Не вказують земельні ділянки й вартість майна: НАЗК назвало 10 найпоширеніших порушень у деклараціях

Національне агентство з питань запобігання корупції проаналізувало порушення при заповненні декларацій та визначило десять найпоширеніших із них.

Про це йдеться на сайті НАЗК.

Так, найчастіше декларанти не зазначають інформацію про нерухомість і транспортні засоби, які належать їм або членам їхніх сімей на праві власності чи користування. Як правило, декларанти забувають вказувати земельні ділянки, на яких розташовані їхні будинки.

Друге найпоширеніше порушення — незазначення вартості об’єктів декларування (квартир, будинків, земельних ділянок, автомобілів тощо). Така інформація вказана в первинних документах про набуття права власності.

На третьому місці — недекларування об’єкта нерухомості, що використовувався для проживання декларанта та членів сім’ї у звітному періоді, а в окремих випадках взагалі недекларування жодного об’єкта нерухомості.

Крім того, декларанти допускаються таких порушень:

  • Зазначення державного номерного знаку автомобіля замість ідентифікаційного номера (VIN-коду).
  • Зазначення загальної вартості цінних паперів, замість номінальної вартості одного цінного паперу.
  • Зазначення себе джерелом доходу замість органу, установи чи організації, яка виплачувала заробітну плату чи інші види доходу.
  • Зазначення розміру фактично виплаченого, а не нарахованого (з податками) доходу.
  • Незазначення доходів, отриманих у вигляді подарунків у негрошовій формі (будинок, автомобіль тощо), прощеного боргу.
  • Декларування грошових активів у вигляді готівкових коштів, але недекларування інших видів грошових активів, розмір яких не перевищує 50 прожиткових мінімумів, при тому, що розмір активів рахується сукупно.
  • Зазначення депутатами місцевих рад фактичної посади та місця своєї роботи (директор ТОВ, вчителька тощо) у полі посади замість статусу «депутат», за яким виник обов’язок подати декларацію.

Нагадаємо, кампанія з декларування триватиме до 31 січня 2024 року.

Що передувало?

НАЗК 10 грудня надало публічний доступ до Єдиного державного реєстру декларацій. Він працює за посиланням public.nazk.gov.ua.

Відкриття доступу відбулося після ухвалення закону №9534, який передбачає повернення та відкриття електронного декларування.

А втім, як зазначили в НАЗК, якщо в реєстрі немає декларації певної людини, це означає, що стосовно неї надійшло подання про вилучення з публічного доступу.

Раніше повідомлялося, що з реєстру вилучать декларації посадовців, які мобілізовані до лав Збройних сил України.