Наступ росіян на сході. Що відомо про ситуацію поблизу Авдіївки та Куп'янська

У жовтні російські війська пішли в новий наступ на сході України. Основні зусилля вони зосередили в районі Авдіївки та Куп'янська. Про ситуацію на найгарячіших ділянках фронту — у матеріалі hromadske.
Бої за Авдіївку
Українські військові тримають Авдіївку, що розташована лише за 13 кілометрів від окупованого Донецька, з 2014 року. Відтоді місто регулярно потрапляло під обстріли бойовиків, а з початком повномасштабної війни спроби росіян захопити важливий укріпрайон на Донеччині стали ще завзятішими.
Якщо це станеться, ворог зможе відсунути фронт від Донецька і створити плацдарм для наступу на Покровськ. За зиму та весну 2023 року росіянам вдалося захопити Кам’янку та Красногорівку — села на північ від Авдіївки. Ще раніше вони окупували Опитне, на південь від міста. Тож станом на жовтень 2023 року Авдіївка фактично опинилась у напівоточенні.
На початку жовтня російські війська розпочали масований наступ на місто, не шкодуючи ані техніки, ані особового складу. Лише за десять днів, з 10 по 20 жовтня, росіяни втратили під Авдіївкою понад 109 одиниць військової техніки, заявили в Інституті вивчення війни. Більшість утрат — це бойові броньовані машини, як-от БМП-1 та БМП-2, а також танки Т-72, Т-64, Т-80, бронетранспортери та інші транспортні засоби.
Українські військові справді були готові зустріти противника на цьому напрямку. Бійці Сил спеціальних операцій показали, як знищують бронетранспортери, танки та кілька десятків живої сили росіян за допомогою FPV-дронів, ПТРК Javelin та мінометів.
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний відвідав Авдіївку 19 жовтня. Разом з командувачами та командирами бригад, які виконують завдання на Авдіївському напрямку, він визначив «послідовність кроків з огляду на постійну зміну оперативної ситуації».
Водночас глава Авдіївської військово-цивільної адміністрації Віталій Барабаш наголошує, що росіян не зупиняють величезні втрати під час штурмів, і вони все одно намагаються оточити місто. А ще окупанти почали рити тунелі, щоб непомітно наблизитися до українських позицій.
Майже за три тижні інтенсивних боїв на Авдіївському та Мар'їнському напрямках росіяни втратили понад 5 тисяч особового складу вбитими й пораненими, а також до 400 одиниць бронетехніки, зазначив 26 жовтня речник Об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Олександр Штупун.
Попри обстріли й авіаційні атаки в Авдіївці досі залишається близько однієї тисячі жителів, каже міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
Міська влада й поліція закликають жителів евакуюватися. Через обстріл дороги виїхати з Авдіївки можна тільки під захистом поліціянтів. Для цього спеціальний екіпаж поліції «Білі янголи» щодня приїжджає до міста.
Штурми поблизу Куп’янська
Поки українські військові йшли у контрнаступ на півдні, росіяни почали створювати загрозу на Куп’янському та Лиманському напрямках, а згодом перейшли до штурмів.
14 жовтня командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський відвідав військові частини, які ведуть оборону на цих напрямках, і констатував, що ситуація суттєво загострилася.
За словами Сирського, росіяни за два місяці відновилися після втрат і розпочали активні наступальні дії в районі Макіївки, що на Луганщині, а згодом і на Куп’янському напрямку. Головна мета окупантів на цих напрямках — оточення Куп’янська і вихід на рубіж річки Оскіл.
За словами речника Сухопутних військ ЗСУ Володимира Фітьо, чисельність російського угруповання на Куп’янському та Лиманському напрямках залишається незмінною впродовж кількох місяців — приблизно 100 тисяч військових. Він пояснив, що кількість окупантів не змінюється через те, що вони постійно підтягують резерви.
Водночас Фітьо наголосив, що українські військові готувалися до загострення ситуації в цьому районі.
Куп’янськ — важливий вузловий центр на Харківщині, який українська армія звільнила у вересні 2022 року. І, схоже, росія не облишить спроб його захопити. Генштаб ЗСУ повідомив, що 25 жовтня українські війська відбили російські штурми поблизу сіл Синьківка, Петропавлівка та Іванівка, що на схід від Куп’янська.
Ще у серпні з Куп’янського району оголосили добровільну евакуацію цивільного населення. Нещодавно начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов розповів, що тепер влада готує примусове вивезення сімей з дітьми.

Наступ Сил оборони триває
Здається, що після п’яти місяців з початку українського контрнаступу про нього говорять дедалі менше. А втім, самі наступальні дії Сил оборони на сході та півдні не зупинилися.
Уранці 27 жовтня в Генштабі повідомили, що українські війська продовжують наступ на Мелітопольському та Бахмутському напрямках. Як відбуваються бойові дії, можна побачити на сторінках бойових підрозділів.
Військовий 3 окремої штурмової бригади Денис Сокур опублікував відео, яке він підписав як «День із життя піхотинця під Бахмутом». На ньому видно, як бійці збивають ворожі дрони зі скидами, відстрілюють противника з окопів та евакуюють своїх під час обстрілів у посадці.
Також у жовтні українські війська, ймовірно, здійснили рейд на лівий берег Херсонщини. ISW з посиланням на російські Telegram-канали писав, що 17-18 жовтня Сили оборони змогли прорвати початкову оборону противника і просунутися на північ від села Піщанівка.
У Генштабі побічно підтвердили цю операцію. У зведенні 19 жовтня серед населених пунктів, які зазнали авіаційних ударів з боку росіян, згадується село Піщанівка, що на лівому березі.
А втім, керівниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк наголосила, що «є завдання вичистити частину території лівого берега від ворога», але результати оголосять лише після закріплення.
Про те, що українська операція вже перейшла на лівий берег, свідчать і повідомлення про втрати. Україна офіційно не розголошує кількість поранених і загиблих. Однак місцева влада зазвичай сповіщає громаду про загиблих земляків, щоб ті могли віддати шану героям. З таких повідомлень відомо, що 18 жовтня поблизу села Піщанівка загинули щонайменше троє українських військових із Кіровоградщини, Одещини та Вінниччини.
- Поділитися: