Новий медіамагнат: Навіщо Яценюку частка в телеканалі Espreso.TV

В Україні політики та олігархи, які володіють телеканалами та медіахолдингами – не рідкість, а правило.

На питання, навіщо колишньому прем’єру частка телеканалу, прес-служба Арсенія Яценюка короткої відповіді ще не придумала.  Але в Україні політики та олігархи, які володіють телеканалами та медіахолдингами – не рідкість, а правило.

Хоча формально Яценюк набув 30% частки у телеканалі Espreso.TV вже 15 червня, інформацію про це з посиланням на зміни в Єдиному держреєстрі юридичних осіб в середу оприлюднила агенція «Інтерфакс-Україна».

Частка Яценюка становить 42,6 тис. грн в капіталі ТОВ «Астра Фінанс» (Київ), якому в свою чергу належить 100% у капіталі ТОВ «Голдберрі», яке й здійснює мовлення під логотипом Espreso.TV.

Засновник телеканалу, соратник Яценюка по «Народному фронту» та народний депутат Микола Княжицький говорить, що зміни у переліку власників ідуть за планом: «Арсеній Яценюк скористався опціоном на купівлю, який був у нього від самого заснування телеканалу в 2013 році. Це відбулося щось близько двох місяців тому».

Народно-фронтовий канал

Espreso.TV розпочав мовлення в листопаді 2013 року напередодні Євромайдану. Співзасновниками телеканалу з самого початку офіційно вказувались дружина Миколи Княжицького Лариса та Вадим Денисенко, колишній журналіст і нині депутат від Блоку Петра Порошенка.

Згідно з даними аналітичної системи YouControl, в червні 2017 року серед засновників «Астра Фінанс» з’явилася Інна Авакова – дружина міністра внутрішніх справ. Тепер їй належить частка у 40%. Раніше в декларації самого Авакова за 2015 рік зазначалось, що його дружина має «зобов’язання за попереднім договором купівлі-продажу частки в ТОВ «Астра Фінанс», яке виникне в разі реалізації опціону на купівлю такої частки». Вартість опціона оцінена в 5,05 млн грн.

У декларації Яценюка за 2016 рік згадується опціон на купівлю корпоративних прав, який колишній прем’єр мав перед Ларисою Княжицькою. Вартість опціону була оцінена в 3,8 млн грн.

Таким чином станом на 14 серпня 2017 року засновниками «Астра Фінанс», чий статутний капітал складає 142 тис. грн є Інна Авакова (40%), Лариса Княжицька та Арсеній Яценюк (по 30%).

Схема з викупу часток через опціони є досить поширеною на українському ринку, пояснює аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращій. Зокрема за нею у 2013 році головним співвласником телеканалу «Інтер» став Дмитро Фірташ – український олігарх, який живе у Відні і екстрадиції якого вимагають США.

«Опціон – дуже зручний механізм. Його головна перевага в тому, що потенційний покупець має право, але не має обов’язку щось купувати. Зазвичай саме право опціону також продається або купується», – пояснює Паращій.

Дружині міністра внутрішніх справ Арсена Авакова (праворуч) також належить частка у 40%Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Активи та бізнес політика

Телеканал не є першим активом колишнього прем’єра, що має президентські амбіції. Згідно з декларацією за 2016 рік, йому також належить частка в 6% від капіталу ТОВ «Чернівецький завод залізобетонних виробів на конструкцій», який виробляє цеглу та бетон.

Офіційно Яценюк займався бізнесом з 1992 по 2001 роки, зокрема був  президентом юридичної фірми «ЮРЕК-ЛТД», потім заступником голови правління банку «Аваль». Та з початку 2000-х перейшов на держслужбу, а згодом – у політику.

Родина Яценюка мала стосунок до інших бізнесів. Так, в 2015 році журналісти програми «Схеми» розслідували бізнес-діяльність його троюрідного брата Володимира Яценюка, який, за висновками журналістів, був проміжною ланкою між головою уряду та олігархом Леонідом Юрушевим, найвідомішими активами якого є готелі InterContinental Kiev», «Fairmont Grand Hotel Kyiv». Мільярдер також має лісопилку, сталеливарний завод, бізнес-центр та інші активи.

У 2016 році Яценюк задекларував понад $1 млн. готівкою, 4 млн. грн в банках, $ 475 тис., 300 тис. грн готівки, колекції картин та торгову марку Арсеній. Він також має два будинки та земельну ділянку загальною площею 3,4 тисячі квадратних метрів поруч із Межигір’ям Віктора Януковича, дві квартири в Києві та частку ще однієї квартири в Чернівцях. Все це майно Яценюк набув попри те, що з 2001 року (хоч і з перервами) перебував на держслужбі.

Згідно з даними YouControl, Арсеній Яценюк також є співзасновником громадської організації «Фронт змін», однойменної політичної партії, що перебуває в процесі припинення, партії «Народний фронт», та благодійної організації «Фонд підтримки міжнародного співробітництва України».

Наслідки для ефіру

Прес-секретарка Яценюка Ольга Лаппо не уточнила, як саме екс-прем’єр керуватиме своєю часткою на телеканалі та чи розраховує на фінансову вигоду.

Справжню вартість телеканалу Espreso.TV оцінити важко, каже Олександр Паращій. «Така оцінка зазвичай залежить від прибутку, який здатен генерувати підприємство. У випадку ж українських телеканалів зрозуміло, що про прибуток мова не йде. Радше можемо говорити про непрямі нематеріальні переваги – наприклад, про доступ до аудиторії», – пояснює він.

Згідно з даними телевізійної панелі, в липні 2017 року Espreso.TV займав 23-те місце в національному рейтингу телеканалів. Його дивилось близько 0,5% з усіх телеглядачів країни старших 4 років.

Микола Княжицький у розмові з Громадським запевнив, що поява нового власника не змінить редакційну політику Espreso.TV. «Навряд чи він захоче стати головним редактором чи гендиректором. Це не його рівень», – прокоментував депутат.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram