Про затримання офіцера контррозвідки СБУ Олександра Карамушка стало відомо 25 квітня. У Національному антикорупційному бюро заявили, що викрили посадовця на отриманні 47,5 тисяч доларів хабара. Як відбувалося затримання Карамушка та у чому його підозрюють — в матеріалі Громадського:

Центр Києва, 24 квітня. До службового автомобіля СБУ біжать спецпризначенці НАБУ з автоматами напоготові. Зупинившись біля сріблястої автівки, грюкають у двері:

«Всем сидеть в машине! Работает НАБУ!», — кричить один зі спецпризначенців.

Усередині автомобіля троє людей: водій, агент НАБУ під прикриттям й офіцер контррозвідки СБУ Олександр Карамушко. Кілька хвилин тому він отримав від агентів НАБУ 47,5 тисяч доларів хабаря і саме рахував купюри. Окрім грошей, у його службовому автомобілі знайшли також бойові набої для автомата, келихи для шампанського й маленький пакет з білим порошком, який зараз на експертизі.

Затримання Олександр Карамушка, 25 квітня 2018 року Фото: оперативне фото НАБУ

За три дні, 27 квітня, суд узяв під варту Карамушка з можливістю внесення 1,2 мільйона гривень застави. Обов’язками офіцера Карамушка було викриття іноземців, які незаконно живуть в Україні за підробленими документами. Але за даними слідства, Карамушко й сам причетний до «кришування» іноземців-нелегалів.

Як почалося розслідування

Детективи НАБУ більш ніж рік розслідували справу щодо корупційних схем у Державній міграційній службі. За версією слідства, чиновники ДМС незаконно оформлювали посвідки для іноземців на підставі фейкових документів.

Схема в ДМС виглядала так: знаходили українок, які погоджувалися оформити фіктивний шлюб з громадянином іншої країни. У пологових будинках жінкам видавали довідки, що вони завагітніли від свого таємного «чоловіка». Відтак іноземець за документами ставав «батьком» й отримував посвідку на тимчасове проживання в Україні. У НАБУ вважають, що до схеми могла бути причетна перша заступниця голови Державної міграційної служби Діна Пімахова.

Але остаточно завершити розслідування її справи детективам не вдалося. Наприкінці листопада 2017 року в НАБУ заявили про зрив спецоперації через втручання СБУ та Генпрокуратури. Працівники СБУ тоді затримали агента НАБУ під прикриттям, який документував один з епізодів за участі Пімахової.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За що затримали агента НАБУ під прикриттям

Керівники правоохоронних органів по-різному трактують інцидент: у Бюро заявляють про зрив важливої антикорупційної операції й розкриття таємних співробітників НАБУ, а в Генпрокуратурі вважають неприпустимим те, що детективи сплановано «провокували чиновницю ДМС на отримання хабара».

Працівник СБУ Олександр Карамушко (в центрі) під час засідання Солом'янського райсуду Києва, 27 квітня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Несподіваний поворот

«Коли ми відпрацьовували справу Міграційної служби, то намагалися встановити все коло причетних до схеми. Карамушко був одним з цього кола», — пояснив Громадському прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Володимир Кривенко.

Простіше кажучи, в детективів з’явилися підозри, що офіцер Головного управління СБУ в Києві та Київській області майор Олександр Карамушко отримує хабарі за те, що «заплющує очі» на видачу незаконних посвідок певним іноземцям.

У НАБУ сформували слідчу групу й почали розслідування щодо Карамушка та причетних до нього осіб. Агентів під прикриттям улаштували в київську фірму, яка займалася наданням послуг для іноземців.

«Вони (агенти НАБУ — ред.) працювали у фірмі, яка працевлаштувала іноземців й оформляла візи. Фірма дійсно працює, а НАБУ фактично  працювало від імені цієї фірми і вийшло на підозрюваного Карамушка», — зазначає прокурор САП.

Агенти Бюро зустрілися з Карамушком і запропонували йому домовитися щодо 16 іноземців, які хочуть незаконно отримати українські документи. «Ціна питання» — три тисячі доларів за одну людину. Всі зустрічі з Карамушком агенти документували прихованою відеокамерою. Пізніше прес-служба НАБУ розсекретила оперативні відеозаписи цих зустрічей. Ось один із епізодів:

«Теперь по поводу «котлеты» (грошей — ред.). Себестоимость того, что я смогу договорится, это два рубля (під «рублем» мається на увазі одна тисяча доларів — ред.). Рубль — мусорам и рубль нашим боссам. Два рубля надо ложить им на стол, все остальное наше. Назовешь три — попилим три», — каже людина на оперативному відеозаписі, схожа на Олександра Карамушка. 

У відповідь Карамушко обіцяв вилучити зі списків СБУ імена «потрібних» іноземців, щоб їх не видворили з території України після перевірки документів, стверджують у НАБУ.

Прокурор Володимир Кривенко під час засідання Солом'янського райсуду Києва, 27 квітня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеПрацівник СБУ Олександр Карамушко (в центрі) з адвокатами та суддя Людмила Кізун (праворуч) під час засідання Солом'янського райсуду Києва, 27 квітня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Фінал

Офіцера Карамушка затримали під час отримання «котлети» в розмірі 47,5 тисяч доларів: 3 тисячі за людину. Мало бути 48 тисяч, але посадовець СБУ зробив агентам під прикриттям «знижку» в 500 доларів, пояснює Громадському співрозмовник у НАБУ, причетний до проведення спецоперації.

На суді Олександр Карамушко відмовився говорити з журналістами. На пряме запитання Громадського, як він ставиться до пред’явлених звинувачень, той відповів:

«Зараз я нічого коментуватиму. Коли суд почне розглядати справу по суті й досліджуватиме докази, тоді я й надам пояснення», — сказав Карамушко.

Поділитись: