Кожен п'ятий українець підтримує ідею об'єднання всіх українських православних церков в єдину помісну церкву. Цього ж у найближчі два-три місяці домогатиметься президент України Петро Порошенко, який звернувся з проханням про надання автономії до Вселенського Патріарха Варфоломія.

Кожен п'ятий українець підтримує ідею об'єднання всіх українських православних церков в єдину помісну церкву. Цього ж у найближчі два-три місяці домогатиметься президент України Петро Порошенко, який звернувся з проханням про надання автономії до Вселенського Патріарха Варфоломія. Чи бути помісній церкві в Україні та як може виглядати процес об'єднання церков — розбиралося Громадське.

19 квітня Верховна Рада України підтримала президента Петра Порошенка в його зверненні до Вселенського патріарха Варфоломія про створення єдиної помісної української церкви.

У Вселенській Патріархії конкретної відповіді на звернення наразі не дали, лише підкресливши, що лист отримали й тепер розглядатимуть 

Уже наступного дня лист про надання Томосу (церковний декрет, який дає автономію церкві), відвіз до Стамбулу заступник голови президентської адміністрації Ростислав Павленко.

За чотири дні президент Петро Порошенко поспішив оголосити у Facebook:

«Вселенський Патріархат починає процедури, необхідні для надання автокефалії Української Православної Церкви».

Однак у Вселенській Патріархії конкретної відповіді на звернення наразі не дали, лише підкресливши, що лист отримали й тепер розглядатимуть:

«Отримавши від церковних та цивільних властей, які представляють мільйони українських православних християн, прохання про надання автокефалії, [синод] вирішив підтримувати тісний зв'язок і взаємодіяти із сестринськими православними церквами із цього питання», — йдеться в повідомленні.

Розкольники

Церковне питання вкрай болюче для України. Поділ православної церкви почався наприкінці 80-х — початку 90-х років. У 1989 році утворилася Автокефальна церква, в 1992-му через розкол з'явилися Українська православна церква Київського та Московського патріархатів. Остання називає себе єдиною канонічною (тобто такою, яка офіційно визнана Вселенським Патріархатом), на підставі того, що є частиною Російської православної церкви (РПЦ).

УПЦ КП у Москві називають розкольниками, таїнства церкви не визнають, а главу — нинішнього патріарха Філарета (Денисенка) — відлучили від церкви на Архієрейському соборі РПЦ.

До Вселенського патріарха Варфоломія неодноразово зверталися з проханням надати українській православній церкві автономний статус. Востаннє до Стамбула неофіційно їздили  перший і третій президент України Леонід Кравчук та Віктор Ющенко у 2016 році. Тоді Варфоломій їхнє прохання не задовольнив.

Крім того, в УПЦ МП підкреслюють власний особливий статус як єдиної канонічної структури і твердять, що ні УПЦ КП, ні УАПЦ просто не існує 

Тепер здобути автокефалію намагається Порошенко. І зробити це прагне до 1030-річчя хрещення України-Русі, яке відзначатимуть у липні.

Реакції церков

Представники церков, релігієзнавці та активісти по-різному реагують на перспективи отримання автономії.

Лана Самохвалова, активіст руху «За єдину помісну церкву» (вона — вірянка УПЦ МП), каже, що вони чотири рази писали листи Патріархові Варфоломію й тепер із нетерпінням чекають травня-червня 2018 року, коли, як очікується, Патріарх виноситиме рішення.

Архієпископ Євстратій (Зоря), секретар Священного Синоду УПЦ КП, називає 19 квітня «радісним днем» і натякає, що інформація, якою він володіє, дозволяє оптимістично дивитися на перспективу отримання Томосу.

В УПЦ МП до дій президента й Ради поставилися критично. В офіційній заяві йдеться: церква в Україні відокремлена від держави, а отже просити про надання автономії української православної церкви — не в компетенції чиновників.

Крім того, в УПЦ МП підкреслюють власний особливий статус як єдиної канонічної структури і твердять, що ні УПЦ КП, ні УАПЦ просто не існує.

Архієпископ Климент (Вечеря), глава Синодального інформаційного відділу УПЦ МП, вважає, що прохання про надання Томосу — лише політичний виверт:

«Дуже схоже, що ця ініціатива, як і попередні, є або відволіканням уваги від серйозніших та нагальніших проблем, які Верховна Рада не змогла вирішити дотепер, або частина якоїсь перманентної передвиборчої кампанії», — сказав він у коментарі Громадському.

Голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату (РПЦ) митрополит Іларіон Волоколамський також уважає, що світська влада не може ініціювати створення автокефалії.

У всій цій історії, яка дає надію одним, обурюючи водночас інших, підкреслено спокійно тримаються представники Української греко-католицької церкви (УГКЦ). Митрофорний протоієрей, керівник Департаменту зовнішніх зв'язків УГКЦ в Україні Олекса Петрів заявив:

«Молимося, щоб це (об'єднання православних церков в Україні — ред.) було швидше і без релігійних конфліктів».

За його словами, коли об'єднаються православні, можна буде казати й про екуменізм (церковне об'єднання — ред.) православних і греко-католиків.

Утім, наразі про об'єднання українських церков говорити зарано.

Чого чекати

У травні в Стамбулі проходитиме Синод, де можуть розглянути питання про надання автономії українській православній церкві. І тоді, за словами релігієзнавців, до липня вона може отримати автокефалію.

Якщо питання надання автономії вирішиться позитивно, предстоятилеві об'єднаних церков вручать Томос. Однак, на думку Юраша, процес об'єднання може тривати не один десяток років 

Релігієзнавець Андрій Юраш, доцент Львівського національного університету імені Івана Франка, в коментарі Громадському пояснює: українські церкви (представники УПЦ КП, УАПЦ та окремі члени УПЦ МП, з тих, хто виявить бажання), зі свого боку, повинні зібратися на Архієрейський собор, де визначатимуть правила єдиної помісної церкви, а також обиратимуть предстоятеля. Якщо питання надання автономії вирішиться позитивно, предстоятилеві об'єднаних церков вручать Томос.

Однак, на думку Юраша, процес об'єднання може тривати не один десяток років.

Релігієзнавець, професор Інституту філософії імені Григорія Сковороди Людмила Филипович упевнена — автокефалії бути. По-перше, тому що, за її словами, Вселенський Патріарх не залежить від позиції Москви і веде самостійну політику. По-друге, через те, що Росія за останні роки дискредитувала себе на міжнародній арені. І тоді православна церква в Україні стане самостійною вперше за 27 років незалежності.

Як подолати розбіжності

Утім, скільки представників УПЦ МП захочуть узяти участь в Архієрейському соборі і потім приєднаються до об'єднаної української православної церкви — питання наразі відкрите.

21 квітня УПЦ МП в офіційній заяві відреагувала на ідею звернутися до Вселенського Патріарха:

«Українська Православна Церква завжди виступала і виступає за відновлення церковної єдності і за єдину Церкву. Однак, запропонований і озвучений владою спосіб досягнення цієї єдності не відповідає  канонічному праву Церкви та суперечить законодавству України. Адже влада просить надати Томос про автокефалію єдиній церковній структурі, якої ще не існує. Саме тому вважаємо, що слід спочатку подолати розкол, відновити церковну єдність, і лише після того ставити питання про зміну канонічного статусу єдиної Православної Церкви в Україні».

Архієпископ Климент (УПЦ МП), нагадує, що Патріарх Варфоломій неодноразово відмовляв у наданні автокефалії: «Сьогодні очікувати від Константинопольського патріарха, що він перекреслить свою позицію попередніх 25 років, як мінімум наївно».

За словами архієпископа, рецепт щодо подолання розбіжностей простий: глава УПЦ КП Філарет повинен покаятися, припинити називати себе патріархом, і таким чином відновити єдність православної церкви в Україні.

Просто православні

Поки в УПЦ МП сприймають патріарха Філарета як розкольника, в Київському патріархаті впевнені, що він має всі шанси, щоб очолити єдину помісну церкву. За словами архієпископа Євстратія (Зорі), саме Філарета можна назвати творцем української церкви.

«Ми спираємося на дані соціологічних опитувань. Дві третини тих, хто відносить себе до Московського патріархату, підтримує ідею єдиної помісної православної церкви. Але для них важливо канонічне визнання (УПЦ КП — ред.)», — заявив архієпископ Євстратій. Це станеться автоматично, якщо Патріарх Варфоломій вирішить дати об'єднаній українській православній церкві Томос.

Згідно з останнім соцопитуванням Центру Разумкова (ЦР), який проводили в березні 2017 року, понад 38% православних в Україні відносять себе до УПЦ Київського патріархату та 17,4% — до УПЦ (МП). Прихильників Української автокефальної православної церкви — 1,5%, і більше третини (35,7%) називають себе «просто православними». Майже третина українців (29,2%) вважає, що треба згуртуватися навколо Київського патріархату. Серед вірян УПЦ МП цю ідею підтримують 14%. Кожен п'ятий українець підтримує ідею об'єднання всіх в єдину помісну церкву.

Поділитись: