В інтернеті з 10 серпня поширюється запис, на якому під тиском голови однієї з районних адміністрацій міста Вітебськ у Білорусі члени однієї з дільничних комісій переписали протокол — і офіційно більшість голосів там здобув Олександр Лукашенко, а не опозиційна кандидатка Світлана Тіхановська.

Голова цієї дільничної комісії Сергій Питаленко в інтерв’ю білоруському бюро «Радіо Свобода» підтвердив справжність запису.

За словами Питаленка, члени комісії були змушені написати в протоколі числа, які «їм продиктували». Він додав, що не всі члени підписали цей протокол — хоча він таки його підписав, але не пояснив, чому.

«Тут усе закручується дуже серйозно, хтозна, чим це скінчиться… Я хочу перечекати весь цей сплеск, я щиро скажу, що не знаю про цей запис. Побачимо, як розгортатимуться події, чи це мене зачепить чи якось минеться», — сказав Питаленко.

Про який запис ідеться?

10 серпня в інтернеті оприлюднили 15-хвилинний запис начебто розмови членів дільничної комісії №25 у Вітебську й керівника Октябрського району (де розташована дільниця) міста Сергія Сташевського. Із запису випливає, що більшість на дільниці проголосували за Світлану Тіхановську, але Сташевський змушує членів комісії переписати протокол.

«Давайте вирішимо цю проблему. Щоб ви не виділялися тут, по сусідству, що два будинки на вулиці Фрунзе мали одну позицію, а інші — іншу, щоб завтра не було двору до двору, тож давайте одностайно вирішити питання», — каже Сташевський.

Деякі члени комісії обурювалися пропозиції голови райадміністрації переписати протокол: мовляв, виборці зробили свій вибір, і як після такого «дивитись людям в очі». Також вони на записі говорять, що люди бачили у виборчих урнах бюлетені, складені гармошкою.

У відповідь Сташевський наказав узяти форми протоколів та змінити четвертий пункт: «Перепишіть».

А що каже сам Сташевський?

У приймальні голови Октябрської райадміністрації «Радіо Свобода» повідомили, що Сергій Сташевський перебуває кілька днів на лікарняному.

Що відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували понад 80% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — близько 10%.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі.

За три дні влада повідомила про затримання 6 тисяч людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники вважають, що дані можуть бути заниженими.

11 серпня Тіхановська виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення та записали під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.

Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні. А хроніку другого дня протестів дивіться тут.

Поділитись: