Обшуки в будинках кримських татар у Сімферопольскому районі, Крим, 27 березня 2019 року
На світанку 27 березня в будинок кримського татарина Ерфана Османового прийшли російські силовики. Вони забрали у всіх мобільні телефони, зачитали постанову та почали обшук з дитячої кімнати. Серед дитячих речей начебто знайшли «заборонену» літературу.

У ті дні російські силовики затримали 23 людини, більшість із яких — активісти «Кримської солідарності». Майже всі вони ходили на політичні суди над кримськими татарами.

З моменту наймасовіших після анексії затримань минуло більше місяця. В одного із затриманих народилася дитина. Де активісти зараз та як їх підтримують — розповідає Громадське.

День обшуків

Дружина затриманого Ерфана Османового, Акіме, згадувала, що 27 березня почалося з приходу людей у масках. Силовики почали обшук з дитячої, а згодом у спальні знайшли начебто «заборонену» літературу. Родина стверджує — підкинули.

«Ввечері я користувалася цією шафою, і нічого не було, а зранку вже знайшлася ця література. Ну безглуздо», — розповіла вона «Кримській солідарності».

«Варварством» називає обшук того дня дружина ще одного затриманого, Сейтвелі Сейтабдієва, Ельвіна. Силовики повалили її чоловіка на підлогу та назвали учасником організації, «яка вбиває людей».

«Я схопилася, почала дзвонити сусідам, а в них самих обшуки», — розповіла Ельвіна.

Її чоловік працював на автомийці та організовував дитячі свята. А також возив передачі для побратимів у російський Ростов-на-Дону. За кілька днів після обшуків його самого переведуть до Ростова.

За день силовики затримали 20 кримських татар. Декого підозрюють в організації діяльності Хізб ут-Тахрір, забороненої в Росії, інших — в участі у цій діяльності.

Наступного дня, 28 березня, у Ростові-на-Дону затримали ще 3-х активістів «Кримської солідарності».

А впродовж 2-х днів так званий Київський райсуд Сімферополя взяв під варту всіх 23 кримських татар до 15 травня. Адвокати всіх затриманих подали апеляції.

За організацію діяльності забороненого Росією об‘єднання Хізб ут-Тахрір кримським татарами загрожує до 20 років позбавлення волі (зі штрафом 1 мільйон рублів або без нього) з обмеженням волі на 1-2 роки або довічне ув‘язнення. За участь у цій діяльності — ув‘язнення до 20 років (зі штрафом або без нього).

«Якщо не додадуть ще статей», — зазначає один із адвокатів Едем Семедляєв.

Що зараз відомо про затриманих?

Усіх затриманих вивезли з Криму до російського Ростова-на-Дону та розподілили між п’ятьма СІЗО міста та області. Наразі їх відвідують адвокати. Один із захисників — Едем Семедляв — розповів Громадському, що всі затримані отримують у Ростові-на-Дону листи та посилки. А двоє найстарших — Гафаров Джеміль та Газієв Сервет — скаржаться на стан здоров‘я. 

13-14 травня всім повинні розглянути продовження запобіжних заходів.

За місяць утримання під вартою в одного із кримчан, Іззета Абдулаєва, народилася дочка. Відтак дітей, які залишилися без батьків після затримань 27 березня, побільшало — тепер їх 56. Загалом же таких на півострові, за словами правозахисниці Лілії Буджурової, понад 160.

«Ми – Кримська солідарність»

На підтримку затриманих виходили з пікетами у Львові та навіть на Невському проспекті Санкт-Петербурга. Утім наймасовішою формою підтримки став фотофлешмоб, який зародився під стінами суду в Сімферополі. Люди почали робити фото з написами «Ми – Кримська солідарність» та «Поверніть 167 дітям батьків».

Флешмоб в об’єднанні називають формою мирного протесту.

«Люди висловлюють свою незгоду з незаконними діями проти кримськотатарського народу загалом та активістів «Кримської солідарності» зокрема», – кажуть в організації.

На їхню Facebook-сторінку за місяць надіслали понад 2 тисячі фотографій.

Що таке «Кримська солідарність»?

Об’єднання «Кримська солідарність» створили за 2 роки після російської анексії, у квітні 2016.

Своє існування там називають природною реакцією кримськотатарського народу, що має історичні дисидентські традиції, на системні репресії російської «влади» у Криму.

Нині в організації працюють юристи та громадські захисники, які консультують за необхідності; активісти та громадські журналісти, які висвітлюють обшуки, судові засідання; волонтери, які допомагають родинам політв’язнів.

У «Кримській солідарності» кажуть, що з обшуками до їхніх учасників приходять не вперше: у травні 2018 арештували блогера Нарімана Мемедемінова, затримали координатора об’єднання Сервера Мустафаєва.

«Усі, хто сьогодні працює разом з «Кримською солідарністю», усвідомлюють масштаб ризиків, але розуміють, що висвітлювати репресії, займатися правозахистом, допомагати родинам – необхідно. Хтось має це робити в умовах, коли людей лишили без захисту», – зазначають в об’єднанні.

Поділитись: