На Донеччині шахтарі та їхні дружини перекрили дорогу

Шахтарський страйк на трасі Волноваха-Донецьк, Донецька область, 28 червня 2019 року
Шахтарський страйк на трасі Волноваха-Донецьк, Донецька область, 28 червня 2019 рокуАнастасія Власова/Громадське

Гірники шахти «Південнодонбаська №1» у Вугледарі Донецької області заблокували трасу Волноваха—Донецьк та вимагають виплатити борги по зарплаті за три місяці. Як повідомила кореспондентка Громадського, виробництво на шахті призупинено — на підприємстві лише підтримують водовідведення та роботу аварійних систем.

У Вугледарі на Донеччині зараз діють дві шахти: «Південнодонбаська №1» та шахта імені Сургая. Обидві державні. Страйк почався 21 червня. Тоді близько десятка дружин шахтарів перекрили трасу і не пропускали робочі автобуси з гірниками. Хтось із них був змушений добиратись на роботу пішки, ще кількадесят одразу доєдналися до акції протесту.

Головна вимога шахтарів — виплатити заборгованості із зарплатні за квітень, травень і червень.

«Нам приходить зарплата по шматочках, може триста гривень прийти, може чотириста», — каже Вікторія, яка теж працює на шахті.

Шахтарський страйк на трасі Волноваха-Донецьк, Донецька область, 28 червня 2019 рокуАнастасія Власова/Громадське

Також шахтарі скаржаться на відсутність оснащення, спеціального одягу.

«У нас найнижчі зарплати по Україні серед гірників. Нормального оснащення немає — навіть робочу форму і чоботи ми купуємо самостійно, автобуси не їздять, бо немає солярки», — каже Максим.

Шахтарський страйк на трасі Волноваха-Донецьк, Донецька область, 28 червня 2019 рокуАнастасія Власова/Громадське
«Їхав чоловік, сварився. Каже: ви дорогу перекрили — я не можу своїх дітей з моря забрати. А я не можу своїх дітей на те море відправити! У нас роками діти на море не їздять».Максим, учасник шахтарського протесту

За словами шахтарів, зарплати затримують відтоді як почалась війна на Донбасі:

«Ми ще місяця чотири тому хотіли вийти — але нам кажуть: ви зрозумійте, війна, така ситуація, зона АТО, на вас заведуть кримінальні справи. І всі все розуміли, всі все терпіли. Але я не розумію — чому в інших містах України нормально, на Львівщині таким же державним підприємствам зарплати виплатили, а нам ні? Причому в них зарплати і по 25 тисяч, а у нас удвічі менша?», — додав Максим.

Голова незалежної профспілки гірників Михайло Волинець повідомив, що заборгованість із зарплатні за квітень складає 50%, а за травень — 25%.

Гірники звернулись до президента України Володимира Зеленського.