Колишні керманичі Дніпропетровської облдержадміністрації Олександр Вілкул (ліворуч) та Дмитро Колєсніков (на фото — Вілкул, якого призначили віце-прем'єр міністром України представляє нового очільника Дніпропетровської ОДА — Колєснікова, Дніпро, 25 грудня 2012 року)
Фото: Сергій Ісаєв/УНІАН
Депутатів від «Опозиційного блоку» Олександра Вілкула та Дмитра Колєснікова так і не позбавили недоторканності.

Депутатів від «Опозиційного блоку» Олександра Вілкула та Дмитра Колєснікова так і не позбавили недоторканності. Попри аргументи, наведені в парламенті Генпрокурором Юрієм Луценком, 16 жовтня Верховна Рада провалила голосування, не набравши необхідної кількості голосів. Що відомо про депутатів і в чому їх звинувачує слідство — в матеріалі Громадського.

Олександр Вілкул: партнер Ахметова, екс-регіонал і син міського голови Кривого Рогу

Олександр Вілкул народився в Кривому Розі. Його батько Юрій від 2010 року є міським головою.

Це місто недаремно називають містом металургів і гірників. Це один з епіцентрів залізно-рудної промисловості. Виробництво руди сконцентровано в шахтах і металургійному підприємстві ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». А також чотирьох гірничо-збагачувальних комбінатах (Північний, Центральний, Південний, Інгулецький), які належать компанії «Систем Кепітал Менеджмент» (СКМ) українського олігарха Ріната Ахметова. Саме на його підприємствах почалася і стрімко розвивалася кар’єра Олександра Вілкула. Кілька років він навіть одночасно очолював два підприємства Ахметова, поєднуючи роботу з посадою народного депутата.

Політичну кар’єру Вілкул розпочав з Криворізької міської організації «Партії регіонів» у 2005 році, а вже за рік пройшов до парламенту. До Революції Гідності встиг покерувати Дніпропетровщиною, а також попрацювати віце-прем’єром в уряді Азарова.

У чому звинувачують?

За даними слідства, Вілкул завдав громаді одного з районів Дніпропетровщини збитків у понад 12 мільйонів гривень, перебуваючи на посаді голови облдержадміністрації (2010-2012 роки). Тоді за його розпорядженням незаконно змінили цільове призначення двох земельних ділянок, які належали колгоспам, загальною площею 21 гектар, на землі для розширення кар’єру.

Ділянки передали ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат».

Також слідство встановило, що в серпні 2012 року Вілкул дозволив незаконно змінити призначення ділянки у понад 45 гектарів для ТОВ «АРТ-ЛЕНД». І знову — із сільськогосподарського на землю для промисловості. Згідно із законодавством, для цього потрібно було законсервувати ділянку на три роки, отримавши спеціальне рішення уряду. Експертиза засвідчила, що для цієї «схеми» навіть сфальсифікували підпис керівника Держкомзему.

Через це, за даними прокуратури, бюджет України втратив 5 мільйонів гривень.

Генеральний прокурор Луценко під час виступу у Верховній Раді продемонстрував аудіозапис судового засідання, де екс-голова райдержадміністрації Вадим Кобиляцький дав свідчення в суді проти Вілкула.

Приблизно в липні 2011 року мені зателефонував голова ОДА Олександр Вілкул. Він попросив мене прийняти людей і допомогти вирішити їхні питання. Невдовзі від нього прийшли люди — представники компанії «Артленд». Потім мені телефонували з ОДА, [...] голос був схожий на Вілкула. Мене запевнили, що всі документи нададуть пізніше в необхідній якості та кількості, щоб я їх підписав. Я підписав. Повірив на слово. І в результаті там не вистачало якогось документа

Вадим Кобиляцький, екс-голова Дніпропетровської райдержадміністрації

Слідство вважає, що Олександр Вілкул «чинив імовірні зловживання службовим становищем в інтересах третіх осіб, що спричинило тяжкі наслідки громадським інтересам».

Народні депутати Олександр Вілкул (праворуч) та Євген Рибчинський під час засідання Верховної Ради, Київ, 3 жовтня 2018 року
Фото: УНІАН

Позиція Вілкула та його захисту

Олександр Вілкул під час виступу перед депутатами назвав обвинувачення сфальсифікованими, і заявив, що на Кобиляцького тиснули, поки той був у камері тимчасового утримання. Як доказ народний депутат продемонстрував відеозвернення Вадима Кобиляцького.

У грудні 2017 року мене серед вулиці затримують працівники прокуратури, підвозять у камеру без опалення, я там перебуваю добу. Потім пред’являють підозру, що я своїми діями завдав державі збитків на 5 з лишком мільйонів. А потім кажуть, що до вас питань ніяких не буде — дайте свідчення на Вілкула. Я кажу, а що я маю проти нього сказати? Що він вам телефонував, погрожував звільненням з роботи, якщо не приймете розпорядження. Я кажу, що такого не було, бо він за всі 4 роки не те що мені не погрожував — голосу не підвищував

Вадим Кобиляцький, екс-голова Дніпропетровської райдержадміністрації

Також Олександр Вілкул заявив, що готовий відстоювати свою невинуватість в українських та європейських судах.

«Я буду будь-якими засобами домагатися притягнення до відповідальності фальсифікаторів і злочинців у погонах. Адже якщо вони дозволяють собі таке стосовно мене, народного депутата, одного з лідерів опозиції, то можна уявити, що вони роблять з простими, беззахисними людьми», — сказав Вілкул на свій захист.

Однопартійці Вілкула з «Опозиційного блоку» назвали такі дії «піаром генерального прокурора», а зняття недоторканності з депутатів — вибірковим.

Попри підтримку на словах депутати від коаліції голосів для зняття недоторканності з Вілкула не вистачило — за проголосувало лише 137 парламентарів.

Народний депутат Олександр Вілкул з трибуни у залі засідань Ради заявив, що готовий відстоювати свою невинуватість в українських та європейських судах, Київ, 16 жовтня 2018 року
Фото: УНІАН

Дмитро Колєсніков і відчуження оборонного заводу

Ще один уродженець Кривого Рогу — Дмитро Колєсніков. Він теж довго працював на підприємствах Ахметова, зокрема й під керівництвом нинішнього однопартійця Олександра Вілкула.

У чому звинувачують?

За даними слідства, Колєсніков своїми діями завдав не лише майнових збитків державі, а й зашкодив оборонному потенціалу.

Очолюючи Агентство держмайна, Колєсніков, як стверджують слідчі, у 2014 році дозволив відчужити два цехи ДП «Науково-дослідного та конструкторсько-технологічного інституту трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади». Держпідприємство втратило можливість виготовляти ракети «Смерч», «Ураган» і «Град».

Підприємство має оборонне значення й не підлягає приватизації. Коли ухвалювали це рішення, воно не мало ніяких боргів. Попри це, Колєсніков підписав розпорядження, і промисловий та лабораторний корпус оборонного заводу перейменували на «спортивний» та «їдальню». Усе військове обладнання звідти вирізали.

Документ, який підписав Колєсніков, містив перелік обладнання. Тому вважати, ніби він не знав, яких збитків завдає, не має підстав, зазначає слідство.

Народний депутат Дмитро Колєсніков виступає під час засідання Ради, Київ, 16 жовтня 2018 року
Фото: УНІАН

Київський апеляційний господарський суд і Верховний суд визнали незаконними дії Колєснікова й повернули відчужену власність до цілісного майнового комплексу. Нині тривають відновлювальні роботи.

Дії Колєснікова, за даними слідства, завдали збитків бюджету України на близько 17 мільйонів гривень та її оборонному потенціалу.

Сам Колєсніков зазначив, що на той час у підприємства було важке становище, там майже не працювали люди, тож він вирішив здавати частину підприємства в оренду, не виводячи його з державної власності.

Жодних рішень стосовно зміни власності я не ухвалював. Стаття, яку мені намагаються причепити, передбачає наявність умислу. Але прокурор ні в поданні, ні під час засідання комітету так і не вказав, у чому полягав мій умисел, і яким чином я, затверджуючи ЦМК для здачі майна в оренду, передбачав його майбутню передачу в комунальну власність. Зліплюючи таку справу проти мене, прокуратура вдається до зовсім примітивних маніпуляцій

Дмитро Колєсніков, народний депутат

Утім, і з цього депутата недоторканність не зняли — голосів, як і для Вілкула, не вистачило. «За» проголосувало 166 депутатів.

Редактор: Юлія Банкова, Роман Батькович
Поділитись: