На сьогодні існує загроза життю Віктора Януковича — адвокат

Вже більше півроку минуло з того часу, як Віктор Янукович втік з України. У ніч з 22 на 23 лютого четвертий президент виїхав з Києва через Севастополь. За словами тоді ще діючого голови СБУ Валентина Наливайченка, кортеж Януковича спочатку прямував на одну з резиденцій, однак згодом змінив маршрут і відмовився від супроводу співробітників Управління держохорони і з трьома машинами рушив до Севастополя, звідки пізніше перебрався в Росію.

На даний час єдиною справою, щодо якої Віктора Януковича оголошено у міжнародний розшук, є справа щодо незаконного фінансування будівництва мережі спецзв'язку «Укртелекомом». У четвер, 6 серпня, стало відомо, що Україна направила в Інтерпол документи щодо оголошення екс-президента в розшук у справах щодо заволодіння резиденцією «Межигір’я» та лісове угіддя Сухолуччя. Однак відповіді поки правоохоронні органи не отримали.

30 липня захисник Віктора Януковича Віталій Сердюк в ефірі Громадського детально розповів про деталі справи, яку веде їхня адвокатська компанія і пояснив, чому взагалі юристи взялися за цю справу.

Чому ви погодились працювати над справою колишнього українського президента? Така неоднозначна фігура Віктор Янукович… М’яко кажучи.

- На це є кілька причин. По-перше, мені, як, мабуть, і вам, як кожному громадянину, цікаво було розібратись, знайти відповідь, чи є докази провини Віктора Януковича у здійсненні інкримінованих злочинів. І хто повинен відповідати за події зими 2014-го року. І інший момент, який був важливим - чи вірю я, що Янукович безпосередньо давав команди розстрілювати? У мене відповідь була однозначна – я не вірив цій інформації. Не вірив через ряд причин. Перша - Янукович був останнім, кому потрібні були події на Майдані. Це моє глибоке переконання. Друга – я не звик довіряти органам прокуратури. З досвіду роботи – Генпрокуратура чи органи прокуратури дуже рідко говорили громадянам правду.

А прокуратура Віктора Пшонки (часів Віктора Януковича) була іншою?

- Я працював з різними прокуратурами, починаючи з часів Леоніда Кучми, Ющенка, Януковича, і тією прокуратурою, яка нині діє у державі. Я не схильний довіряти жодній з прокуратур. Це відомство представляє собою сторону звинувачення, адвокатура - сторону захисту…

А в прокуратуру чому не вірили? Тому що вона була владною?

- Тому що дуже рідко, як підказує практика, прокуратура працювала на користь громадянина, а інформація звідти відповідала дійсності

Ви зараз Віктора Януковича як для себе трактуєте? Як ви сказали, як простого громадянина? Ви захищаєте інтереси простого громадянина?

- Віктор Федорович Янукович є таким же громадянином України, як ви чи я. Його інтереси повинні бути ефективно представлені в існуючих кримінальних процесах в Україні.

Ви спілкувались зі своїм клієнтом?

- Спілкувався. Спілкувався кілька разів.

Телефоном?

- Не телефоном. Це були особисті зустрічі. Ми обговорювали хід справи, правову позицію, яка відпрацьовується захистом. В рамках зустрічей провели допит щодо подій в Україні.

Де це було?

- Це було на території Російської Федерації

У Ростові?

- Так, це був Ростов, де зараз Янукович знаходиться.

Він вас запрошував?

- Так.

Можете уточнити, скільки справ відкрито проти вашого клієнта? Генпрокуратура називає кілька – це і створення злочинної організації, і зловживання владою, державна зрада… Правильно? Ще щось є?

- Справу переглядаю щодня. Є у нас реєстр справ, де він фігурує. Але звинувачення, які пред’явили Віктору Федоровичу безпосередньо, тільки у справах, які стосуються подій Майдану. Це справа 1048.

1048 – можете назвати, як правильно називається справа?

- Справа, що стосується…

 …розстрілів на Майдані.

- Так, так. Це справа, яка стосується розстрілів на Майдані, масових вбивств. Воно відкрите за статтею 115 Кримінального кодексу України як навмисне вбивство. Також в ньому фігурує стаття перевищення влади і службових повноважень.

Скільки років «світить» вашому клієнту за ці злочини?

- Навіть довічне ув’язнення.

Ви кажете він у Ростові, ви з ним там бачились. Що це означає, що він переховується? Він ухиляється від кримінальної відповідальності? Чому він перебуває за межами країни?

- Думка про те, що Віктор Федорович уникає відповідальності була нав’язана нашими опонентами у цій справі – Генпрокуратурою. З екранів телебачення, з багаточисельних прес-конференцій.

То він переховується від кримінальної відповідальності? Чому він там, а не тут в країні, якщо проти нього порушені справи?

- Є кілька причин того, чому Янукович у Ростові. Щодо того, чому він там і не приїжджає в Україну, ним було подано нотаріально завірену заяву. В цій заяві, яка була подана, в тому числі, і до Генпрокуратури. Там вказано, де він є зараз і чому не може бути в Україні.

Це загроза його життю?

- Так. Безумовно, це загроза життю Віктора Федоровича Януковича. Щодо цих фактів захистом було подано заяву до Генпрокуратури, де ми просили відкрити кримінальну справу, внести дані щодо здійснення злочинів проти Віктора Януковича в єдиний реєстр досудових розслідувань. Це було ще у січні 2015-го року. Генпрокуратура, не дивлячись на всі законні підстави, впродовж півроку відмовляла, ухилялась від того, що покладено на неї законом. Тобто справа щодо замаху на нього не реєструвалась.

А де на нього чинили замах?

- Нам довелось впродовж півроку оскаржити дії – подали заяву 26 січня 2015-го року.

Тобто ви давно ведете справу Віктора Януковича, я так розумію?

- Ми ведемо справу впродовж року. І представляємо його інтереси. Як порушення вимог діючого законодавства, ця заява не реєструвалась. Нам довелось оскаржити дії Генпрокуратури в суді. Ми отримали рішення Печерського суду, що зобов’язувало ГПУ внести заяву в реєстр. Це було у березні 2015-го. Генпрокуратура всіляко ухилялась від виконання обов’язків. Відомство оскаржило це рішення суду, в чому йому відмовили. Далі подавались заяви технічного характеру про роз’яснення – Генпрокуратура не могла зрозуміти, чому повинна відкривати справу про захист інтересів Януковича. Врешті, справу відкрили. Знову ж таки за статтею 115 – замах на вбивство Віктора Януковича. Матеріали справи передали у правоохоронні органи. Зараз матеріали не розслідують. Можу продемонструвати відповідь МВС від 26 червня, де МВС, не дивлячись на рішення суду, відмовляється визнати Віктора Федоровича потерпілим. Також захист отримав відмову у проведенні будь-яких слідчих дій.

Що загрожувало його життю і коли? Коли він втікав з України?

- Коли він перебував у службовому відрядженні. Є факти, що свідчать про напад на машину. Був вистріл по машині кортежу. Тільки у зв’язку з тим, що йому пощастило, що вистріл не потрапив у ціль. Захистом були зібрані свідчення офіцерів державної охорони Віктора Федоровича.

А де ці люди зараз?

- Де ці люди зараз, я не можу сказати, бо не стежу за їхнім пересуванням. Але матеріали свідчень цих людей у нас є, отримані захистом у зв’язку зі статтею 20 «Закону про адвокатуру». І вони свідчать, що загроза життю колишнього президента була. Не дивлячись, що на сьогодні ніхто з правоохоронців і пальцем не поворушив, щоб хоча б почати розслідування цього злочину, ми вважаємо, що загроза життю Віктора Януковича ще існує. Ті, хто робили замах на його життя, бачать, яким чином держава здійснює розслідування у цій справі, і тому почувають себе безкарно. У зв’язку з цим можливості прибути у Віктора Януковича немає.

Це була його службова поїздка? Куди він їхав?

- Якщо буде цікаво, ми зможемо надати документацію.

Дуже цікаво. А ви можете забезпечити поїздку слідчих ГПУ туди, де проживає Віктор Янукович? Наприклад, в Росію, де він зараз? Для його допиту?

- Я так розумію, ці речі редакції Громадського дивно чути, оскільки досі суспільству нав’язувалась думка, що Янукович фактично ховається від слідства. Насправді, тільки недавно, у липні, ми отримали першу повістку про виклик на слідство. Вона датована 1 липня. 13 липня він мав прибути. Є вимоги законодавства з’явитись на допит. Є пропозиція законодавства, яка встановлює поважні причини, чому людина на допит з’явитись не може. І при цьому не несе за це ніякої юридичної відповідальності. Янукович особисто надав відповідь на цю повістку, де вказав поважну причину неявки на допит. Зокрема, це нерозслідування кримінальної справи щодо загрози життю. Також, відповідаючи на ваше питання, щодо прибуття слідчого до Віктора Федоровича, на цьому акцентував і захист, і Віктор Янукович, скажу, що він готовий прийняти слідчого. На сьогодні ми маємо наступне: кримінально-процесуальний кодекс під час розслідування справ ставить вище не посадку людей у тюрму, а з’ясування істини у справі. Слідчі під час збору доказової бази допитують людей, проводять очні ставки, призначають проведення експертиз. Тобто, головною метою слідства Генпрокуратури у цій і у решті резонансних справ, які стосуються Віктора Януковича, має був бути збір доказів. На сьогодні Генпрокуратура, наскільки мені відомо, не зверталась до Російської Федерації з проханням допомогти у проведенні конкретних слідчих дій. Приходив запит щодо затримання і екстрадиції Віктора Януковича. Після того, як до Генпрокуратури надійшли відповідні заяви, позиція не змінилась. Таким чином, маємо юридичний казус. З одного боку, Генпрокуратура на прес-конференціях надає інформацію, що Янукович переховується від слідства, чинить перепони розслідуванню, твердить, що необхідно проводити заочний суд над Януковичем. З іншого боку документи, які має на руках захист, свідчать про протилежне. Прокуратура не хоче збирати докази.

Тобто, я правильно зрозуміла, що Віктор Янукович готовий прийняти слідчих у себе в Ростові?

- Не те що готові, ми впродовж всього слідства хотіли, щоб його слово було почутим. Ми готові прийняти слідчих і надати їм всю інформацію у цій справі. Щодо справ «Укртелекому» і замаху на вбивство ми звертались з різними заявами. Ми звертались до суддів Печерського суду, Апеляційного суду. Було більше 6-ти звернень. Ми пояснювали необхідність заслухати пояснення Віктора Януковича. Але на всі ці звернення ми отримали відмову. Це все порушення конвенції про права і свободи людини.

Чи погодився би Віктор Янукович прибути, якби йому забезпечили охорону?

- Я відповім так. Як держава може забезпечити охорону, якщо за рішеннями судів, які наполягають на внесенні справ у єдиний реєстр досудових розслідувань, нам потрібно було півроку, щоб змусити Генпрокуратуру це зробити? Тобто, можливості забезпечення ефективної охорони, зважаючи на те, що ми щоденно бачимо під час надання правової допомоги, немає. Навіть після рішення судів органи МВС відмовляються визнавати Януковича потерпілим, відмовляються провести елементарні слідчі дії. Тобто, сенсу говорити, що охороною забезпечать так, як треба, немає.