Міністерство охорони здоров'я може повернути собі фактичне управління над медичними закупівлями. Наразі цим офіційно займається державне підприємство «Медичні закупівлі України».

Про це повідомляє Bihus.Info з посиланням на копію проєкту постанови, яку Кабінет міністрів нібито має розглянути на найближчих засіданнях.

Зокрема, у непідписаному документі йдеться про зміни до вже затвердженого порядку використання бюджетних коштів на централізовані медичні закупівлі. За змінами у процесі закупівель МОЗ може отримати право формувати технічні вимоги та характеристики до товарів перед оголошенням торгів. 

Це загрожує прозорості закупівель препаратів, адже дозволить МОЗ змінювати умови під конкретний товар, що не допустить інших учасників на торги.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов відмовився коментувати заплановані зміни.

Хто закуповує препарати зараз?

З 2018 року закупівлями препаратів коштом державного бюджету розпоряджається державне підприємство «Медичні закупівлі України». Підприємство має декілька напрямків роботи: 

  • формує номенклатури та технічні завдання для закупівлі ліків та медичних виробів за державний кошт;
  • збирає інформацію про потреби у ліках та медвиробах з регіональних управлінь та департаментів охорони здоров’я;
  • закупає медичні товари через міжнародні спеціалізовані організації;
  • впроваджує та адмініструє електронні каталоги для вдосконалення допорогових закупівель ліків та медвиробів.

Нині через міжнародні організації МОЗ закуповують ліки та медвироби за 40 програмами. Але поступово всі централізовані закупівлі планували віддати ДП «Медичні закупівлі України». Закупати ліки та медвироби мають відкриті торги в системі ProZorro, додатково їх прозорість контролює спеціальна наглядова рада підприємства.

Раніше закупівлями займались у Міністерстві охорони здоров'я, але з 2015 року ці зобов'язання переклали на міжнародні організації. 

Закупівлі МОЗ до 2015 року були значно дорожчими, а ціни ㅡ необґрунтованими. Так, за оцінкою Рахункової палати, окремі ліки держава почала купувати у 67 разів дешевше. У цілому ж, після зміни закупників у 2015 році Україна почала заощаджувати до 39% бюджетних коштів.

Європейський союз також вимагав від МОЗ передати усі централізовані закупівлі лікарських засобів, медичних виробів та індивідуальних засобів захисту у ДП «Медичні закупівлі України». Це є одним із зобов'язань України, аби отримати від ЄС 1,2 млрд євро макрофінансової допомоги.

Поділитись: