Напад на Стерненка: умисне вбивство чи самооборона?

Пізно ввечері 24 травня в Одесі двоє чоловіків напали на екс—лідера місцевого «Правого сектору» Сергія Стерненка. Той ножем завдав кілька ударів у відповідь. Один нападник від поранень помер на місці, другий утік. Пізніше його затримала поліція.

Що відбулося?

За словами Наталії Усатенко — дівчини Стерненка, яка в момент нападу була разом із ним, — двоє чоловіків підбігли до них і мовчки почали бити Сергія. Інцидент стався на Фонтанській дорозі, неподалік будинку, де живе Стерненко.

Сергій поранив одного нападника в живіт. Інший устиг утекти. Дівчина Стерненка запустила онлайн-трансляцію у Facebook. На відеозаписі Сергій розповідає, що на нього напали й показує лежачого чоловіка, який стікає кров’ю. Водночас першу допомогу пораненому ні Стерненко, ні його дівчина не надають.

Онлайн-трансляція тривала 16 хвилин. За цей час поранений загинув — його смерть констатували лікарі швидкої, які приїхали на виклик. Поліція, яку також викликав Стерненко, впродовж стріму на місце інциденту не прибула.

Стерненка відвезли до лікарні. Зі слів Наталії Усатенко, в нього різана рана руки й струс мозку.

Як діє поліція?

Поліція почала розслідування за трьома статтями: «умисне вбивство», «замах на умисне вбивство» і «нанесення тяжких тілесних ушкоджень».

«Поліція завжди відкриває статтю про вбивство, якщо людина загинула, навіть якщо йдеться про самогубство. Потім уже вирішуватимемо, чи змінювати кваліфікацію», — повідомив Громадському радник начальника Одеської поліції Руслан Форостяк.

За його словами, поліцейські вилучили відео з камер спостереження і встановили хронологію нападу.

Що відомо про нападників?

Наразі небагато. Нападника, який утік з місця злочину, затримали тієї ж ночі, він перебуває в лікарні. Загиблий нападник, як повідомили в поліції, — військовослужбовець 25-ї повітряно-десантної бригади Збройних сил України, 1989 року народження.

Чим відомий Сергій Стерненко?

Участю в одеських акціях протесту проти міської влади і безпосередньо міськголови Геннадія Труханова. Зокрема, в питанні забудов. 18 листопада 2017 року стався конфлікт між учасниками акції проти забудови території Літнього театру і співробітниками поліції. Тоді під час зіткнень начальник Одеської поліції Дмитро Головін отримав травму голови. Правоохоронці стверджують, що винен у цьому саме Стерненко.

Це не перший напад на Стерненка за останні півроку. 1 травня 39-річний Абзал Баймукашев вистрілив на вулиці із травматичного пістолета Сергієві в потилицю. Гумова куля пройшла навскіс, тому Стерненку вдалося затримати нападника. Нині підозрюваний Баймукашев перебуває під вартою через «замах на умисне вбивство».

7 лютого Стерненка побили біля будинку, коли той повертався додому. За його словами, нападники кілька разів ударили його в обличчя й порізали ногу.

Сергій Стерненко (праворуч) під час акції протесту проти забудови, Одеса, 3 вересня 2017 року Фото: сторінка Sergiy Sternenko у facebook

Чи можна в Україні застосовувати зброю для самооборони?

Так. Українське законодавство це дозволяє, якщо людина захищається від нападу озброєної людини або ж від групи людей.

«Не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення в житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає», — йдеться в п'ятому пункті 36-ї статті Кримінального кодексу України.

Як це працює на практиці?

Адвокатка Євгенія Закревська, яка захищає родини Героїв Небесної Сотні у справах Майдану, пояснює Громадському, що в Україні важко застосовувати закон про допустимість необхідної оборони.

«У моїй практиці мені жодного разу не вдалося цього зробити. Але не потрібно всю вину покладати на суд. Насправді, найперша вина тут на слідстві, адже слідчі дуже-дуже рідко закривають статтю про «умисне вбивство», навіть якщо бачать ознаки необхідної оборони. 115-а стаття (умисне вбивство) потрібна для статистики», — каже вона.

Щодо ситуації зі Стерненком, правозахисниця наголошує, що спершу потрібно встановити реальні обставини події.

«У цій ситуації необхідно з'ясувати, чи дійсно це був стан необхідної оборони. Те, що пишуть ЗМІ, це одне, а що скажуть учасники події під час свідчень — зовсім інше. Якщо вже затримали іншого учасника і якщо йому інкримінують напад, то, очевидно, що нападали вдвох. Якщо всі ці моменти нападу встановлять, то є всі підстави закривати провадження за відсутності складу злочину», — зазначає Закревська.

Які версії слідства?

Зараз поліція розглядає кілька: побутовий конфлікт, спроба пограбування та умисний напад з політичних мотивів через громадянську діяльність Стерненка.

Поліцейські наразі не готові сказати, чи пред'являтимуть Стерненку підозру в умисному вбивстві чи перевищенні самооборони.

«Чи загрожує активісту, Сергієві Стрененку звинувачення в перевищені самооборони, чи навіть гірше? На це питання я відповіді не дам, це питання до слідства та прокуратури, я намагаюся бути об'єктивним […] але цілком допускаю, що, дослідивши обставини, може трапитись і таке», — написав Руслан Форостяк у Facebook.

Окремо поліцейські розслідують, чому ні Стерненко, ні його дівчина чи інші перехожі не надали першу допомогу чоловікові, який помер від поранень і крововтрати.