Кілька років тому в Ленкорані відкрили пляж тільки для жінок. З очерету та чорного целофану спорудили перегородки приблизно в два метри заввишки. З одного боку перегородки купаються чоловіки, з іншого — жінки.

Громадське публікує матеріал JAMnews у рамках партнерства незалежних медіа Східної Європи.

Під пекучім сонцем 65-річна Махлуга збирає на ділянці помідори. Витираючи піт із чола, каже: «Добре, що скоро підемо на море з донькою і невісткою»​.

Вона купатиметься три-чотири години, освіжиться, болі в спині пройдуть, і донька з невісткою будуть їй вдячні. Одразу ж додає: «Ми ходимо купатися он туди, на жіночий пляж».

Кілька років тому в Ленкорані (район на півдні Азербайджану — ред.) відкрили пляж тільки для жінок. Під «відкриттям» мається на увазі, що на пляжі спорудили перегородки з очерету та чорного целофану приблизно в два метри заввишки. З одного боку купаються чоловіки, з іншого  жінки. Перегородки встановлені лише на березі та не заходять далеко в море.

Перегородки з очерету розділяють «жіночу» та «чоловічу» частини пляжу Фото: JAMnews

В Азербайджані так звані «жіночі пляжі» існують тільки в Ленкорані. Місцеві кажуть, що кожного літа сюди приїжджають сотні жінок із сусідніх районів — Астарінського, Масалінського, Лерікського та Ярдимлинського.

Історія питання

Деяким іноземцям це може видатися дивним, проте для патріархальної більшості в Азербайджані пляж — розвага лише для чоловіків. Жінки дуже сором’язливі, щоби вдягти купальник і з’явитися в такому, як уважають місцеві, «ганебному вигляді» в громадському місці. Якщо в Баку — багатонаціональному і «просунутому» — дівчата в бікіні — звичайна річ, то в регіонах таке просто неможливо.

Багато хто купається та засмагає в одязі, оскільки вважається, що «жінкам негоже виставляти тілеса напоказ» Фото: JAMnews

«Хвала жіночім пляжам»

У Ленкорані є кілька «жіночих пляжів», зокрема в селі Ашаги Нуведі. Водій старої «шістки» (модель радянського автомобіля «Жигулі» 1976 року — ред.) дізнавшись, що ми хочемо поїхати на «жіночий пляж», каже: «Жінка теж людина, їй теж треба освіжитися», і високомовно благословляє тих, хто відкрив такі пляжі.

Він розповідає, що раз на тиждень возить дружину на пляж. Сам відпочиває на іншому боці перегородки.

Таксі зупиняється біля залізниці. Обіч рейок — триповерхові особняки, на іншому боці море. Жінки, чоловіки, діти, виходять із дорогих машин, пошарпаних «жигулів», старих автобусів, перестрибуючи через рейки вони поспішають до моря.

Чоловіки — наліво, жінки — направо

На пляжі чоловіки повертають праворуч, жінки  ліворуч. На відведеній для них половині жінки нарешті розслабляються.

Хтось стелить на пісок простирадла, килимки, інші одягненими пірнають у воду.

На пляжі більшість жінок купаються одягненими. «Ну то й що, що тут лише жінки, — пояснює 70-річна бабуся Назли. —Жінкам негоже виставляти тілеса напоказ».

Лятіф Бабаєва прийшла на пляж із трьома заміжніми доньками. Поки розмовляємо, у старшої дзвонить мобільний  це чоловік з іншої половини пляжу, цікавиться, як у них справи. «І тут немає спокою», — роздратовано кидає жінка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Багатожонство за суспільною згодою — як укладають полігамні шлюби в Азербайджані

Лятіф каже, що раніше такого в Ленкорані не було. Був один загальний пляж для жінок і чоловіків. «Правда, тоді з місцевих жінок на море ходили лише одиниці, і ті купалися одягненими. Переважно, купалися приїжджі, а ще — місцеві росіянки. Після того, як відкрився кордон з Іраном і наші побачили там такі пляжі, вирішили відкрити їх і тут».

«Чому чужий чоловік має дивитися на моє тіло?»

Мансура Мамедова засмагає в одязі, вона каже, що «жіночий пляж» їй до душі: «Що в цьому поганого? Відпочиваєш собі спокійно. Чому чужий чоловік має дивитися на моє тіло? Чому я маю дивитися на голе тіло чужого чоловіка? Тому купатися тут дуже зручно».

На пляжі можна побачити попередження, адресовані виключно жінкам, приміром, таблички «Пані, не смітіть!».

Іноді в море показуються чоловіки. Тоді жінки, які сидять на березі з ногами, закопаними в пісок, голосно їх соромлять.

Аріфа Мамедова засуджує жінок, які купаються в морі разом із чоловіками Фото: JAMnews

Аріфа Мамедова каже, що приходить сюди з села. «Який толк від того, що в Ленкорані є море. У нас багато жінок, які жодного разу в житті в нього не заходили. Може, вони й хотіли б скупатися, та чоловіки не дозволяють». 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Подивіться, чого досягли ці жінки — 21 історія зі Східної Європи

Аріфа засуджує жінок, які купаються в морі з чоловіками  і в Баку, і в Ленкорані: «Гаразд — Баку, там уже давно всі зіпсувалися, а як же наші жінки? Як на мене, усі жінки повинні купатися ось на таких пляжах».

«Коли б дати волю чоловікам, вони б установили перегородки через усе море»

Жінка середніх років у кепці не погоджується з нею: «Ну то й що, що сама я купаюся на «жіночому пляжі». До жінок, які купаються разом із чоловіками, я ставлюся нормально. Насправді, це дискримінація. Розділили берег, а коли б дати волю чоловікам, вони б установили перегородки через усе море. Тут люди релігійні, тому більшість жінок підкоряються чоловікам. І чоловіки часто користуються цим, навіть домагаються відкриття таких ось пляжів».

Хлопець, який збирає в жінок плату за вхід, — 1 манат — неохоче розповідає історію пляжу: «У Ленкорані такі пляжі існують уже років п’ять. Їх відкрили чоловіки, які дуже люблять своїх дружин, але не хочуть, щоби вони відвідували загальні пляжі».

Хай там як, та ці кілька годин на пляжі жінки базікають одна з одною, розважаються, усюди лунає сміх, зливаючись із шумом прибою.

Громадське також пропонує перевірити, чи розумієтесь ви на дискримінації, та чи спроможні відрізнити випадки дискримінації у повсякденному житті. Тож, проходьте тест та поширюйте результати в соцмережах.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: