На шляху до квантового інтернету: науковці вперше здійснили стійку квантову телепортацію на 44 кілометри

Американські дослідники вперше змогли здійснити квантову телепортацію з точністю понад 90% на кілька десятків кілометрів. Це дозволить значно просунути розробки проєкту квантового інтернету, який хоче створити уряд США.

Результати своєї роботи команда дослідників з Національної прискорювальної лабораторії ім. Енріко Фермі, що працює при Міністерстві енергетики США, опублікувала у науковому журналі PRX Quantum.

Вченим вдалося успішно транспортувати кубіти у дві системи: квантову мережу Каліфорнійського технологічного інституту (CQNET) та мережу лабораторії ім. Фермі (FQNET).

Науковці зазначили, що їм вдалося передати кубіти фотонів оптоволоконною мережею з точністю понад 90%.

За кілька місяців до цього Міністерство енергетики США оприлюднило проєкт створення національного квантового інтернету. Тож напрацювання науковців стануть важливою частиною цього проєкту.

Один з авторів дослідження, науковець Панайотіс Спенцуріс, заявив, що команда почне закладати фундамент для створення квантової мережі в Чикаго. Окрім лабораторії ім. Фермі, до розробки мережі Illinois Express Quantum Network долучаться кілька провідних університетів.

У разі успіху квантовий інтернет, за словами вчених, має замінити галузі зберігання даних, точного зондування та обчислювальної техніки. Це відкриє нову еру в комунікації: квантовий інтернет працюватиме через систему взаємопов'язаних квантових комп'ютерів, використовуючи для передачі інформації квантові сигнали, а не радіохвилі.

Нагадаємо, у 2016 році У Китаї запустили найдовшу у світі лінію захищеного квантового зв'язку ㅡ її довжина становила 712 км, і вона поєднала місто Хефей з Шанхаєм. Вже за рік китайські науковці вперше відправили з Землі на супутник об'єкт шляхом квантової телепортації.

А у лютому 2020 року науковці з Національної лабораторії імені Арґонна міністерства енергетики США й Чиказького університету змогли створити «квантову петлю», яка змогла передавати дані на відстані 83 кілометрів.