МЗС України закликає Грузію припинити знущатися з Саакашвілі та передати його Києву

У Міністерстві закордонних справ України відреагували на світлини затриманого експрезидента Грузії Міхеіла Саакашвілі, на яких видно, як він схуд.
Про це йдеться у заяві відомства.
Тож МЗС висловило протест щодо негуманного поводження з Саакашвілі, який є громадянином України та утримується за ґратами у Грузії. Саакашвілі отримав громадянство України у травні 2015 року, але у 2017-му тодішній президент Петро Порошенко позбавив його громадянства. У травні 2019-го Зеленський повернув український паспорт експрезиденту Грузії.
«У найгірших традиціях НКВС СРСР грузинська влада застосовує до Міхеіла Саакашвілі психологічне та фізичне насильство, відмовляє йому в терміново необхідній медичній допомозі, свідомо створюючи безпосередню загрозу його життю», — йдеться у заяві МЗС.
Дипломати закликають грузинську владу припинити знущатися з Саакашвілі та передати його Україні. Також у міністерстві звернулися до іноземних урядів та міжнародних організацій, щоб вони стали на захист Саакашвілі.
Що передувало?
Саакашвілі 1 лютого дистанційно приєднався до засідання Тбіліського міського суду, який розглядає клопотання адвокатів про відстрочку покарання та звільнення його за станом здоров’я.
Саакашвілі українською зачитав своє звернення до України, а також заявив, що його «катують і труять», і підняв футболку, щоб показати, як схуд за час ув’язнення, попросивши «адекватного лікування».
Після цього включення перервалося, і суд продовжив слухати свідків захисту.
Президент України Володимир Зеленський прокоментував стан здоров'я Саакашвілі: «Я не обговорюю питання, за що затримали колишнього президента Грузії (...) Це їхнє внутрішнє питання. Я говорю про арешт громадянина України Міхеіла Саакашвілі, якого публічно катують щоденно. Я думаю, що їхня мета — його вбити».
Що з Саакашвілі?
Колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі перебуває в ув'язненні на батьківщині. Ще у 2018 році його заочно засудили до трьох років ув’язнення у справі про перевищення повноважень під час помилування засуджених за вбивство бізнесмена Сандро Ґірґвліані та до 6 років ув'язнення у справі про побиття у 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі.
Також Саакашвілі звинувачують у розтраті бюджетних коштів і незаконному перетині державного кордону. Крім того, після його повернення в жовтні 2021-го грузинська влада заявила, що він нібито зі своїми соратниками «планував убивство опозиціонерів, аби спровокувати заворушення і звинуватити владу», хоча проваджень за цим фактом немає.
На знак протесту Саакашвілі почав голодування, після чого стан його здоров’я погіршувався. Зрештою Саакашвілі перевели з Руставської в’язниці до Глданської тюремної лікарні у Тбілісі, хоча сам він наполягав на переведенні в цивільну лікарню. Після чергового погіршення здоров’я Мін’юст Грузії запропонував перевести Саакашвілі у військовий госпіталь, після чого він тимчасово погодився припинити голодування.
Адвокати, родичі та прихильники Саакашвілі наголошують на погіршенні здоров'я політика. Спеціальна пенітенціарна служба Грузії у грудні опублікувала відео з палати Саакашвілі, заявивши про його «спекуляції» та «грубе ставлення» до персоналу.
- Поділитися: