Над Ізюмом майорить прапор України, ЄС продовжує санкції проти рф: головне за день 14 вересня

Під контролем України перебуває близько 94% території Харківської області; до звільненої Балаклії вперше за пів року прибув потяг; у ЄС домовилися про продовження низки санкцій проти росії. Зібрали головні новини за день 14 вересня.

Звільнення Харківщини

Сили оборони України з 6 до 14 вересня в межах контрнаступу звільнили на Харківщині близько 8500 квадратних кілометрів, 388 населених пунктів та 150 тисяч людей. Звільнені території ще потребують проведення додаткових заходів безпеки та стабілізації, для того, щоб там можна було безпечно проживати.

Очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що зараз під тимчасовим контролем російських окупантів залишається ще близько 6% території Харківської області. Тоді як до контрнаступу українських військових було окуповано 32% Харківщини.

Так, 14 вересня у звільненому місті Ізюм Харківської області підняли прапор України. На церемонію приїхав президент Володимир Зеленський.

Журналісти hromadske Настя Станко і Колян Пастико побували в Ізюмі ще до приїзду президента і вже готують звідти нове відео, яке незабаром буде на нашому каналі в Youtube.

А що на інших напрямках?

Збройні сили України тримають вогневий контроль майже над усією територією Херсонської області та продовжують знищувати російську логістику на півдні, повідомила очільниця об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк.

Оперативне командування «Південь» розповіло, що ситуація станом на 12:00 14 вересня на Південнобузькому напрямку напружена та динамічна, але її розвиток перебуває під контролем Сил оборони. Окупанти продовжують зосереджуватися на утриманні захоплених територій, а також б'ють по позиціях ЗСУ та цивільних об'єктах.

За даними Генштабу, зараз російсько-окупаційні війська зосереджують зусилля на спробах повної окупації Донецької області, утриманні захоплених земель та зриві наступу Сил оборони на окремих напрямках.

14 вересня на Донецькому напрямку Сили оборони відбили атаки окупантів у районах 8 населених пунктів: Спірне, Соледар, Майорськ, Зайцеве, Одрадівка, Весела Долина, Водяне та Новомихайлівка.

Паніка у військах рф

На тлі контрнаступу Сил оборони війська рф намагаються стримати втечу своїх підрозділів із поля бою, використовуючи «загороджувальні загони». При цьому, за даними Генштабу, для збереження окремих зразків військової техніки командування підрозділів протиповітряної оборони рф намагається організувати евакуацію систем ППО вглиб захоплених територій та на територію росії. У ніч з 11 на 12 вересня в Луганській області помітили колони з комплексами С-300 та «Бук», що рухалися з населеного пункту Лутугине в напрямку російсько-українського кордону.

Санкції для рф

Європейський Союз продовжив на шість місяців санкції проти 1 206 фізичних та 108 юридичних осіб з росії, які потрапили під обмеження через російську агресію проти України. Таким чином, санкції продовжують діяти до 15 березня 2023 року.

Попри повідомлення ЗМІ про те, що Угорщина погрожувала заблокувати це рішення, Будапешт все ж підтримав його.

По чім буде долар?

Згідно з макропрогнозами уряду України, середньорічний курс долара 2023 року коливатиметься в межах 42 гривень. Середній очікуваний курс гривні 2022 року на сьогодні становить 32,3 грн/$1, а на кінець року він очікується на рівні 37 грн/$1, зазначили в уряді.

Що ж до курсу до кінця 2023 року — це зараз практично неможливо передбачити. Прем'єр-міністр підтвердив, що формально у проєкті бюджету-2023 зазначено курс на кінець 2023 року 50 грн/$1. «Але це розрахунковий курс долара, який ми вираховували за тих умов, у яких живемо нині», — пояснив Шмигаль.

Окупанти обстрілюють міста України

Під вечір 14 вересня російські окупаційні війська вкотре вдарили ракетами по Кривому Рогу, що на Дніпропетровщині, та передмісті Запоріжжя. По всій території України, окрім АР Крим, перед цим була оголошена повітряна тривога.

Так, російські війська цілили у гідротехнічні споруди Кривого Рогу. Потерпілих серед цивільного населення немає. Служби ліквідовують наслідки ракетних ударів, а на місці координує роботу військова адміністрація.

В Офісі президента зазначили, що такими ударами окупанти пробують створити надзвичайну ситуацію. Місцеві жителі Дніпропетровської області повідомляли, що після ударів ракет піднявся рівень води у річці Інгулець. Начальник Криворізької РВА Євген Ситниченко запевнив населення, що загрози затоплення немає. Також у постраждалих районах почали відновлювати водопостачання.