На найбільшому космічному телескопі розгорнули сонцезахисний щит завбільшки з тенісний корт

Телескоп «Джеймс Вебб» та його щит перед відправленням у космос
Телескоп «Джеймс Вебб» та його щит перед відправленням у космосNASA

На найбільшому у світі космічному телескопі «Джеймс Вебб» завершили важливий етап перед початком його місії. На об'єкті розгорнули сонцезахисний щит завбільшки з тенісний корт.

Про це повідомляє BBC.

Диспетчери дистанційно декілька днів проводили розгортання п'яти частин сонячного щита у формі повітряного змія. Усі частини щита завтовшки, як людське волосся.

Під час встановлення конструкції могло виникнути найбільше проблем із телескопом, однак фахівці кажуть, що розгортання пройшло успішно і несправностей не виникло.

Тепер диспетчери зосередяться на встановленні дзеркал телескопа. Найбільше з них завширшки у 6,5 метра.

Телескоп має вловлювати світло від зірок-піонерів, які першими спалахнули незабаром після Великого вибуху понад 13,5 мільярда років тому.

Вирішальне значення в роботі матиме чутливість телескопа до інфрачервоного випромінювання. Апарат необхідно охолоджувати до наднизьких температур, інакше його власне інфрачервоне випромінювання заглушить сигнали, які він має виявити.

Лише із сонцезахисним щитом телескоп матиме чутливість для виявлення сигналів із найвіддаленіших об'єктів у Всесвіті. Тінь, яку він відкидатиме, знизить температуру навколо дзеркал та інших інструментів телескопа до -230°C.

Що відомо про «Джеймса Вебба»?

«Джеймс Вебб» — це спільна розробка Національного аерокосмічного агентства США, Європейського космічного агентства та Канадського аерокосмічного агентства. Його будівництво почалося у 1996 році й завершилося лише у 2016-му — на дев’ять років пізніше запланованого.

Загальний бюджет проєкту зріс із 500 мільйонів до 10 мільярдів доларів. Це робить «Джеймс Вебб» найдорожчим космічним телескопом в історії. Бюджет його «попередника» «Габбла» із поправкою на інфляцію становить 9,1 мільярда доларів.

Заміна «Габбла» продиктована не лише тривалістю його місії, яка становить уже понад 31 рік, а й обмеженими технічними можливостями. Діаметр дзеркала його телескопа становить лише 2,4 метра — у «Джеймса Вебба» він майже втричі більший (6,5 метра) і складається з 18 сегментів.

Телескоп запустили у космос 25 грудня 2021 року. Апарат має пропрацювати у космосі щонайменше 5-10 років.