НАЗК склало протокол на заступника Єрмака Шурму: виявили конфлікт інтересів

Заступник очільника Офісу президента Ростислав Шурма
Заступник очільника Офісу президента Ростислав ШурмаОфіс президента

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) склало адміністративний протокол на заступника керівника Офісу президента України Ростислава Шурму через порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.

Про це йдеться на сайті НАЗК.

За даними Агентства, у 2022 році Шурма, заступник Андрія Єрмака, організував при Офісі президента Комітет електроенергетики, учасники якого збирались під його головуванням. До участі в засіданнях Комітету залучили ключові інституції, дотичні до сфери електроенергетики: Міністерство енергетики, Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), ПАТ «НЕК "Укренерго"», державні підприємства «Оператор ринку» та «Гарантований покупець».

Водночас, як встановило НАЗК, рідний брат Шурми Олег є кінцевим бенефіціарним власником семи компаній із виробництва електроенергії з альтернативних джерел.

Сам Шурма з 2019-го по 2021 рік входив до складу наглядової ради АТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Геліос"», що є співзасновником трьох із названих вище компаній.

У липні 2022-го, коли відбулось перше засідання Комітету під головуванням Ростислава Шурми, у «Гарантованого покупця» була суттєва заборгованість по розрахунках за електроенергію, вироблену з альтернативних джерел, придбану у компаній Олега Шурми. Сума заборгованості сукупно становила майже 254 млн грн.

В Агентстві підозрюють, що Шурма на засіданнях Комітету 23 серпня та 7 вересня 2022 року спонукав «Укренерго» та «Гарантованого покупця» підписати та затвердити у НКРЕКП акти приймання-передачі послуг зі збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел за січень, травень, липень, жовтень 2021 року та за лютий-червень 2022 року. Так, на думку НАЗК, він прагнув забезпечити «Гарантованого покупця» додатковим джерелом фінансування та посприяти погашенню заборгованості перед компаніями брата.

Через це НАЗК склало адміністративний протокол за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (чч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП) та скерувало справу до суду.

Яке покарання за це загрожує?

У разі визнання Шурми винним суд може призначити йому покарання у вигляді штрафу від 3400 до 6800 гривень, а дані про посадовця будуть внесені до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.

Більше про Шурму

Він, як вказано на сайті ОП, обіймає посаду заступника керівника Офісу з 23 листопада 2021 року, був призначений указом президента Володимира Зеленського. А перед цим він був позаштатним радником в ОП.

Кар’єру Шурма розпочав у 2003 році в міжнародних компаніях Procter & Gamble та BOSTON CONSULTING GROUP LIMITED, працював у «Групі Метінвест». Був членом наглядової ради Маріупольського металургійного комбінату.

Також він був головою наглядової ради болгарського заводу «Промет», членом ради директорів «Метінвест-Траметал» (Італія). А остання неполітична посада Шурми — гендиректор ВАТ «Запорізький металургійний комбінат "Запоріжсталь"».

Ростислав Шурма згадувався в розслідуванні Bihus.Info через те, що його брат Олег повʼязаний із деякими компаніями, яким Україна, ймовірно, заплатила понад 320 мільйонів гривень за електроенергію із сонячних електростанцій, які розташовані на тимчасово окупованій території Запорізької області.