НА ЗАЕС відновили резервну лінію електропередач. Це необхідно для охолодження реактора та інших функцій безпеки — МАГАТЕ

На окупованій Запорізькій АЕС відновили резервну лінію електропередач, яка забезпечує станцію електроенергією від енергосистеми України. Це необхідно для охолодження реактора та інших функцій безпеки на ЗАЕС.

Про це повідомили в МАГАТЕ.

Резервну лінію на 330 кіловольтів, яка з’єднує ЗАЕС з українською мережею через розподільний пункт теплоелектростанції в Енергодарі, відновили 10 вересня. Саме це дозволило ЗАЕС достроково зупинити останній робочий реактор у ніч проти 11 вересня.

Як пояснювали в «Енергоатомі», останні три доби енергоблок № 6 — останній із шести блоків ЗАЕС, який продовжував працювати — був у «режимі острова». Тобто він живив лише власні потреби ЗАЕС на критично низькому рівні потужності (від 114 до 140 МВт), оскільки через російські обстріли всі лінії зв'язку Запорізької АЕС з енергосистемою України були пошкоджені.

Відновлення резервної лінії електропередач дало змогу живити власні потреби ЗАЕС від енергосистеми України.

Що тепер?

Після поновлення працездатності резервної ЛЕП енергоблок № 6 на ЗАЕС від'єднали від енергомережі, і тепер триває підготовка до його розхолодження та переведення в холодний стан. Ця процедура може тривати близько 30 годин.

Йдеться про «холодний зупин» — це безпечний стан ядерного реактора, коли він заглушений при низькому тиску і низькій температурі охолоджувальної води. Інші енергоблоки ЗАЕС вже перевели в цей стан раніше.

Експерт Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки України Дмитро Гуменюк пояснював, що «холодний зупин» є проміжним станом реактора між роботою і перевантаженням палива. Під час «холодного зупину» ядерний реактор не генерує електроенергію і може перебувати в такому стані нескінченно довго, якщо він під'єднаний до енергоживлення.

Отже, небезпеки більше немає?

У МАГАТЕ наголошують: навіть коли всі реактори зупинені, для охолодження реактора та інших систем, необхідних для підтримки безпеки, все ще потрібна електроенергія. А на тлі останніх обстрілів у районі ЗАЕС ситуація на станції залишається нестабільною.

«Я, як і раніше, серйозно стурбований ситуацією на АЕС, яка залишається в небезпеці, поки тривають обстріли. Для розв'язання цієї серйозної ситуації розпочато консультації щодо термінової необхідності створення зони ядерної безпеки та захисту на ЗАЕС», — заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

За даними МАГАТЕ, наразі ведуться роботи з поновлення роботи інших ліній електропередач. За потреби на ЗАЕС також є 20 аварійних дизель-генераторів із запасами не менше ніж на 10 днів роботи.