За даними українського новинного сайту Zaxid.net, українська поліція пов'язує недавню атаку на табір ромів у Львові, під час якої вбили людину, з популярною спільнотою «ВКонтакте» під назвою «Твереза і Зла Молодь». У найбільшої сторінки, пов'язаної з цією групою неонацистів-стрейтеджерів, понад 85 тисяч підписників.

На правах партнерства Громадське публікує дослідження видання Bellingcat про групу «Твереза і Зла молодь», учасниками якої називають себе затримані після нападу та вбивства у ромському таборі на околицях Львова. 

За даними українського новинного сайту Zaxid.net, українська поліція пов'язує недавню атаку на табір ромів у Львові, під час якої вбили людину, з популярною спільнотою «ВКонтакте» під назвою «Твереза і Зла Молодь». У найбільшої сторінки, пов'язаної з цією групою неонацистів-стрейтеджерів, понад 85 тисяч підписників. Водночас в Україні, Росії та інших слов'янських країнах існує безліч місцевих осередків цієї організації.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Твереза і зла молодь»: що відомо про нападників на ромів у Львові​

Неонацисти-стрейтеджери

Назва групи походить від популярного гасла неонацистських молодіжних рухів у пострадянських країнах, зокрема в Росії та Україні. Ці групи пов'язані зі стрейтеджерським рухом (рухом за здоровий спосіб життя, — ред.), пропагують відмову від наркотиків і алкоголю (хоча більшість стрейтеджерських спільнот відкидають подібні групи). Для неонацистів-стрейтеджерів відмова від наркотиків і алкоголю пов'язана з очищенням і підготовкою до атак на опонентів, зокрема на лівих активістів, представників меншин і правоохоронців. Фраза «Твереза ​​і зла молодь» стала назвою пісні петербурзької стрейтеджерської панк-групи «Сухий закон». Наводимо фрагмент тексту:

В то время, как ты сидишь «ВКонтакте»

Или где-то бухаешь с друзьями

Я каждый день занимаюсь спортом,

Чтоб в драке разбить оппоненту е*ло.

Мы трезвая и злая молодежь!

Идите на х*й!

Це гасло також стало назвою популярної російськомовної сторінки у ВК, яка діє з 2014 року, але водночас адмініструється з України, а не з Росії. Це далеко не єдина група «Тверезої і злої молоді» у ВК. Практично всі групи мають один і той же логотип: хокейна маска, бейсбольна бита і 14/88.

 

Осередки «Тверезої і злої молоді» існують в різних містах України, Росії та Білорусі, зокрема в Черкасах, Києві, Дніпрі, Кривому Розі, Мінську, Нижньому Новгороді тощо.

Усі ці спільноти сповідують ідеологію неонацизму, расизму, відмови від алкоголю і наркотиків та здоровий спосіб життя, ненависті до іммігрантів, антисемітизму, а також любові до пітбулів. Нижче наведені приклади расистських, антисемітських, антимігрантських і антиромських мемів, які розміщують у цих групах.

Хоча багато сторінок «Тверезої і злої молоді» певною мірою проросійські, для цих сторінок, зокрема й для західно- і центральноукраїнських, радше характерний панславізм або ідеалізація середньовічної Русі. На зображенні нижче, також узятому з однієї зі спільнот, поруч розміщені прапори Росії, України, Білорусі та Сербії.

«Лемберг-Югенд»

Zaxid.net також повідомив, що група, яка здійснила атаку на табір ромів, вела різні сторінки в соціальних мережах під назвою «Lemberg Jugend». З німецької це можна перекласти як «львівська молодь». «Громадське радіо» опублікувало скріншоти сторінок групи, які згодом видалили з YouTube, Telegram, Instagram та інших платформ.

Хоча «Громадське радіо» не змогло незалежно підтвердити зв'язок «Лемберг югенд» з цією атакою, на каналі групи на YouTube публікували кадри атаки на табори ромів. Один з роликів називався «Маленький відеодоклад з сафарі на циган». Багато груп «Тверезої і злої молоді» складно назвати локальними, однак до цієї явно входили представники львівської неонацистської молоді, до якої належали і нападники на табір ромів, що вбили людину.

Найбільша сторінка «Тверезої і злої молоді» у ВК

Сторінку у ВК, про яку писав Zaxid.net, вела людина, зареєстрована в мережі під ім'ям «Святослав Попович». 25 червня в спільноті опублікували повідомлення, в якому заперечували причетність групи до атаки і звинуватили львівських погромників у «плагіаті».

Ця сторінка — найбільший портал «Тверезої і злої молоді» у ВК, завдяки якому з'явилися десятки менших груп в Україні, Білорусі та Росії. Як Попович пояснював на особистій сторінці «ВКонтакте», він створив спільноту «Тверезої і злої молоді» у 2014 році, присвятивши її «пропаганді всебічного саморозвитку, гідності, хоробрості, здорового способу життя тощо». Попович розповів, що хотів доносити «правильні думки до молоді України, Росії, Білорусі, Сербії та інших братніх народів». Очевидно, йому був близьким панславізм, популярний серед неонацистської молоді.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Злочин без кари: як розслідуються напади на ромські поселення

Судячи з різних профілів у соціальних мережах (зокрема у Facebook та Instagram), Попович живе або жив у селі Бедевля Закарпатської області України. Воно розташоване на румунському кордоні, неподалік Ужгорода та Львова, де останнім часом відбувалися атаки на ромів.

Судячи з усього, Попович справді проживає в Україні, адже фотографії в його Instagram мають геотеги в Україні, а на самих світлинах часто не лише він сам, а й інші мешканці села Бедевля. Обліковий запис Святослава Поповича в Skype, прив'язаний до сторінки у ВК, також указує на село Бедевля, підтверджуючи його особу й місце проживання.

Український сайт Zaxid.net першим повідомив, що джерело в поліції пов'язало нападників з групою «Твереза і зла молодь». Згодом це підтвердили інші джерела в українській поліції та спецслужбах. Доказів будь-якого зв'язку Поповича з будь-ким із нападників на табір ромів у Львові (або ж з самою атакою) немає. Водночас очевидно, що рух, який він популяризував, пов'язаний з цією атакою.

У понеділок голова СБУ Василь Грицак зазначив, що «за цим може стояти Росія». «Ми розуміємо, що за цим може стояти Росія, але я не можу сказати на 100%, це буде некоректно», — заявив Грицак на спільній прес-конференції з міністром закордонних справ України.

Грицак сказав, що «однойменна організація зареєстрована в Росії у 2014 році». Невідомо, чи мав він на увазі, що організація зареєстрована офіційно, або ж що вона просто з'явилася в Росії. Якщо Грицак мав на увазі велику спільноту у «ВКонтакте», яку також зареєстрували в 2014 році, то він помилився, адже Попович жив і, мабуть, живе в Україні. Відомо, що Кремль фінансує і підтримує різні ультраправі і неонацистські угруповання в Європі і Росії, зокрема через мільярдера Костянтина Малофєєва. Однак очевидного зв'язку «Тверезої і злої молоді» з Кремлем немає — за винятком панславістської ідеології, характерної для різних ультраправих груп у регіоні.

В українському МЗС заявили, що Росія має інтерес в поданні України як «якоїсь радикальної реальності, де не дотримуються прав людини».

У статті Zaxid.net також наводить україномовний канал у Telegram, пов'язаний з атакою, і відзначає паралелі з неонацистським угрупованням Misanthropic Division. Водночас неясно, як саме Zaxid.net установив зв'язок Telegram-каналу з угрупованням, що вчинило напад. Там здебільшого наводять дослівні переклади популярних російськомовних сторінок у ВК, які ведуться під назвою «Твереза ​​і зла молодь».

Як і десятки інших сторінок «Тверезої і злої молоді» у «ВКонтакте», сторінка Поповича має понад 85 тисяч підписників, відкрито пропагує нацизм, панславізм, расизм і гомофобію, а також небезпеку вживання алкоголю, наркотиків і тютюну. Попович також продає атрибутику «Тверезої і злої молоді».

Нещодавно на сторінці повідомляли про вербування прихильників у Києві. 22 червня на сторінці опублікували допис, де читачам з української столиці пропонували зв'язатися з «Іллею Сисоєвим». У пості наводиться посилання на сторінку Сисоєва у ВК. Інформації про нього там небагато, проте є посилання на його закритий аккаунт в Instagram.

«Твереза і Зла Молодь» та інші ультраправі угруповання

Як пише Леонід Рагозін у Twitter, зміст сторінки «Тверезої і злої молоді» демонструє ідеологічну близькість з російсько-українськими неонацистськими платформами Misanthropic Division і Wotan Jugend. Значна частина матеріалу зі сторінки у ВК береться з групи «Русич», яка, вочевидь, ведеться з Санкт-Петербурга.

Спільноти з назвою «Твереза ​​і зла молодь» публікують гасла, характерні як для російських, так і для українських ультраправих. Зокрема, ідеологія, яка пропагується в групі «Твереза ​​і Зла Молодь» російською мовою, подібна до ідеології відомих членів українських С14, «Азова» і пов'язаних з ним структур — політичної партії «Національний корпус» та парамілітарного формування «Національні дружини». У квітні 2018 року С14 атакували табір ромів у Києві, а відтак з'явилася запізніла реакція української влади. Як повідомив журналіст «Радіо Свобода» Крістофер Міллер, відомий член С14 згодом прокоментував нещодавню атаку у Львові.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Злочин без кари: як розслідуються напади на ромські поселення

Глава С14 Євген Карась, вочевидь, постарався дистанціювати організацію від смертельної атаки у Львові, яку назвав «сутичкою з убитими і пораненими». Карась також згадав «сотні українських жінок», «обкрадених» ромами.

«Ні насильство, ні замовчування не вирішать проблему [ромської злочинності]», — написав він у Facebook. Карась також зазначив: вважає, що методи його організації щодо ромів ефективні, і закликав ромське співтовариство самостійно вирішити питання «злочинності», яка, за його словами, характерна для цієї спільноти.

«Традиція і порядок» — ще одна українська ультраправа організація, яку Human Rights Watch раніше згадували в контексті атак на представників меншин в Україні, вочевидь, не вважала смертельну атаку на ромів серйозною подією. Глава цієї групи Богдан Ходаковський опублікував на сторінці в Facebook таке повідомлення: «Кажуть, нацизм і погроми. Скільки там за останні роки роми зарізали, отруїли, обікрали українців? Сто? Двісті? Тисячу?»

Багато українських ультраправих груп стоять на радикальних антиросійських позиціях через війну на Донбасі й навіть створюють збройні формування для протидії російській агресії, такі як «Добровольчий Український Корпус» «Правого Сектору», батальйони «Азов» і «Свята Марія» тощо. На відміну від цих організацій, українські групи «Тверезої і Злої Молоді» рідко висловлюють підтримку тій чи іншій стороні конфлікту, вважаючи за краще зосередитися на пропаганді расизму, видворенні імігрантів з України, виявленні і нападах на представників ЛГБТ-спільноти.

Рагозін добре узагальнив позицію «Тверезої і злої солоді», сказавши, що для них ідеологія «важливіша за кордони та національну приналежність», а боротьба за панування білої раси в регіоні важливіша за російсько-українську війну.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ «Твереза молодь» проти ромів: погром табору у Львові (РЕПОРТАЖ)

Пояснюючи, чому на його сторінці особлива увага приділяється пропаганді серед молоді, Попович процитував російських неонацистів Дмитра Боровикова (1984-2006) і Олексія Воєводіна (нині відбуває довічне ув'язнення в Росії) — творців «Бойової терористичної організації». Обидва є культовими фігурами для російських і частково українських ультраправих.

«Чому саме твереза МОЛОДЬ, а не все суспільство? Як сказав правий воїн, якого вже немає з нами, Дмитро Боровиков: «Вас уже не поміняти, нам потрібні ваші діти, з них ми виростимо правильну расу».

Він також цитує Гітлера (що нехарактерно для провідних представників ультраправих рухів в Україні), пояснюючи увагу до молоді: «І ще одна людина, яка дотепер у серцях мільйонів — австрійський художник Адольф. Подейкують, це його слова: «За ким молодь, за тим і майбутнє».

Хоча Попович і його сторінка у «ВКонтакте» заперечують причетність до цієї атаки, саме такі цитати, а також напади інших ультраправих угруповань на ромські табори в Україні, створили  атмосферу, в якій стала можлива трагедія у Львові.

/Автор: Олексій Кузьменко, журналіст, який працює у США і пише про Україну та її специфічні проблеми як то права ЛГБТ-спільноти або ж права жінок

Поділитись: