Національний банк України 25 травня 2018 року скасував ліцензії внутріншьодержавній системі розрахунків WebMoney.UA. Відтепер користувачі системи не зможуть поповнювати електронні гаманці, здійснювати перекази та виводити кошти із системи.

Національний банк України 25 травня 2018 року скасував ліцензії внутріншьодержавній системі розрахунків WebMoney.UA. Відтепер користувачі системи не зможуть поповнювати електронні гаманці, здійснювати перекази та виводити кошти із системи.

WebMoney заснували в Росії ще в 1998 році, в Україні компанія з'явилась у грудні 2003-го. Сервіс дає можливість відкривати електронні рахунки та здійснювати перекази. Утім, схема роботи WebMoney не дозволяє назвати її повноцінною платіжною системою.

Як працює WebMoney?

На відміну від банківських платіжних систем, через які переказують кошти з одного рахунку на інший, у WebMoney користувачі не мають справи з реальними грошима. Річ у тім, що кошти на електронних гаманцях юридично існують у вигляді прав на вимогу, які користувач може пред'являти компанії-гаранту. І цією компанією зазвичай є не сама WebMoney, а інша фірма — резидент країни, де проводять розрахунки. В Україні це ТОВ «Українське гарантійне агентство».

Організовує платежі WebMoney в Україні фінансова компанія «Елмі», зареєстрована в Києві зі статутним капіталом у 5,05 мільйонів гривень. Компанія належить офшорній фірмі із Сейшельських островів — ANP Solutions Ltd.

Проблеми WebMoney в Україні

За час роботи компанії в Україні, проблеми виникають не вперше. У 2013 році, за часів Януковича, ДФС провела обшуки та вилучила сервери компанії-гаранта WebMoney. Тоді повідомляли про блокування коштів користувачів системи на загальну суму близько 60 мільйонів гривень.

Після Революції Гідності ставлення до компанії серед українських наглядових органів змінилося на діаметрально протилежне: з рахунків не просто зняли арешт, але й внесли до переліку платіжних систем НБУ, а державний Ощадбанк навіть став партнером WebMoney.

Які наслідки матиме блокування для українців?

За даними WebMoney, в системі зареєстровані понад 36 мільйонів користувачів, 4 мільйони з яких — українські споживачі. Обсяг операцій перевищує 18 мільярдів доларів на рік. Водночас компанія не надає чіткої інформації про загальну вартість активів, заблокованих через санкції.

Наразі користувачі WebMoney не можуть ані поповнювати гаманці, ані вивести гроші, ані проводити інші операції в системі. Менше з тим, у компанії пропонують ресурс, за допомогою якого за досить значну комісію все ж можна отримати доступ до власних коштів. Таке посередництво виведення грошей з електронного гаманця може коштувати до 20% переказу.

Після блокування WebMoney в Україні залишається ще 14 небанківських платіжних систем, 13 з яких надають послуги грошового переказу для фізичних осіб, повний перелік є на сайті НБУ. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Медіа, Webmoney та «республіканський банк ДНР»: хто потрапив під українські санкції

Поділитись: