НАК «Нафтогаз України» за кошти Європейського банку реконструкції розвитку зможе купувати газ тільки на західному кордоні.

НАК «Нафтогаз України» за кошти Європейського банку реконструкції розвитку зможе купувати газ тільки на західному кордоні.

Про це повідомив керуючий директор ЄБРР в країнах Східної Європи та Кавказу Франсіс Маліж, передає «Інтерфакс-Україна».

«На східному кордоні (України) є тільки один постачальник. Ніхто не має доступу до трубопроводу. На заході у всіх є доступ до трубопроводу, тому що це вільний ринок, організований відповідно до вимог ЄС, тому Нафтогаз може фактично організувати тендер, оскільки існує конкуренція між різними постачальниками», — сказав він.

За словами Маліжа, не має значення походження газу, якщо в процесі закупівлі не буде конкуренції.

Що стосується поточного фінансового співробітництва з Нафтогазом, Маліж нагадав, що теперішня кредитна лінія розрахована на три роки та повинна бути погашена в цьому році.

А можливість відкриття нової подібної кредитної лінії залежить від подальшого прогресу в сфері корпоративного управління. Водночас формування наглядової ради з більшістю незалежних членів недостатньо і правильних дій самого Нафтогазу для цього недостатньо.

«Акціонер також грає дуже важливу роль», — підкреслив керуючий директор ЄБРР. Акціонером Нафтогазу є Кабінет міністрів України.

Кредитна лінія ЄБРР в розмірі 300 мільйонів доларів була відкрита в жовтні 2015 року та призначена для закупівлі газу на західному кордоні України. Однією з умов надання кредиту ЄБРР є реалізація урядом України плану дій щодо реформи корпоративного управління в Нафтогазі.

Позика ЄБРР була поновлюваним кредитом на три роки. Протягом цього терміну Нафтогаз міг погашати і знову вибирати кошти в межах зазначеної суми, щоб профінансувати закупівлі газу з ЄС.

Та через невиконання Україною ряду зафіксованих в контракті умов Нафтогаз вже позбувся можливості на автоматичне продовження цієї лінії, повідомив глава правління НАК Андрій Коболєв.

Нафтогаз з кінця 2015 року не постачав газ з Росії. 17 січня 2018 року Коболєв повідомив, що Нафтогаз закупить у Росії до 5 млрд кубометрів газу у 2018 році. Згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу, Україна зобов'язана відновити постачання мінімальних обсягів газу з Росії відповідно до положення контракту «бери або плати».

22 грудня, Нафтогаз заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому. Також у Нафтогазі пояснили, що рішення Стокгольмського арбітражу означає, що українська компанія не повинна платити за газ, поставлений Газпромом на окупований Донбас.

Водночас, у російському Газпромі повідомили, що суд зобов'язав Нафтогаз виплатити $2 млрд за спожитий газ. 

Нафтогаз судиться з Газпромом з 2014 року щодо 2 великих питань — ціни на російський природний газ і транзит газу.

З обох питань Газпром подавав зустрічні позови до України. Сукупна сума позовних вимог НАК Нафтогаз України до Газпрому становить понад 42,5 мільярда доларів, зустрічних вимог «Газпрому» — 47,1 мільярда доларів США.

1 червня міністр юстиції Петренко повідомив про стягнення перших сум з Газпрому.  Пізніше стало відомо, що Нафтогаз подав позов на $5 млрд проти Росії до суду в Гаазі через активи в Криму.

Поділитись: