Наш мозок зменшився, якщо порівняти з нашими предками. Чому так ㅡ науковцям підказало спостереження за мурахами

Протягом мільйонів років еволюції мозок людини зміг збільшитися учетверо, але близько 3 тисяч років тому почав навпаки зменшуватись. Чому ㅡ залишається загадкою. Але вчені висловили своє припущення, спостерігаючи за мурахами.

У дослідженні групи науковців зі США, яке опублікували у виданні frontiers, йдеться, що мозок гомінінів зазнав позитивних змін 2,1 мільйона та 1,5 мільйона років тому. Такого висновку дослідники дійшли, проаналізувавши 985 решток та сучасних черепів людини.

Але десь 3 тисячі років тому наш мозок почав зменшуватись. Чому так сталося ㅡ загадка для антропологів.

Утім дослідники з різних академічних галузей вирішили вивчити історичні закономірності еволюції людського мозку, порівнюючи свої висновки з тим, що відомо про мурах.

Звісно, люди та мурахи представляють дуже різні шляхи соціальної та когнітивної еволюції. Але, на думку науковців, мурахи поділяють з людьми важливі аспекти соціального життя, такі як групове ухвалення рішень, розподіл праці, а також виробництво власних продуктів харчування (сільське господарство) тощо.

Так, науковці визначили, що мозок мурах у високоорганізованих колоніях менший відносно до розмірів тіла, ніж в малоорганізованих.

Таким чином з'явилася наступна гіпотеза. Оскільки у людей розвинувся колективний інтелект і більше немає потреби зберігати велику кількість інформації в індивідуальному порядку, це могло сприяти зменшенню нашого мозку, щоб збільшити ефективність. Так, наприклад, у людини більше цінуються вузькі, спеціалізовані знання.

«Ми припускаємо, що це зменшення відбулося через зростання залежності від колективного інтелекту, ідеї про те, що група людей розумніша за найбільш розумну людину у групі, що часто називають "мудрістю натовпу"», ㅡ сказав співавтор дослідження, доктор Джеймс Траньєло з Бостонського університету.

Автори дослідження зазначили, що тепер з нетерпінням чекають перевірки цієї гіпотези, коли з'являться додаткові дані.