Про українське питання під час американських президентських виборів, важливість збереження санкцій проти Росії та вплив діаспори – у коментарі Надзвичайного і Повноважного посла України в США Валерія Чалого Громадському.

Вибори в США на завершальній стадії, це не лише президентські вибори, це ще й вибори до Конгресу. Вони не менш важливі, хоч в Україні їм надається значно менше уваги. Ці вибори незвичні. По-перше – величезна роль медіа, зокрема у тому, що стосується впливу на результат. Нетипова ситуація з приводу кандидатів від Республіканської партії. Але що важливо для України? Попри традиційно досить низьку увагу до питань зовнішньої політики, на цих виборах Україна отримує значно більше уваги. Зокрема, обговорюється питання Криму, питання порушення прав людей – ці пункти є в кампаніях кандидатів.

Про співпрацю України та США

Для України важливо, щоб виборчий процес і пауза в адміністрації, зміна багатьох людей, більше трьох тисяч в різноманітних виконавчих структурах, не вплинула на реалізацію тих питань, які ми політично погодили. Для посольства пріоритетами є підтримка України – фінансова, політична і підтримка у військово-технічній сфері. Стосовно фінансової підтримки, в 2016 році маємо найбільший бюджет взаємодії України і США за всі роки – 658 млн доларів. З них 335 млн – на сферу безпеки і оборони. Нашим завданням є підтримати цю тенденцію і в 2017 році.

Звичайно, ми працюємо над тим, щоб в наступному році відбулося засідання комісії стратегічного партнерства «Україна-Сполучені Штати». Ця комісія була свого часу започаткована державним секретарем Гілларі Клінтон і тодішнім міністром закордонних справ Петром Порошенком. Важливо, що це інституційний механізм, який дає можливість системно працювати.

Друге питання — це санкції, і в цьому контексті важливий проект «Stand for Ukraine», за який проголосували в Палаті Представників Конгресу. Ми спільно працюємо над тим, щоб було позитивне голосування і в Сенаті, аби вже в цьому році чітко визначитися із цим питанням. Законопроект важливий, він дає можливість на законодавчому рівні визначити санкції щодо Росії у зв’язку із агресією в Україні і стосовно Криму. Тоді, хто б не прийшов в Овальний офіс після Барака Обами, не зможе скасувати своїм декретом рішення щодо санкцій. Для цього потрібно буде рішення Конгресу, там в України є велика двопартійна підтримка.

В 2016 році маємо найбільший бюджет взаємодії України і США за всі роки – 658 млн доларів. З них 335 млн – на сферу безпеки і оборони. Наше завдання — підтримати цю тенденцію і в 2017 році

Про різницю між виборами в США і Україні

Після того як кандидати в президенти від кожної партії визначились, у нас з’явилась можливість взаємодіяти і спілкуватися зі їхніми штабами. Ця підготовча робота ведеться для того, щоб не втрачати темпу потім, коли в адміністрації вже будуть нові люди.

Виборчий процес у США має свою специфіку, але цього року в ньому з’явилися певні українські елементи, пов’язані з досить жорсткою кампанією, інколи не досить чистою. Тобто кампанія вельми конфліктна. Мені здається, що сьогодні американське суспільство розколоте. Довіра до істеблішменту впала, це загальна тенденція не тільки в Україні і в Європі, вона зараз дійшла і до Сполучених Штатів. Багато популізму, багато обіцянок, які, можливо, не втіляться в реальні дії.  

Але, на відміну від України (а з цього етапу, думаю, що і в Україні), виборець дуже прискіпливий до того, як декларації політиків втілюються в життя. Окреме питання – роль фінансової підтримки, це навряд може бути в Україні. В США є величезна активність громадян, які роблять свої внески в виборчу кампанію, таким чином підтримуючи кандидата. Ці внески вимірюються сотнями мільйонів доларів. Звичайно, в Україні це наразі неможливо, враховуючи низький рівень соціально-економічного забезпечення. Я думаю, що це наша перспектива. Сподіваюсь що у нас це також буде можливо.

Про заяву Трампа про те, що Крим належить Росії

Посольство і посол не втручаються у жодні внутрішньо політичні процеси в США. І моя реакція на коментар одного з кандидатів стосовно гіпотетичної належності Криму Росії не є порушенням американського законодавства. Але в таких випадках реагувати треба, я переконаний в цьому. Ми бачили результат, потім кампанія цього кандидата трохи виправила позицію в цьому конкретному питанні.

Про вплив української діаспори

Ще один елемент – це вплив діаспор: української, польської, країн Балтії. Цьогоріч у виборчій кампанії обидва кандидата з увагою поставилися до цих виборців. У різному масштабі, але навіть географія поїздок кандидатів це демонструє. Особливо у штатах, де немає визначеності щодо переможця,  там питання ставлення української діаспори враховується.

Стосовно позиції щодо України, я дуже вдячний нашим діаспорівським організаціям, які не просто працюють на підтримку України, вони також вносили офіційні пропозиції до платформ кандидатів. І у Демократичної партії і у Республіканської питання України відображене в їхніх платформах – але по-різному і у різних розділах.

Довіра до істеблішменту впала, це загальна тенденція не тільки в Україні і в Європі, вона зараз дійшла і до Сполучених Штатів. Багато популізму, багато обіцянок, які, можливо, не втіляться в реальні дії

Про вплив медіа на вибори

Окреме питання – вплив журналістів, багато в чому кандидатів «роблять» медіа. Це залежить від кандидата – чи він цікавий для медіа, чи він дає цікаву інформацію. Наприклад, мало хто в Україні знає, що в цій президентській гонці беруть участь й інші кандидати в президенти. Їх не помітно – зокрема, через те, що вони не показують тих питань, які медіа могли би розповсюдити. Наприкінці кампанії рейтинг цих кандидатів дещо знизився, і тепер очевидно що ці відсотки будуть надходити тому з кандидатів, хто побореться саме за цього виборця.  

Поділитись: