Науковець-бізнесмен: Чому в України немає Нобеля

Кандидат хімічних наук, Ph. D., власник біотехнологічної компанії «Titanovo» (США) Олександр Савсуненко в ефірі hromadske.tv пояснив різницю між українською та західною наукою.

«Чому українці не отримують Нобелівську премію? Почнемо з країни. Так виходить, що кількість Нобелівських премій, отриманих державою, більш-менш пропорційно позиції країни у рейтингу економічно розвинених країн. Гроші та наука — прямий взаємозв’язок. По-друге, дуже рідко премія вручається за нещодавнє дослідження», - сказав він.

Савсуненко уточнив, що має пройти певний час, щоб наукова спільнота оцінила важливість відкриття та його значимість для людства. Він пояснив, що наразі для проривних досліджень необхідні колосальні фінансові ресурси для техніки та наукової інфраструктури, яких в Україні наразі немає. Бюджетні вливання в українську науку, за його словами, витрачаються в основному на підтримку застарілого обладнання та зарплату великій кількості неефективних співробітників.

«Я працював у такому інституті [НДІ], захищав там кандидатську, після захистив її за кордоном. Дуже багато витрачається на зарплати, дуже багато неефективних людей, які банально не знають англійської. Як можна бути сучасним науковцем без англійської?... Є два-три інститути в Україні, де щось робиться, що віддалено нагадує наукові дослідження», - розповів Савсуненко.

За його словами, в Україні дуже багато наукового аутсорсу, зокрема в галузі хімії. Це дослідження, на яких можна непогано заробити, проте це не рівень Нобелівської премії, сказав підприємець.

«Вчені тікають з країни. Я попрацював тут, виграв грант та поїхав у Франції — та відчув різницю. Був міф, що у нас потужна фундаментальна освіта... Дійсно, основа [моєї освіти] була заложена чудова, рівня десь 1980 року. Я закінчив виш у 2008 році».

У Франції, каже він, фокус змістили на отримання наукових результатів та навички для успішної роботи.

«Цього у нас у фундаментальній науці я не бачив», - резюмував Савсуненко.

hromadske.tv