Європейський суд з прав людини зобов'язав владу України виплатити компенсацію у сумі 177 тисяч євро у так званій справі «Бурля та інші проти України». Йдеться про напад на ромське поселення в Одеській області у 2002 році. Відтак, 12-м постраждалим унаслідок погрому виплатять по 11 тисяч євро, ще 5-м — по 9 тисяч.

Згідно з рішенням суду, у зв'язку з нападом були порушені стаття 3 (заборона катування), стаття 8 (право на повагу приватного та сімейного життя) та стаття 14 (заборона дискримінації) Європейської конвенції про права людини.

Як повідомляє DW, аргументи українського уряду про брак доказів відповідальності держави суд відхилив.

Суд також підкреслив, що рішення правоохоронців не захищати ромів, яким вони порекомендували залишити поселення до погрому, можна трактувати як таке, що принижує гідність. Крім того, на думку ЄСПЛ, українське слідство було неадекватним і характеризувалося відсутністю старанності й незалежності.

Нагадаємо, у 2002 році у селищі Петрівка на Одещині мешканці села напали на поселення ромів. Причиною нападу стала загибель 17-річної місцевої мешканки, у вбивстві якої звинуватили одного з ромів. Відтак мешканці села зажадали вигнати усіх ромів, а місцева влада та міліція погодилися із необхідністю позбутися «соціально небезпечних осіб, незалежно від їх етнічого походження».

Наступного дня сільський голова закликав ромів забиратися перед початком погрому. Тієї ж ночі натовп кількасот людей розгромив будинки ромів. Міліція не чинила опір нападникам.

Зазначимо, схожий випадок стався у серпні 2016 року у селі Лощинівка на Одещині: тоді через вбивство 8-річної дівчинки, у якому місцеві мешканці звинуватили рома, жителі села вийшли на акцію протесту, яка переросла у погроми та заворушення. До села керівництвом обласної поліції було спрямовано всього 10 поліцейських, які не могли стримати натовп. Як результат, мешканці примусово виселили ромів із села.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Погром у Лощинівці. Як розвивається конфлікт після вбивства 8-річної дівчинки — репортаж з місця події

Виселення ромів з села на Одещині було незаконним — представниця «Без кордонів».

В омбудсмена заявили, що виселення ромів під Одесою порушує міжнародне право.

У 2018 році прокуратура Одеської області вдруге припинила кримінальну справу щодо співробітників обласного управління Нацполіції, відкритого за скаргою потерпілих під час конфлікту у селі Лощинівка на Одещині у серпні 2016 року.

/Діана Ландсберг

Поділитись: