МЗС України викликало посла Німеччини через заяву їхнього глави ВМС про те, що Крим не повернеться

Міністерство закордонних справ України викликало посла Німеччини Анку Фельдгузен через нещодавні висловлювання командувача Військово—морських сил ФРН Кая—Ахіма Шенбаха про те, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України. Сам Шенбах згодом назвав свої слова «явною помилкою».

Реакцію МЗС оприлюднили на сайті відомства, а коментар глава ВМС Німеччини написав на своїй сторінці у Twitter.

В МЗС України наголосили на категоричній неприйнятності висловлювань Шенбаха про те, що Крим ніколи не повернеться до складу України і що наша держава не може відповідати критеріям членства в НАТО.

Сам глава ВМС Німеччини спершу написав, що його слова є особистою думкою, а не офіційною позицією держави. Проте згодом додав, що необережно й неправильно оцінив ситуацію. «Я не повинен був цього робити. Інтерпретувати нема чого, це була явна помилка», — написав він.

Що такого сказав командувач ВМС Німеччини?

Кай-Ахім Шенбах 22 січня заявив, що «Кримський півострів втрачений, і він ніколи не повернеться». За його словами, наразі Україна не може виконати вимоги щодо вступу до Північноатлантичного Альянсу, оскільки її частина окупована.

Також, на думку Шенбаха, мета Путіна полягає не в тому, «щоб мати маленьку смужку української землі», а в тому, щоб розколоти Євросоюз і домогтися поваги, «якої він вимагає і, ймовірно, навіть заслуговує».

У МЗС України заявили, що вважають висловлювання Шенбаха «категорично неприйнятними», а Кримський півострів може бути втрачений «лише в уяві німецького віцеадмірала». Відомство вимагало публічного спростування висловлювань командувача ВМС з боку уряду Німеччини.

Як пише Bild, у Міністерстві оборони Німеччини згодом заявили, що висловлювання командувача Шенбаха «жодним чином не відповідають позиції федерального Міноборони». Главі ВМС доведеться звітувати за свої слова перед генеральним інспектором німецьких збройних сил.

Як Німеччина реагує на ситуацію в Україні?

Як у грудні 2021 року писало німецьке видання Bild, Німеччина з травня 2021 року використовує внутрішні механізми НАТО, щоб заблокувати постачання зброї Альянсу Україні. Медіа зазначило, що постачання зброї Україні заблокували також Нідерланди.

Нещодавно міністерка оборони Німеччини Крістін Ламбрехт заявила в інтерв'ю Welt, що Німеччина поки не постачатиме Україні зброю. Ламбрехт підтвердила, що Німеччина дотримується своєї політики не надсилати летальну зброю до зон конфлікту. Утім, за її словами, Німеччина підтримує Україну в інші способи, зокрема обіцяє передати польовий госпіталь.

Новий канцлер Німеччини Олаф Шольц напередодні теж заявив, що його уряд не планує змінювати політику попередньої влади, за якої Україні не постачали оборонну зброю.

А напередодні політики з урядової коаліції Німеччини заявляли про можливість надання Україні шоломів, жилетів та інших засобів військового захисту. Але про постачання зброї Києву не йшлося й тоді.