенті у день його обрання на цю посаду 8 травня 2018 року, Єреван, Вірменія. Фото: EPA-EFE/HAYK BAGHDASARYAN

Місцеву владу змінили, позаяк вона мала великий вплив на проведення виборів. Таким чином перед позачерговими виборами до парламенту виникав ризик використання адмінресурсу й фальсифікацій.

Інших чисток не відбулося. Апарат міністерств, дрібніші чиновники, поліція та судді залишились на своїх місцях. Змінилося керівництво, проте люстрації нова влада проводити не збирається, адже не вважає її ефективним методом упровадження змін.

Зовнішня політика

Новий уряд неодноразово наголошував, що змін у зовнішньополітичному векторі Вірменії не станеться. Це стосується і статусу Криму: попередня влада де-факто визнала псевореферендум й відмовилася голосувати в ООН щодо його засудження. У МЗС Вірменії заявили, що ця позиція залишається незмінною.

Нікол Пашинян заявляв, що Вірменія співпрацюватиме з усіма іноземними партнерами, як з Європою, Америкою, так і з Росією. Водночас секретар ради національної безпеки Армен Григорян наголосив, що Росія залишається пріоритетним союзником Вірменії.

За 100 днів свого правління Пашинян здійснив візит до Брюсселя на саміт НАТО і декілька разів відвідав Росію. Перший іноземний лідер, з яким Пашинян мав офіційну зустріч, був Володимир Путін. З ним вірменський прем'єр зустрівся через 5 днів після свого обрання.

Першим закондорним лідером, з яким зустрівся Нікол Пашинян став президент Росії Володимир Путін. На фото — прем'єр-мініст Вірменії Нікол Пашинян (ліворуч) та президент РФ Володимир Путін (праворуч), Москва, Росія, 13 черня 2018 року. Фото: ALEXEY NIKOLSKY / ЕРА

Ближче до народу

Нікол Пашинян намагається бути ближчим до народу, тому чи не щотижня на своїй Facebook-сторінці влаштовує онлайн-трансляції, протягом яких відповідає на питання, що найбільше турбують громадян. Відео Пашиняна збирають сотні тисяч переглядів.

Водночас у Facebook він порадив журналістам суспільного телебачення Вірменії не публікувати критичних сюжетів про владу, звинувативши їх у державній пропаганді. Наступного дня з телеканалу звільнилися двоє керівників, а також декілька журналістів. Це викликало тривогу в медійних колах Вірменії. Багато хто згадував про те, що Нікол Пашинян і сам у минулому журналіст, який сидів за власні опозиційні погляди.

Реальні реформи потім

Жодних суттєвих реформ за понад 3 місяці у Вірменії не відбулося. Однак Нікол Пашинян заявив, що після 100 днів його прем'єрства це стане основним завданням уряду. «Я думаю, що після 100-денного періоду ми вступаємо в новий етап, головним сенсом якого є форсаж реформ, тобто проведення швидких і ефективних реформ, щоб для країни й економіки відкрилось нове, друге дихання».

Утім, Вірменія переживає перехідний період, і про результати роботи нової влади повноцінно можна буде судити після проведення парламентських виборів.

Жодних суттєвих реформ за понад 3 місяці у Вірменії не відбулося. Однак Нікол Пашинян заявив, що після 100 днів його прем'єрства це стане основним завданням уряду (на фото — агітаційна листівка з фотографією Пашиняна на скляному даху підземного переходу, Єреван, Вірменія, 17 липня 2018 року) Фото: Остап Яриш/Громадське

Поділитись: