У Національному банку України повідомили, що досягли поставленої у 2015 році цілі зі зниження інфляції. Наразі вона в Україні складає рекордні 5,1% у річному діапазоні.

Про це повідомляють у прес-релізі НБУ за підсумками засідання комітету з монетарної політики.

«У листопаді 2019 року споживча інфляція стрімко уповільнилася – до 5,1% у річному вимірі, що було нижчим від очікувань Національного банку. Таким чином, інфляція у листопаді досягла середньострокової цілі 5%, яку Національний банк задекларував у 2015 році», — йдеться у повідомленні.

У Нацбанку падіння інфляції пов'язують передусім зі зміцненням курсу гривні, а також зниженням цін на енергоресурси для населення та бізнесу.

«Ці фактори нівелювали тиск на ціни з боку стійкого споживчого попиту і слабшого врожаю окремих овочів», — зазначають у Нацбанку.

Зазначимо, що Національний банк України реалізовує політику інфляційного таргетування. Це означає, що своєю основною функцією НБУ вважає не підтримання певного курсу валют, а забезпечення цінової стабільності, зокрема низького рівня інфляції. Для цього у Нацбанку встановлюють «таргети» — цілі інфляції. Наразі такою ціллю є 5% +/- 1% за рік. У листопаді 2019 року Нацбанк вперше за останні майже 5 років досягнув своєї цілі.

У зв’язку з цим, зокрема, НБУ ухвалив рішення знизити розмір облікової ставки одразу на 2 відсоткових пункти — до 13,5% річних. Це максимальне зниження облікової ставки від початку року.

Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Вона являє собою відсоток, під який НБУ надає кредити банкам та, відповідно, нижче якого комерційні банки не можуть давати кошти клієнтам.

Облікова ставка — це один з ключових інструментів управління інфляцією. Підвищуючи облікову ставку Нацбанк збільшує вартість кредитів та депозитів, чим стимулює українців більше заощаджувати кошти. Зниження облікової ставки має зворотний ефект та стимулює людей більше коштів витрачати у конкретний момент, що впливає на зростання цін.

24 жовтня 2019 року Нацбанк знизив розмір облікової ставки в Україні до 15,5% річних. Зниження склало 1 відсотковий пункт.

5 вересня Нацбанк знизив облікову ставку до 16,5% річних, що на 0,5% менше, ніж було до цього.

Поділитись: