На півночі Косова прибрали барикади після відстрочення рішення про сербські документи

На півночі частково визнаного Косова розібрали барикади, встановлені учасниками протесту проти перереєстрації документів та автомобільних номерних знаків Сербії. Влада Косова погодилась відтермінувати рішення на місяць, якщо барикади розберуть за день.

Про це пишуть N1 та Kosovo Online.

За даними ЗМІ, на півночі Косова повністю прибрали всі барикади на дорогах, що ведуть до адміністративних переходів, але самі пункти пропуску до Сербії — «Яріньє» та «Брняк» — досі закриті. Кореспондент N1 заявляв, що косовська поліція не пропускає нікого навіть пішки.

У поліції Косова повідомили, що наразі ситуація залишається стабільною. Правоохоронці підтвердили, що ввечері 31 липня зафіксували чотири випадки стрілянини по підрозділах поліції, а в одному випадку було чути вибух. А втім, інформації про постраждалих громадян чи поліцейських немає.

Також поліція заявляє про 4 випадки нападів на албанців у північних районах Косова з боку людей, яких підозрюють в організації блокування доріг.

Доповнено. Міністр внутрішніх справ Косова Джеляль Свечля заявив, що на півночі Косова постраждали 11 людей, низка машин поліції та громадян були пошкоджені «незаконними озброєними кримінальними структурами».

Зазначимо, албанці є найбільшою за чисельністю етнічною групою в Косові, натомість на півночі Косова, де й блокували дороги, більшість жителів — етнічні серби.

Окрім того, за даними ЗМІ, у чотирьох муніципалітетах на півночі Косова розклеїли банери з повідомленням «Ласкаво просимо до Громади сербських муніципалітетів». Ця самоврядна асоціація муніципалітетів Косова, де проживає більшість сербів, мала бути офіційно створена у межах законодавчої бази Косова у 2015 році, але рішення відклали на невизначений термін через конфлікти щодо обсягу повноважень.

Що передувало?

31 липня напруженість між Белградом та Приштиною загострилася на тлі набуття чинності постанови косовського уряду про перереєстрацію номерних знаків та документів, які видавали в Сербії.

Косово оголосило, що для в’їзду на свою територію почне вимагати від громадян Сербії отримувати тимчасові посвідчення особи — так само як робить Сербія для осіб із косовськими документами. Сербія, яка не визнає незалежність Косова та вважає його своєю територією, не визнає і його права щодо реєстрації таких документів.

Удень етнічні серби на півночі Косова заблокували дороги біля прикордонних переходів «Брняк» та «Яріньє» — це два ключові пункти пропуску на кордоні з Сербією. Поліція Косова оголосила про закриття руху цими КПП, а на півночі держави пролунали сигнали тривоги та постріли.

На тлі заяви сербського депутата про необхідність «денацифікації Балкан» Міністерство оборони Сербії запевнило, що конфлікту між Збройними силами Сербії та поліцією Косова не було, а сербська армія «поки що не перетинала адміністративну лінію і жодним чином не заходила на територію Косова і Метохії».

Міжнародні сили з підтримки миру в Косові (KFOR) під керівництвом НАТО заявили, що моніторять ситуацію та готові втрутитись, якщо стабільність у регіоні опиниться під загрозою.

Пізніше влада Косова вирішила на місяць відкласти рішення, через яке протестують серби, за умови, що ті мають розібрати барикади до кінця доби.