«Не бути ширмою для корупції»: відставка Абромавічуса як ланцюгова реакція в МЕРТ
Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус заявив про намір подати у відставку. Слідом за ним, у відставку подали три заступники: Юлія Клименко, Максим Нефьодов та Наталія Микольська.
Абромавичус звинуватив заступника лідера фракції БПП Ігоря Кононенко в спробі тиснути на міністерство.
Посли Канади, Франції, Німеччини, Італії, Литви, Швеції, Швейцарії та Великобританії в Україні також заявили про розчарування у зв'язку з рішенням Айвараса Абромавичуса покинути пост міністра
В той же час, президент України Петро Порошенко вважає, що Айварас Абромавичус повинен залишитися на посаді міністра економічного розвитку і торгівлі.
Корупція та руйнування реформ
Абромавичус заявив про відсутність підтримки та активну протидію проведеним його командою реформам, що й стало поштовхом до рішення про відставку.
«Сьогодні я прийняв рішення подати у відставку з посади міністра. Причина – різка активізація блокування скільки-небудь системних і важливих реформ в нашій країні», – сказав він.
«Це вже не просто відсутність підтримки або політичної волі. Це – активні дії, спрямовані на те, щоб паралізувати нашу реформаторську роботу: від несподіваного зняття охорони міністра і його сім'ї до нав'язування під наростаючим тиском сумнівних осіб у мою команду і на ключові посади в держпідприємствах», – додав Абромавічус.
Абромавичуc сказав, зокрема, що не хоче бути ширмою для корупції.
«У мене і моєї команди немає бажання бути ширмою для відвертої корупції або підконтрольними маріонетками для тих, хто хоче в стилі старої влади встановити контроль над державними грошима. Я не хочу їздити в Давос, розповідати їм про наші успіхи, в той час як за нашою спиною вирішуються якісь питання в інтересах окремих людей», – сказав він.
Також, він прямо назвав прізвище Ігоря Кононенко, який за словами Абромавичуса и став останньою краплею.
«Ці люди мають імена. І одне з цих імен я вам зараз озвучу. Це Ігор Кононенко», – додав міністр.
Сам Кононенко назвав емоційною заяву міністра та вважає її спробою перекласти відповідальність за невдачі в роботі Мінекономіки.
«Як бажання перекинути з хворої голови на здорову ті питання, які не зробили за рік, відповідальність за них намагаються перекласти на депутатів нашої фракції».
Також, за словами Кононенко, він не має наміру подавати до суду і хотів би зустрітися з Абромавичусом.
«Я хотів би поспілкуватися в рамках фракції з паном міністром і відповісти як на запитання фракції, так і на запитання пана міністра. Це можна зробити в рамках обговорення його роботи чи окремої теми», – сказав він.
Колективна відставка
Слідом за самим головою Мінекономрозвитку, у відставку подали його заступники: заступник голови Юлія Клименко, Максим Нефьодов і Наталія Микольська, яка є також торговим представником України.
«Хочу підтвердити, що так — я іду у відставку разом з міністром. А також те, що я повністю підтримую та поділяю кожне слово міністра не тому, що я заступник… Це є абсолютно зважене та прагматичне рішення. І це не втеча з поля бою, бо ніякого бою ніколи не було, а була його постійна імітація, в яку нас свідомо втягували», — написала вона
Нефьодов заявив, що у нього були великі плани на цій посаді, але перешкоди, які він бачить перед собою, не дозволять йому реалізувати задумане.
«Зараз продовжувати працювати так — це «смерть від тисячі порізів». Мало користі, багато спалених сил, які можна використовувати для реформ з більшою користю», — написав він.
За словами Микольської вона прийшла в команду технократів, і міністр вибрав її на цю посаду тільки за професійні та моральні якості.
«Моїм основним завданням було стати адвокатом бізнесу українських експортерів. І ми виконували його разом всією командою міністерства, сформованої міністром», - написала вона.
Микольська також повідомила, що має завершити в міністерстві всі пріоритетні проекти.
«Свої» люди
На думку народного депутата від «блоку Петра Порошенко» Сергія Лещенко, Абромавічус подав у відставку після спроби призначити на посади його заступників Андрія Пасешніка та Сергія Пінькаса.
«Людина, через «продавлювання» якої Абромавічус подав у відставку і призначення якої замміністром економіки лобіював Ігор Кононенко — це Андрій Пасішник. Нинішній заступник голови «Нафтогазу» історично близький до групи «Воля народу», — написав депутат у Facebook.
Президент України Петро Порошенко вважає, що Айварас Абромавичус повинен залишитися на посаді міністра економічного розвитку і торгівлі.
«Айварас підтвердив, що протягом всього часу роботи в Уряді мав повну мою підтримку його реформаторських ініціатив, як безпосередньо, так і через Нацраду реформ. З мого боку, таке сприяння гарантоване й надалі. Вважаю, що Айварас має залишатися міністром і продовжувати реформи. Він пішов думати», – зазначив президент.
Зустрівся і поговорив з Айварасом Абромавічусом. Вважаю, що Айварас має залишатися міністром і продовжувати реформиhttps://t.co/NqirNVnAvw— Петро Порошенко (@poroshenko) 3 февраля 2016
Також за словами глави держави, озвучені міністром факти повинно розслідувати Національне антикорупційне бюро України.
«Ігор Кононенко звернувся до НАБУ і заявив, що готовий співпрацювати з ним. Про це повідомило керівництво цього органу. Чим швидше суспільство отримає відповідь на поставлені питання, тим краще», – підсумував він.
Все, що сьогодні озвучив Айварас Абрамавічус, має розслідувати Національне антикорупційне бюро як новостворений незалежний орган.— Петро Порошенко (@poroshenko) 3 февраля 2016
В той же час, Національне антикорупційне бюро України порушило справу після заяви Абромавичуса про втручання в роботу відомства з боку Ігоря Кононенка.
«Детективи розпочали перевірку фактів, озвучених Міністром економічного розвитку і торгівлі Айварасом Абрамавичусом щодо можливого втручання в роботу МЕРТ з боку першого заступника лідера фракції БПП Ігоря Кононенка та деяких інших народних депутатів», — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за попередньою правовою кваліфікацією правопорушення за статтею 364 (ч.2) Кримінального кодексу України «Зловживання владою або службовим становищем».
Абрамовичуса найближчим часом буде запрошено до НАБУ для допиту як свідка
В свою чергу, Кононенко звернувся до НАБУ з проханням перевірити факти, про які повідомив Міністр економічного розвитку та торгівлі України Айварас Абрамавичус.
Зокрема, в заяві Кононенко запевнив у своїй готовності співпрацювати зі слідством.
Міжнародне розчарування
Разом з тим, посол США Джеффрі Пайетт вважає, що глава Міністерства економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус є одним з лідерів по реформам в Україні.
«Один з лідерів українського уряду по реформам, який вірив у те, що український народ заслуговує кращого майбутнього», – прокоментував Пайетт заяву про відставку Абромавічуса.
One of the Ukrainian government's great champions of reform...and a believer in the future Ukraine's people deserve https://t.co/cwdnsl29OK— Geoffrey Pyatt (@GeoffPyatt) 3 февраля 2016
Посли Канади, Франції, Німеччини, Італії, Литви, Швеції, Швейцарії та Великобританії в Україні також заявили про розчарування у зв'язку з рішенням Айвараса Абромавичуса покинути пост міністра
«Ми глибоко розчаровані відставкою Міністра економічного розвитку і торгівлі пана Айвараса Абромавичуса, який досяг справжніх результатів у проведенні реформ в Україні. Впродовж минулого року пан Абромавичус і його професійна команда добились важливих зрушень у впровадженні жорстких, але необхідних економічних реформ, покликаних стабілізувати українську економіку, викоріненні хронічної корупції, приведенні України у відповідність до вимог програми МВФ і сприянні формування більш відкритої та прозорої влади», — сказано в спільній заяві.
Abromavicius: "The forces of evil want to turn everything back. Let us get rid of "watchmen," who are milking the Ukrainian economy."— Anders Aslund (@anders_aslund) 3 февраля 2016
В той же час, в порядку денному 4 лютого не має питання про відставку Абромавичуса.
/фото twitter.com/aivaras_aivaras
/Євген Спірін
- Поділитися: