Уряд Німеччини передав дані лабораторних аналізів отруєння російського опозиційного політика Олексія Навального спеціалізованій організації — Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ). Як встановили німецькі фахівці, Навального отруїли речовиною із групи «Новічок» — такою ж, якою російські спецслужби намагалися отруїти у Великій Британії Сергія та Юлію Скрипалів.

Як пояснила заступниця речниці німецького уряду Мартини Фріц, отруєння Навального є порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї, за виконанням якої стежить ОЗХЗ. Тому передача інформації цій організації видається логічним кроком для Берліна.

Фріц також додала, що Німеччина продовжує звертатися до російської сторони з проханням надати пояснення у справі отруєння Навального. Водночас Берлін відхилив вимоги Москви поділитися результатами свого розслідування.

«Росія не злиться, Росія зосереджується»

Ці слова приписують одному з найвідоміших дипломатів Російської імперії Олександру Горчакову. Утім у випадку отруєння Навального, схоже, йдеться саме про відверту злість та ультиматуми. Їх у концентрованій формі російське МЗС висловило німецькому послу Гезі Андреасу фон Гайру, якого викликало до себе «на килим» 9 вересня.

Як повідомило зовнішньополітичне відомство РФ, послу Німеччини «заявлено рішучий протест через висування Федеральним урядом Німеччини голослівних звинувачень і ультиматумів на адресу Росії», а ще «відновлено вимогу про невідкладне надання на тлі цієї істерії (sic!)» відповіді на запит російської Генпрокуратури від 27 серпня.

Раніше зі спільною заявою щодо ситуації з Навальним виступили очільники МЗС країн «Великої сімки» (з якої РФ виключили в 2014 році через тимчасову окупацію Криму). У заяві вони «якнайсуворіше засудили підтверджене отруєння Олексія Навального». Як ви можете зрозуміти, РФ відреагувала і на цей «демарш».

«Човникова дипломатія» Берліна та Москви

Ще 24 серпня берлінська клініка «Шаріте», куди доправили Навального — через два дні після отруєння і попри спротив російських лікарів, — повідомила, що політика отруїли. Через три дні російська Генпрокуратура надіслала запит до Німеччини з проханням надати інформацію про стан Навального в межах правової допомоги.

7 вересня міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас заявив, що Берлін «давно погодився» задовольнити звернення російської Генпрокуратури. І про це російську сторону повідомили ще 2 вересня — коли посла РФ у Німеччині Сергія Нечаєва викликали в німецьке МЗС повідомити про те, що Навального, за даними німецької сторони, отруїли речовиною з групи «Новічок».

Нагадайте, пліз, історію з Навальним

Опозиціонеру стало погано вранці 20 серпня, коли він летів із Томська до Москви. Літак екстрено посадили в Омську, політика госпіталізували. Він впав у кому. Із горем навпіл німецьким лікарям вдалося забрати Навального і вивезти його на лікування до клініки «Шаріте». 7 вересня в Навального покращився стан здоров'я. Його вивели з медичної коми, в якій він був 18 днів.

Німецькі експерти 2 вересня виявили в організмі російського опозиціонера Навального, отруєного нещодавно, отруту з групи «Новічок». Саме речовиною з цієї групи російське ГРУ намагалося вбити колишнього розвідника РФ Сергія Скрипаля у Великій Британії.

Російські публічні діячі, які висловлюються проти чинної влади, отруюються або помирають за загадкових обставин. Найочевидніше порівняння тепер, після висновку німецьких лікарів, можна провести з отруєнням у 2018-му колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньки Юлії, які пішли на співпрацю з британською владою.

Їх також отруїли речовиною з групи «Новічок», а британське слідство не то щоби просто запідозрило, а напряму і офіційно висунуло обвинувачення у цьому напад російським агентам з ГРУ — Олександру Петрову і Руслану Боширову. Працювали вони під прикриттям, а їхні справжні імена — Олександр Мішкін та Анатолій Чепіга.

Труїли «Новічком» і болгарського зброяра, який, зокрема, продавав зброю в Україну. Тут також є висока ймовірність, що за нападом стоїть ГРУ.

Поділитись: