УКРАЇНА

Хто і чому напав на учасників панк-концерту в Маріуполі

1 жовтня, 2018 14:30
УКРАЇНА/Хто і чому напав на учасників панк-концерту в Маріуполі
Зберегти
Вигляд
Близько 20 людей у масках вдерлися до приміщення арт-платформи «ТЮ» в Маріуполі під час концерту. Панк-гурт oDemontaGo саме догравав останню пісню, коли нападники почали трощити апаратуру й бити слухачів. Поліція нападників наразі не знайшла. У «ТЮ» кажуть, що це могли бути учасники ультраправих рухів. Громадське вирушило в Маріуполь, щоб розібратися, хто й чому напав на арт-простір.

Близько 20 людей у масках вдерлися до приміщення арт-платформи «ТЮ» в Маріуполі під час концерту. Панк-гурт oDemontaGo саме догравав останню пісню, коли нападники почали трощити апаратуру й бити слухачів.

Поліція нападників наразі не знайшла. У «ТЮ» кажуть, що це могли бути учасники ультраправих рухів. А батьки постраждалих, серед яких є неповнолітні, бояться, що на сім'ї тиснутимуть.

Громадське вирушило в Маріуполь, щоб розібратися, хто й чому напав на арт-простір.

Перший і останній виступ

«Ми граємо панк разом з хардкором. На наболілі теми, пов'язані з емоціями, — каже музикант гурту Антон Коб'єв. — Іноді співаємо про дискримінацію робітників різними поганими корпораціями, наприклад, «Метінвестом». Наші пісні зазвичай несуть негативний контекст. Це щоб зачепити пригнічених слухачів».

oDemontaGo — молодий гурт, хлопці почали грати півтора року тому. Олександрові й Антону по шістнадцять, а Данилові — дев’ятнадцять років. Музиканти зібралися спонтанно. Бас-гітарист Антон учився грати вже під час репетицій. Грали для себе, про oDemontaGo до нападу в «ТЮ», за словами хлопців, знали переважно знайомі.

«Співаємо здебільшого про те, що люди рівні. У нас навіть є така пісня «Усі люди рівні», — розповідає Данило. Антон додає, що музикою хотів донести до слухачів, що за свої права варто й треба боротися. Утім, учасники гурту кажуть, що незалежно від обставин це був перший та останній концерт oDemontaGo.

Музикант панк-гурт oDemontaGo Антон Коб'єв, Маріуполь, Донецька область, 22 серпня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське

Невідомі в масках

Коли нападники в медичних масках і балаклавах вдерлися на арт-платформу «ТЮ», гурт грав останню пісню.

«Я тут стояв, там були барабани, Антон з того боку. Йому так прилетіло, що він завалився десь за сцену, — згадує Данило, стоячи за кілька днів на тій самій сцені. — Я відлетів до стіни. Тут висіла карта. Або вона сама відвалилась, або я її зірвав».

Нападників було близько 20-ти, вони почали розпилювати газ, бити присутніх, трощити меблі й музичні інструменти — порвали пластик на барабанах і розбили гітару. Техніку хлопці позичали в знайомих. За словами очевидців, усе тривало менше хвилини. Присутніх били без розбору, сильно дісталося й дівчатам. Загалом постраждали більш ніж 10 людей.

Музикант панк-гурт oDemontaGo Данило Стохсар, Маріуполь, Донецька область, 22 серпня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/ГромадськеНападники почали розпилювати газ, бити присутніх, трощити меблі й музичні інструменти — порвали пластик на барабанах і розбили гітару (на фото), Маріуполь, Донецька область, 22 серпня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське

Адміністраторка платформи Ксенія Чепа каже, не одразу зрозуміла, що відбувається:

«Перший був у масці і ціленаправлено біг на сцену. Він знав, куди. Далі всюди сльозогінний газ, крики, кров повсюди. Дуже страшно. Усе це як страшний сон. Я встигла натиснути кнопку охорони й почала виводити людей».

«Те, що сталося — дуже сумно й непростимо. Краще на це звернути увагу на самому початку, щоб потім не допустити чогось масштабнішого. Усе починається з побиття неповнолітніх дітей», — каже учасник гурту Антон.

Приміщення арт-платформи «ТЮ», Маріуполь, Донецька область, 22 серпня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/ГромадськеАдміністраторка арт-платформи «ТЮ» Ксенія Чепа, Маріуполь, Донецька область, 22 серпня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське

Конфлікт поглядів

Музиканти oDemontaGo виступають проти дискримінації й «тоталітаризму будь-якої ідеології»: «Якщо вже треба себе позиціонувати, то я радше відношуся до анархістів. Але я навіть і так не сказав би», — розповідає гітарист Олександр Золотарьов. Данило Стохсар каже, що особливо не замислювався щодо приналежності до певної ідеології: «Для мене просто права людини понад усе», — каже він.

Конфлікти з ультраправими в музикантів гурту вже були. Вони вважають, що нападали на концерт саме праворадикали, щоправда, не з якоїсь конкретної організації. Утім, дехто з них побоюється, що через подібні припущення можуть виникнути проблеми.

«Хтось каже, що був «Нацкорпус», «Азов», — каже музикант oDemontaGo Антон. — Я нічого не бачив, чесно скажу. І розповсюджувати ці чутки — це навіть погано трохи, бо хлопці ще скажуть, мовляв, що це за наклеп. Знайдуть потім, це буде неприємно».

Водночас у «ТЮ» теж вважають, що нападниками могли бути учасники праворадикальних рухів. Ксенія Чепа стверджує, що двоє з них були у футболках «Національного корпусу».

Поза тим, це не перший випадок тиску на арт-платформу. Два роки тому фасад будівлі «ТЮ» розмалювали свастикою й погрозами директорці платформи Діані Берг. На будівлі досі можна побачити написи: «Проти ЛГБТ», «Наці проти геїв». А в лютому цього року четверо людей, які називали себе націоналістами, зірвали публічну лекцію про дискримінацію в культурі й кіно.

Директорка арт-платформи «ТЮ» Діана Берг, Маріуполь, Донецька область, 22 серпня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське

«Одна з найважливіших цінностей «ТЮ» — свободи та права людини. Тобто право бути тим, ким ми самі хочемо, — розповідає Діана Берг. — Ми проти дискримінаційних дій та стереотипів. Це така освітня платформа, де можна подивитися фільми, подискутувати, навчитися чогось нового. Така наша позиція дратує ультраправі рухи в місті».

Після кожного з інцидентів команда арт-платформи зверталася до поліції, але нападників жодного разу не знайшли. Цього разу через медійний резонанс донецьке обласне управління Національної поліції створило спеціальну групу для розслідування нападу. Слідчі порушили справу за статтею хуліганство. Та за тиждень після зриву концерту ще не проводили судово-медичну експертизу, яка б мала з'ясувати, що стало причиною зламаних носів, побоїв і синців.

Стенд біля поліцейського відділку в Маріуполі, Донецька область, 22 серпня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське

Матір одного з постраждалих розповіла Громадському на умовах анонімності, що її син отримав серйозну травму обличчя. Днями його оперуватимуть. Жінка хотіла писати колективне звернення до поліції від рідних усіх постраждалих. Але інші бояться тиску з боку правих.

«Мами  бояться звертатися. Я пропонувала батькам колективно це зробити. Хоча б тим, які не дуже постраждали, але треба було піти всіма інстанціями. Мене не підтримали. Дехто промовчав, дехто відверто боїться зв'язуватися з темою «Національного корпусу», — каже жінка.

У «Національному корпусі» заперечують, що причетні до нападу. Голова маріупольського осередку «Нацкорпусу» Антон Требухов каже, що історія з нападом вигадана задля привернення уваги журналістів до арт-платформи, яка, мовляв, нікому в Маріуполі не цікава. 

У розмові з Громадським Антон Требухов згадав також, що спілкувався з Оленою Золотарьовою — матір'ю учасника панк-гурту та постраждалого. Ні вона, ні її син, за його словами, претензій до його організації не мають і розуміють, що «Нацкорпусу» там не було.

Сама ж Олена Золотарьова сказала Громадському, що пов'язує напад невідомих з особистим конфліктом сина з ультраправими. Чи були нападники саме з «Нацкорпусу», жінка не знає. «Ким були нападники і до якої організації належали, повинні з'ясувати відповідні правоохоронні органи», — каже вона.

Голова маріупольського осередку «Нацкорпусу» Антон Требухов, Маріуполь, Донецька область, 22 серпня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське

/Дмитро Пальчиков

Пов`язані новини