Знайдені в ізраїльській печері Кафзех мушлі віком 120 тисяч років. У них видно дірочки, які, як з'ясувалося, наші предки робили, аби підвішувати мушлі разом на мотузці
Фото:

Bar-Yosef Mayer et al/PLOS ONE

Ізраїльські дослідниці Даніелла Бар-Йосеф Маєр (Тель-Авівський університет) та Іріс Ґроман-Ярославскі (Хайфський університет) виявили, що ще понад 120 тисяч років тому предки людей уміли виготовляти прості прикраси та носили їх.

Про це науковиці написали в публікації у виданні POLS ONE.

Дослідниці звернули увагу на мушлі, знайдені в печері Кафзех на півночі Ізраїлю. У них були виявлені дірочки: це наштовхнуло вчених на думку, що вони були зроблені зумисне, а не утворилися внаслідок використання мушль як, приміром, скребків для шкіри.

Аби перевірити свою гіпотезу, Бар-Йосеф Маєр і Ґроман-Ярославскі вирішили відтворити те, що з мушлями могли робити предки людей: спершу терли їх об різні матеріали, як-от пісок, камінь і шкіра, а потім підвішували їх разом за мотузку, зроблену з льонолисника.

Мікроспопічний аналіз поверхонь експериментальних мушль і мушль, знайдених у Кафзеху, показав подібні сліди на їхній поверхні. Крім того, на чотирьох із п’яти мушль із ізраїльської печери знайшли сліди охри — природного барвника землистого кольору.

Так дослідниці зробили висновок, що з мушль предки людей уже робили щось штибу намиста. Яку саме роль ця прикраса відігравали в їхньому житті — можна лише здогадуватися.

Утім Бар-Йосеф Маєр і Ґроман-Ярославскі припускають, що це вказує на важливість для наших предків не лише збору мушль, а й уміння їх правильно показувати.

Поділитись: