НАЗК перевіряє спосіб життя 102 військкомів. Почали з регіонів з найбільшими ризиками — Ситник

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вже розпочало 102 моніторинги способу життя керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП).

Про це розповів заступник голови НАЗК Артем Ситник в етері «Українського радіо».

Правоохоронці сформували базу, до якої ввійшли 1800 керівників та заступників керівників ТЦК. Ситник пояснив, що провести перевірки повністю усіх складно, тому НАЗК застосовує «ризикоорієнтований підхід» і дивитися в першу чергу на регіони, які, на думку агентства, мають найбільші ризики.

«Незабаром з’являться обґрунтовані висновки щодо наявності кримінальних правопорушень. На сьогодні, після попереднього аналізу матеріалів, розпочато 102 моніторинги способу життя, але ця цифра не є остаточною», — сказав Ситник.

Він додав, що моніторинг способу життя є лише первинною перевіркою, за якою формують обґрунтований висновок. Потім органи досудового розслідування вже більш детально з’ясовують самі обставини корупційної схеми.

«Тому прогнозувати точну кількість залучених до цих схем важко, це залежить не стільки від НАЗК, скільки від органів досудового розслідування. Процес моніторингу дуже прискорило б відновлення електронного декларування», — зазначив Ситник.

Що передувало?

Перевірки військкоматів почалися після викриття незаконного збагачення колишнього керівника Одеського регіонального центру комплектування Євгена Борисова. НАЗК дійшло висновку, що він незаконно збагатився на суму у 188 мільйонів гривень. Ця сума є рекордною.

Після розголошення цієї інформації (спершу — журналістами) Борисова відсторонили від виконання службових повноважень, а Державне бюро розслідувань відкрило провадження за фактом зловживання службовим становищем в умовах воєнного стану та незаконного збагачення (ч. 5 ст. 426-1, 368-5 Кримінального кодексу України).

Президент Володимир Зеленський дав доручення Головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному «негайно звільнити» з посади Борисова. На Ставці він також доручив створити комісію під керівництвом першого заступника міністра оборони — генерала Олександра Павлюка — разом із правоохоронним блоком та НАЗК для перевірки всіх військкомів у всіх регіонах України.

Зрештою Борисову оголосили підозру за трьома статтями, через що йому загрожує до 10 років позбавлення волі.

24 липня Борисова затримали у Києві. Експосадовець намагався втекти від слідства, змінював номери телефонів, автомобілів, місце розташування тощо. ДБР наголосило, що проситиме суд залишити підозрюваного під вартою без можливості внесення застави, «враховуючи намагання колишнього військкома сховатися від правосуддя».