На шляху до траншу МВФ: уряд створив територіальні органи податкової служби

Державна податкова служба Україна створила територіальні органи, які будуть діяти як окремі підрозділи. Створення таких органів ㅡ одна з вимог МВФ для надання траншу Україні.

Наказ про створення підрозділів підписав очільник ДПС Олексій Любченко за погодженням міністра фінансів Сергія Марченка.

Тепер Державна податкова служба буде функціонувати як єдина юридична особа, до якої входять центральний апарат та територіальні органи без власного статусу юридичних осіб. Закінчити зміни мають до кінця року.

Нововведення мають допомогти посилити спроможності податкової служби та уникати дублювання функцій та процедур. Також в уряді очікують більшу відкритість та прозорість роботи ДПС, мінімізацію корупції та покращення якості послуг податкової служби.

Що не так з податковою службою?

Податкова система в Україні, хоча й схожа на систему країн ЄС, має багато недоліків. Зокрема ㅡ поширене хабарництво та «кришування». Державну фіскальну службу, котра мала негативну репутацію, реформували у два окремі органи ㅡ податкову та митну служби. За ДПС збереглась функція контролю податків.

В Міністерстві юстиції зазначали, що нормативні акти щодо роботи ДФС були складними та нестабільними, а окремі закони ㅡ неузгоджені та інколи суперечили одне одному. До того ж витрати на збір податків інколи перевищували доходи в бюджет за їх справляння.

А при чому тут МВФ?

9 червня 2020 року Міжнародний валютний фонд затвердив 18-місячну програму підтримки України на 5 мільярдів доларів. Одразу ж МВФ надав Україні перший транш — близько 2,1 млрд доларів. Два наступні транші мають надійти до кінця 2020 року на загальну суму 3,5 млрд доларів, а четвертий транш — у 2021 році.

Але для того, щоб Україна отримувала транші, потрібно виконувати певні вимоги. Зокрема, влада має запровадити ринкову ціну на газ та опалення для населення, також потрібно продовжити пенсійну, медичну, освітню реформи.

Так, Міжнародний валютний фонд вимагає реформувати податкову службу в Україні та ліквідувати ДФС для отримання другого траншу макрофінансової допомоги. Прем'єр обіцяв, що ліквідація відбудеться до кінця 2020 року. Однак, голова ДФС Сергій Солодченко заявив, що ліквідувати всю службу до кінця року не встигнуть.