На радіостанціях України не зафіксували жодної російськомовної пісні — мовний омбудсмен

Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови не зафіксував жодної російськомовної пісні під час моніторингу добового етеру 14 загальнонаціональних радіостанцій. Хоча є випадки застосування недержавної мови в інформаційних та розважальних передачах на радіо.
Про це повідомив мовний омбудсмен Тарас Кремінь.
Офіс омбудсмена аналізував цілодобові етери 2 та 7 грудня 2023 року всіх радіостанцій, які мовлять на всю країну. Це «Українське радіо», «Радіо Промінь», «Радіо Культура», «Радио пятница», «Країна ФМ», «Люкс ФМ», «Наше радіо», «Хіт ФМ», «Мелодія FM», «Радіо НВ», «Радіо Шансон», «Перець FM», «Радіо Байрактар», «KISS FM».
З 8 334 пісень за ці дні 5 599 виконані українською мовою (67,3%), 2 732 — офіційними мовами Європейського Союзу (32,7%), 3 — грузинською. Водночас не зафіксовано жодного випадку трансляції російськомовної пісні. Минулого року з проаналізованих майже 4 тисяч пісень зафіксована лише одна російською мовою.
П'ять мовників транслювали пісні виключно українською мовою, ще п'ять — наповнювали етер українськомовними піснями на понад 50%. Чотири мовники мали переважно музику мовами Європейського Союзу, а частка українськомовних пісень становила від 26,5 до 45,5 %.
Водночас у мовного омбудсмена зафіксували непоодинокі випадки використання недержавної мови як ведучими, так і експертами в інформаційних та розважальних передачах радіостанцій «Українське радіо», «Радіо НВ», «Хіт ФМ», «Мелодія FM» та «Перець FM».
«На жаль, практика українсько-російської двомовності присутня не лише в ефірах телеканалів, а й радіостанцій. Так, це не є порушенням, чинне законодавство України дозволяє незначне використання недержавної мови в прямому етері українськомовних програм. Проте враховуючи десятиліття війни росії проти України, вже на часі, не чекаючи на жодні закони, використовувати виключно українську мову в етерах», — сказав Кремінь.
Мовний закон
Згідно із законодавством, радіомовники зобов’язані забезпечувати щонайменше 40% пісень в етері українською мовою у кожному проміжку часу між 7:00 та 14:00 і між 15:00 та 22:00.
Для радіомовників, що за ліцензією транслюють не менше 60% пісень мовами ЄС, відповідна частка пісень державною мовою не може бути менше ніж 25%.
А з 1 січня 2024 року радіомовники зобов’язані забезпечувати українською не менше ніж 90% тижневого обсягу ведення програм, у тому числі новинно-аналітичних блоків, розважальних програм (ведучими, дикторами радіопрограм).
17 липня 2024 року набуває чинності пункт, за яким у програмі українською мовою, допускається використання інших мов без дублювання або озвучення у спонтанних репліках чи виступах учасників програми (окрім ведучих). А під час трансляції програми у записі такі репліки та виступи мають бути дубльовані, озвучені або субтитровані державною мовою.
- Поділитися: