У грудні минулого року Стокгольмський арбітраж ухвалив рішення щодо закупівлі Україною в Росії природного газу. Тоді вимоги російського монополіста Газпром суттєво зменшили на користь Нафтогазу. Але Україна все одно лишалася винною більш ніж 2 мільярди доларів, на які нараховувалася пеня.

Експерти стримано оцінювали тодішнє рішення, чекаючи другого — щодо транзиту газу з Росії в Європу територією України. І ось цей день настав. Стокгольмський арбітраж видав документ на 1033 сторінки. Що ж у ньому?

Баланс

Від 1 березня 2018 року Нафтогаз України нічого не винний Газпрому за старими боргами.

«В останньому рішенні трибунал зобов'язав провести взаємозалік. Тобто все, що були винні, повністю списується. Залишається дельта. На цю дельту нараховуються відсотки на нашу користь», — пояснив на сьогоднішній прес-конференції Голова правління Нафтогазу України Андрій Коболєв.

Головний комерційний директор Нафтогазу Юрій Вітренко уточнив, що українська сторона виграла 4,63 мільярди доларів США. Але за вирахуванням суми боргу Газпром винен Нафтогазу 2,56 мільярди доларів.

І на цей борг щоденно нараховуватиметься пеня — 7% річних. Це близько 500 тисяч доларів США щодня.

Чи будуть платити

Голова правління Нафтогазу України Андрій Коболєв уважає, якщо Газпром не заплатить, українська сторона почне процес примусового стягнення боргів через реалізацію майна росіян в інших країнах світу. І робитиме це оперативно.

«Чекати ми не будемо, це не наш метод. Ми вже зателефонували (в Газпром — ред.)», — сказав Андрій Коболєв. — Такі справи вирішує місцевий суд».

Юрій Вітренко нагадав, що практично всі європейські країни долучилися до Нью-Йоркської конвенції щодо примусового виконання рішення арбітражу: «Тому всі країни, де є активи Газпрому — газпромівський газ, Північний Потік-2, наприклад, у Швейцарії, Північний Потік-1… У всіх цих юрисдикціях можна примусово стягнути».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Загроза Північного Потоку-2 для Європи та України​

Голова правління Нафтогазу України Андрій Коболєв наголошує, що українська сторона має намір отримати російський борг у повному обсязі (на фото — Коболєв під час прес-конференції, Київ, 13 червня 2014 року) Фото: EPA/SERGEI CHIRIKOV

Чи може Газпром оскаржити рішення?

Рішення арбітражу є остаточним. Але росіяни можуть оскаржити його: «Вони мають заплатити, а потім оскаржувати все, що хочуть», — пояснив Юрій Вітренко.

Чи можливий розрахунок не грошима, а газом?

Топ-менеджери української компанії стверджують, що наполягатимуть на розрахунку саме грошима, бо пропозиції газу для України наразі достатньо.

Крім того, завдяки грошам, які Нафтогаз отримує за транзит, компанія стала чистим експортером та не створює тиск на курс національної валюти.

Що могло завадити судовому процесу?

Андрій Коболєв наголосив, що коли у 2016 році оператора магістральних газопроводів Укртрансгаз спробували підпорядкувати Міністерству економічного розвитку і торгівлі Україні, це поставило під загрозу успіх процесу.

«Якби тоді це рішення не скасували, Нафтогаз і ми всі втратили б 4,6 мільярди доларів, які ми тепер отримали згідно з рішенням суду. І право отримувати гроші за транзит від 110 мільярдів кубометрів на майбутнє», — сказав Коболєв.

Цікаво, що майже одночасно з перемогою Нафтогазу у Стокгольмі, пішов у відставку один з ініціаторів цього процесу — Ігор Прокопів. У 2016 році він очолював Укртрансгаз, а до вчорашнього дня був заступником міністра енергетики та вугільної промисловості.

Поділитись: