Сортування допоможе перетворити сміття на ресурс: робити з нього речі чи енергію, та зменшити кількість сміттєзвалищ
Фото:

Depositphotos

За рік у Києві утворюють понад мільйон тонн відходів. Більшість із них вивозять на сміттєзвалища. Але замість того, щоб погіршувати екологію, сміття можна переробляти та використовувати. Ми дізналися в радниці заступника голови КМДА Петра Пантелеєва та екоактивістки Світлани Немеш, що відбувається з відходами у Києві, для чого сортувати сміття, як його готувати до переробки та куди здавати.
1

Навіщо сортувати сміття?

Невідсортоване сміття гниє на сміттєзвалищах, забруднює землю та океани, руйнує екосистеми. Сортування допоможе перетворити його на ресурс: робити з нього речі чи енергію, та зменшити кількість сміттєзвалищ.

Органічні відходи можна компостувати та перетворювати на добрива чи біогаз. Вторсировину можна переробляти на нові речі.

Висококалорійну фракцію (частина пакування, яку не можна переробити, бо вона, наприклад, брудна) можна спалювати для отримання енергії.

2

Скільки в Києві сміття і скільки йде на переробку?

За даними Міністерства розвитку громад і територій, за 2018 рік у Києві утворили 1,3 мільйона тонн відходів. З них 250 тисяч тонн спалили на єдиному в Україні сміттєспалювальному заводі «Енергія». Потужностей заводу вистачає на опалення житлового масиву «Позняки» та забезпечення району гарячою водою влітку. Від 450 до 600 тисяч тонн відходів захоронили на полігоні у Підгірцях (так званий «5-й полігон»). Решту — на інших сміттєзвалищах області. 

Лише 3% всіх столичних відходів у 2018 році потрапили на переробку. За 2019 рік даних від Міністерства наразі немає.

Членкиня екоініціативи Kyiv Green City  Світлана Немеш пояснює, що для того, аби більше сміття перероблялось, не вистачає законодавства, яке б регулювало сортування та переробку. Також бракує сортувальних ліній та підприємств, які готові закупати вторсировину.

З липня минулого року міська влада Києва разом із комунальним підприємством «Київкомунсервіс» почала оновлювати мережу контейнерів для роздільного збору скла, пластику та паперу.

За серпень-листопад 2019 року «Київкомунсервіс» зібрав у 2600 контейнерах 40 тисяч м³ відходів. Часто сміття у цих контейнерах було брудним і з рештками їжі, тому лише 15% з нього було придатне для переробки.

3

Хто використовує вторсировину і що з неї виготовляють?

Перевізники сміття продають відсортовану сировину більшим компаніям-заготівельникам. Скло відвозять у Гостомель на склозавод «Ветропак», де з нього виготовляють склянки та посуд. Папір направляють до Житомирського картонного комбінату та Кохавинської паперової фабрики. З нього роблять не тільки туалетний папір, а й лотки для курячих яєць.

Пластикові пакети приймає завод у Фастові. Там їх перетворюють на дрібні частини, які перетоплюють на сміттєві пакети.

Пластик також перероблюють на нитки та синтепон, з яких потім можна зробити «дуті» куртки. З використаних алюмінієвих банок зроблять нові.

Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.
4

Як підготувати сміття до здачі?

Знайдіть спеціальні контейнери чи пункт прийому відходів поряд із вашим домом і перевірте, які види сміття там приймають.

Відсортоване сміття потрібно вимити від залишків їжі та висушити. Відділити частини пакування з різних матеріалів, наприклад, з пляшок зняти кришечки. Папір та пластик потрібно спресувати, щоб воно займало менше місця.

5

Куди нести сміття?

Якщо біля вашого будинку є контейнери для роздільного збору сміття, можна залишити відсортовані відходи там. На контейнерах мають бути вказані контакти компанії-перевізника відходів.

Також відсортовані відходи можна залишити у найближчому пункті прийому від приватного підприємства «Київміськвторресурси» чи в контейнерах для скла, паперу та пластику від «Київкомунсервісу».

На станціях No Waste та #SilpoRecycling організації «Україна без сміття» приймають 40 видів відходів, зокрема пляшки з-під миючих засобів, одноразові пакети, пінопласт тощо. Раніше в організації була мобільна станція сортування «Майстер Добрих Справ»: у вихідні авто їздило за визначеним маршрутом та забирало відсортовані відходи у людей. Торік проєкт закрили.

Батарейки, лампи, ртутні термометри не можна викидати разом із іншими відходами. Для них у Києві є 139 спеціальних помаранчевих контейнерів.

Батарейки також приймають в організації «Батарейки, здавайтеся». 11 березня організація відправила перші 20 тонн батарейок на переробку на завод у Румунії.

6

А яка ситуація з відходами в Україні?

За останніми даними Міністерства розвитку громад і територій, у 2018 році українці утворили 9 мільйонів тонн відходів, які захоронили на 6 тисячах офіційних полігонах. 

180 тисяч відходів (2%) спалили, а 378 тисяч (4,2%) відправили на заготівельні пункти вторинної сировини та сміттєпереробні заводи.

В Україні немає державної програми, яка б зобов’язувала сортувати сміття. Водночас сортування запроваджують на місцевому рівні. Зокрема в Тернополі мешканців багатоквартирних будинків та утримувачів нежитлових приміщень зобов’язали сортувати сміття. Для цього ОСББ та компанії-обслуговувачі будинків переобладнують сміттєпроводи для роздільного сортування відходів.

Також екоактивісти створили інтерактивну карту Recycle Map, на якій вказали пункти прийому вторсировини. Карта показує пункти прийому в Києві, Львові, Одесі, Житомирі та інших українських містах.

7

Хто в світі успішно переробляє сміття і в кого вчитися?

Згідно з останніми даними Євростату, найбільше відходів перероблюють у Німеччині — 67%. Ще 31% використовують для виробництва електроенергії та 2% — захоронюють на полігонах.

До 1990-х у Німеччині існувало 8 тисяч сміттєзвалищ. Тоді у країні запровадили державну систему збирання та переробки сміття. Компанії виробляють упаковку і вказують, що після використання її можна переробити, а не викинути. Таку упаковку позначають «зеленою крапкою». Так у країні зменшують кількість сміття, яке потрібно вивозити на сміттєзвалища.

У Німеччині з’явилося декілька різновидів контейнерів для сміття: синій для паперу, жовтий для упаковки з «зеленою крапкою» та для пластику, коричневий для органічних відходів. Контейнери для скла мають різне маркування: зелений бак — для кольорового скла, зелений з білою смугою — для безбарвного.

У 2005 році в Німеччині заборонили вивозити на сміттєзвалища невідсортоване сміття. Відходи відвозять на полігони, якщо перед тим їх визнали непридатними для переробки чи спалювання.

У Німеччині існує 5 типів сміттєзвалищ, у залежності від виду непереробних відходів. Згідно з порталом статистики Німеччини, у 2017 році у країні було 1100 сміттєзвалищ, 144 для побутових відходів.

Поділитись: