У Києві 7 лютого під стінами Державної міграційної служби мусульмани влаштували акцію протесту «Не дай себе рейдернути!».

Про це повідомляє кореспондентка hromadske.

Так, півсотні небайдужих зібралися, аби виступити проти так званих полювань правоохоронців на «нелегалів» і незаконних, на думку протестувальників, перевірок документів під культовими спорудами.

Учасники акції розповідають, що вирішили вийти на протест, після інциденту, який трапився минулої п’ятниці, 31 січня. Представники Державної міграційної служби України та Національної поліції України перевіряли документи в прихожан мечеті Ісламського культурного центру. Про це на своїй Facebook-сторінці писав муфтій Духовного управління мусульман України УММА Саїд Ісмагілов.   

За його словами, перевірку мусульман проводили близько 40 осіб «на виході зі двору мечеті й під час молитви, і після молитви». Він зазначив, що влаштували облаву під час п'ятничної молитви — особливо шанованої в ісламі.

Тоді силовики затримали біля мечеті 25 людей, в яких з собою не було документів. Лише троє з них виявилися порушниками міграційного законодавства.

Акція протесту мусульманської спільноти під будівлею Державної міграційної служби у Києві. 7 лютого 2020 року.
Фото:

hromadske

За офіційною версією правоохоронців, заходи проводили з метою ідентифікації та виявлення осіб, що перебувають на території України нелегально та порушують міграційне законодавство.

Учасники акції вважають, що це порушення прав людини та приниження гідності. 

«Ми не вважаємо, що це нормально. Ми не хочемо, щоб це відбувалося під мечетями, під синагогами, під церквами, ми хочемо жити в правовій державі», — кажуть учасники акції.

Найбільше протестувальників обурило те, що перевірку проводили біля релігійної споруди, в молитовний день. Мусульмани вважають, на релігійну громаду намагаються тиснути. 

«Поліція останнім часом дуже прискіпливо відноситься до мусульман. Минулого року до нас в мечеть приходили, рейд перевірок, незаконних. Позаминулої п’ятниці до нас приходили під мечеть перевіряли паспорти. Ми боїмося, що почнуть ходити по будинках. Ми прийшли добитися своїх прав, щоб не були настільки прискіпливими до мусульман», — каже учасниця протесту пані Марія.

За словами очевидців, на «нелегалів» полювали саме тоді, коли прихожани прямували до мечеті та виходили з неї після молитви. Вони кажуть, що таке свавілля нагадує дії російських спецслужб. 

«Ми не маємо повторювати всіх тих дій, того свавілля, що відбувається в Росії. Україна вже давно заявила про те, що вона йде в Європу, що її цінності – це демократія та толерантність. Дії міграційної служби та поліції за останній тиждень говорять про протилежне. Ми починаємо бути схожими на Росію, де не зважають на права людини і її релігійні почуття. Хотілося б зупинити це свавілля в Україні, яке з кожним днем стає сильнішим. Якщо це не зупинити – ми можемо перетворитися на Росію», — говорить громадський активіст Сінавер Кадиров.

Акція протесту мусульманської спільноти під будівлею Державної міграційної служби у Києві. 7 лютого 2020 року.
Фото:

hromadske

Активісти розповідають, що таке полювання відбувається системно. І не лише біля храмів. Вони переконані, є напрацьована схема за якою правоохоронці збагачуються.

«В нас є інформація, що Державна міграційна служба разом з Нацполіцією час від часу накривають київські хостели, де проживають «нелегали», переважно біженці з Афганістану, Сирії та Африканських країн. Вони забирають цих людей у відділок і потім за гроші відпускають. Якщо хтось відмовляється платити — складають адмінпротокол, кваліфікують як порушення ст.203 Кодексу України про адміністративні правопорушення», — розповідають організатори протесту. 

Духовне управління мусульман України та правозахисна організація «Разом із законом» зверталися із запитами до ДМС та МВС України з вимогою надати достовірну інформацію та прояснити ситуацію. 

«Ми звернулися зараз до депутатів, ми звернулися до генерального прокурора, ми звернулися до в декілька правозахисних організацій, ми відправили запит у МВС та ДМС», - розповідає громадська активістка Вікторія Нестеренко.

Нагадаємо, 31 січня муфтій духовного управління мусульман України Саїд Ісмагілов заявив, що у Києві перевіряли документи у людей біля мечеті Ісламського культурного центру, а понад 20 людей затримали.

Своєю чергою, у ДМС заявили про виявлення нелегальних мігрантів у Шевченківському районі Києва, а також запевнили, що під час перевірок біля мечеті права вірян не порушували.

Автор: Анастасія Ковальчук
Поділитись: