Фото:

NASA

Група вчених із Великої Британії, США та Японії виявила в атмосфері Венери рідкісну хімічну сполуку фосфін. Вона може свідчити про існування на планеті живих мікроорганізмів. Якщо ця гіпотеза підтвердиться, людство отримає перше достовірне свідчення існування життя поза Землею.

Про це йдеться в дослідженні в науковому виданні Nature Astronomy.

Фосфін (РН3) — це отруйний газ без кольору, який на Землі в природних умовах зустрічається доволі рідко. За звичайних умов він виділяється в разі ударів блискавок чи діяльності вулканів, але в дуже незначних кількостях. А от на Венері його знайшли багато.

Власне, саме останній факт і дав змогу групі дослідників на чолі з професоркою Кардифського університету Джейн Ґрівз припустити, що йдеться про діяльність мікроорганізмів. Деякі з них, як відомо, виділяють фосфін унаслідок процесів життєдіяльності. Свою гіпотезу вчені сформулювали ще минулого року, але лише нещодавно її вдалося частково підтвердити.

Ґрівз із колегами скористалася потужним телескопом JCMT і телескопічним комплексом ALMA і встановила, що концентрація фосфіну в атмосфері Венери складає близько 20 частинок на мільйон. Жоден із природних процесів, який міг би відбуватися на Венері та є відомим науковцям, не зміг би призвести до утворення такої концентрації цього газу.

Це і є, на думку авторів дослідження, ймовірним доказом присутності життя на Венері. Але вчені підкреслюють: ідеться лише про ймовірний доказ, а не достовірне підтвердження гіпотези. Адже фосфін на другій від Сонця планеті може вироблятися і внаслідок інших процесів, які нам поки невідомі.

І навіть якщо життя на Венері справді є, то йтиметься про невеликі живі мікроорганізми у верхніх шарах атмосфери — на поверхні планети температура перевищує 460 градусів за Цельсієм.

Фото:

NASA

На Венері раніше шукали життя?

Так, і, як не дивно, нинішнє відкриття вчених частково ґрунтується на попередніх припущеннях.

Ще в першій половині ХХ століття вважалося, що Венера подібна за будовою до Землі, а тому принаймні на полюсах (де холодніше) життя існувати могло.

Утім дослідження 1960-х років це припущення спростували — і показали: на Венері — дуже спекотно (температура в кількасот градусів за Цельсієм), а до того ж великий атмосферний тиск (майже в 100 разів більший, ніж на Землі). Тоді вчені звернули увагу на атмосферу Венери.

У проміжку між 51-им та 62-им кілометрами над поверхнею планети існують потенційні умови для існування певних живих мікроорганізмів: більш-менш прийнятні температури (від —20 до +65 градусів), там не такий значний вплив сонячної радіації, а ще можуть бути необхідні для підтримання життя хімічні сполуки.

Саме там, як показало дослідження Ґрівз та її колег, і може існувати життя. Але, повторимося, поки ще про це стверджувати рано.

Поділитись: