Громадське відтворило хронологію подій, що призвели до чергового непорозуміння між силовиками на основі заяв різних сторін конфлікту.

В Україні триває протистояння правоохоронних відомств – 29 листопада співробітники СБУ затримали спецагента НАБУ, що працював під прикриттям.

Як з'ясувалося, з квітня цього року детективи Антикорупційного бюро розслідували справу щодо корупційних схем у Державній міграційній службі, і протягом останні кількох місяців «відпрацьовували» головну підозрювану – заступницю голови ДМС Діну Пімахову. А в цей час оперативники Служби безпеки України разом із прокурорами ГПУ слідкували за самими детективами НАБУ.

Керівники правоохоронних органів по різному трактують цей інцидент: в Бюро заявляють про зрив важливої антикорупційної операції, а в Генпрокуратурі вважають неприпустимим те, що детективи сплановано провокували чиновницю ДМС на отримання хабара.

Громадське відтворило хронологію подій, що призвели до чергового непорозуміння між силовиками на основі заяв різних сторін конфлікту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Перша антикорупційна: що відбувається між старими та новими правоохоронними органами

Яку операцію проводило НАБУ?

У квітні 2017 року детективи НАБУ розпочали спецоперацію з розслідування корупції у Державній міграційній службі. За версією слідства, злочинна організація у ДМС за гроші надавала іноземцям паспорти громадян України і посвідки на тимчасове проживання.

Для розслідування схеми НАБУ доручило своєму детективу проникнути до складу злочинної організації під виглядом представника іноземної компанії. Агент представлявся Сергієм Титунковим. За легендою, він працював у Арабському інвестиційному фонді «Мубадала» і «намагався працевлаштувати своїх працівників».

Агент Титунков познайомився із першою заступницею голови Державної міграційної служби Діною Пімаховою і зустрівся з нею наприкінці серпня. За версією НАБУ, саме Пімахова була однією з керівників злочинної організації в ДМС.

Сама Пімахова каже, що познайомилася з агентом Титунковим ще у квітні в Запоріжжі, коли той хотів придбати автомобіль її родича. Вона зазначила, що мікроавтобус так і не був придбаний, але вона затоваришувала з цим чоловіком.

«Він постійно наполягав на зустрічах, телефонував мені, запитував як справи, як діти. Коли я казала, що хворію, пропонував привезти ліки, допомогти з транспортом чи грошима. Але я ні разу не скористалась цими пропозиціями», — сказала Пімахова на брифінгу 30 листопада.

Після кількох місяців спілкування агент Титунков попросив Пімахову допомогти легалізувати деяких іноземних осіб на території України. І навіть запропонував грошову винагороду.

«Я йому зазначила, що за такі дії законом передбачена відповідальність і він мені сказав, що буде звертатися для вирішення свого питання до інших осіб», — переконує представниця ДМС.

У НАБУ інша версія тих подій: «детектив НАБУ звернувся за порадою з приводу отримання іноземцем паспорта України. Посадовець ДМСУ не тільки не відхрестилася від цих розмов, а навпаки — сама запропонувала скористатися, за її словами, «єдиною законною схемою», що б дозволила реалізувати намір», ­— повідомляють у прес-службі НАБУ.

Схема полягала у наступному: підробити тести ДНК іноземця, а потім з цими результатами у суді довести, що в нього є родичі з України. Це є підставою для надання громадянства. «Послуга» коштувала тридцять тисяч доларів.

На підтвердження своїх слів прес-служба НАБУ наводить відрізок із запису прихованої відеокамери, де людина з голосом, схожим на голос Діни Пімахової каже:

«Там сумма взрослая. Делается все так красиво, что, знаешь, не подкопаешься… Ну, я тебе так скажу: тридцать – это минимум. Без особого там. Озвучь ему тридцать… Если да… А если нет, то смысла вообще нет никому».

Сама Піхоманова стверджує, що не робила нічого протизаконного: «Я не вимагала нічого. Мені нічого боятися. Якщо б я вимагала упродовж такого періоду,, то мене б уже затримали».

У гру вступає СБУ

У цей момент до історії долучилися СБУ і Генпрокуратура. За словами генерального прокурора Юрія Луценка, із жовтня його підлеглі почали розслідування щодо агента НАБУ Сергія Титункова. Пізніше Луценко сказав, що справжнє прізвище Титункова –Боярський. Співробітники СБУ прослуховували його телефони і слідкували за «явочною квартирою».

«В ході майже двохмісячного контролю… прослуховувалися всі оперативні наради, які фактично зводилися до одного: як зробити так, щоб вона все ж таки назвала цифру… Пропонувалися різні варіанти: пити з нею не вино, а щось міцніше… інтимні питання. Думаю, що ніхто не хотів би, щоб місяцями агенти пробували видавити через горілку, секс або наркотики ті чи інші слова від будь-кого», – сказав генпрокурор на брифінгу 30 листопада.

На початку жовтня агент Титунков приніс Піхомановій пакет документів для незаконного оформлення громадянства, але та відмовилася їх приймати. Тоді детективи НАБУ не знали, що СБУ слідкує за ними, тому операцію продовжили. Слід зазначити, що в Національному антикорупційному бюро немає можливості самостійно прослуховувати об'єктів розслідування, тому вони вимушені користуватися ресурсами Служби безпеки України.

В НАБУ зазначають, що станом на жовтень вони вже встановили схему «розгалуженої злочинної діяльності щодо надання послуг міграційного характеру за участі інших посадовців ДМСУ, територіальних підрозділів та фізичних осіб-посередників».

«Про яке угрупування може йти мова? Це неможливо. І такого не було, безумовно. По-друге, стосовно того, що я щось пропонувала. Я проводила з ним (агентом Титунковим – ред.) зустрічі. Я це підтверджую. Щоб викрити хабарника, мені необхідно було вживати відповідних заходів при спілкуванні з ним, які відбувались під контролем СБУ та ГПУ з використанням спецзасобів», – сказала Пімахова.

23 листопада Пімахова запросила агента Титункова на вечерю. Там вони домовилися використати нелегальну схему, щоб оформити для іноземця посвідку на проживання в Україні. Це коштувало 30 тисяч доларів.

27 листопада агент Титунков приніс їй всі необхідні документи. За два дні агент приніс їй половину від потрібної суми – 15 тисяч доларів. У той момент його затримали оперативники Служби безпеки України.

Що було далі?

Останню добу прокурори допитують агента Титункова, він зараз затриманий. Однак, за словами генпрокурора Луценка, детектива НАБУ не планують арештовувати, тому після допитів він має вийти на волю.

Вранці 30 листопада директор НАБУ Артем Ситник і голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький прийшли у кабінет Юрія Луценка. Там вони провели близько двох годин. За результатами перемовин керівники антикорупційних органів вийшли до головного входу ГПУ, де на них чекали десятки журналістів.

Ситник сказав, що вони з Холодницьким розповіли Луценку деталі спецоперації, «щоб розслідування і НАБУ, і Генпрокуратури були об'єктивними».

«Генпрокурор також не був повністю обізнаний у всій ситуації, він відштовхувався від заяви чиновника ДМС (Діни Пімахової – ред.). Ми пред'явили свої матеріали операції, і це, я думаю, посприяє об'єктивному розслідуванню справи щодо працівників антикорупційного бюро», – зазначив директор НАБУ.

Директор НАБУ Артем Ситник (ліворуч) і голова САП Назар Холодницький під час спільного брифінгу, архівне фото, грудень 2016 року Фото: НАБУ 

Вихід генпрокурора

За годину Юрій Луценко сам вийшов на брифінг. Він заявив, що співробітники Національного антикорупційного бюро не мали права пропонувати хабар першому заступнику голови Державної міграційної служби.

«На моє глибоке переконання працівники державних правоохоронних органів не мають права пропонувати державному чиновнику прийняти завідомо незаконне рішення і очікувати при цьому, яку суму він назве. Це чиста провокація», – сказав Луценко.

Також генпрокурор стверджує, що детективи Антикорупційного бюро зібрали достатню доказову базу щодо Піхманової, попри це вона не була затримана. Зокрема, НАБУ зафіксувало, як чиновниця Міграційної служби отримує хабар.

«Працівники НАБУ діяли по трьох епізодах … в ході одного з епізодів чиновниця не називала суму, але тим не менше отримала суму неправомірної вигоди. Після цього її також не затримали і ситуація не мала розвитку», – сказав Луценко.

Своєю чергою, підозру щодо затриманого НАБУ генпрокурор вважає обґрунтованою, а керівників цієї спецоперації викликає на допит.

Генпрокурор Юрій Луценко під час прес-конференції, 30 листопада 2017 року Фото: Генеральна прокуратура України

Поділитись: