Ні, це не про легалайз. Як працюватиме закон про медичний канабіс

У лютому 2024 року президент Володимир Зеленський підписав закон про легалізацію медичного канабісу в Україні. Чимало родин роками чекали на те, щоб нарешті купувати ліки на його основі. Міністерство охорони здоров'я назвало ухвалення закону «історичним рішенням». Що ж він змінить на практиці — у матеріалі hromadske.
Що таке медичний канабіс?
Рослина коноплі містить понад 100 різних речовин, але в медицині використовують лише дві з них:
- канабідіол (КБД);
- тетрагідроканабінол (ТГК).
КБД не є психоактивною речовиною, а належить до природних канабіноїдів. Він не призводить до стану наркотичного сп'яніння, не викликає залежності й не має серйозних побічних ефектів.
Від ТГК певний негативний вплив можливий, але тільки якщо вживати його регулярно в дуже великих дозах.
Комісія ООН із наркотичних засобів у 2020 році виключила медичний канабіс із переліку найбільш небезпечних наркотиків у світі.
Кому потрібен медичний канабіс?
Він украй необхідний деяким пацієнтам, адже полегшує складні перебіги захворювань. Згідно зі світовими дослідженнями, канабіс допомагає пацієнтам із:
- неврологічними захворюваннями (розсіяний склероз, епілепсія, хвороба Альцгеймера, хвороба Гантінгтона, синдром Туретта);
- захворюваннями травного тракту;
- наркотичною залежністю та проблемами психічного характеру (зокрема, для подолання тривоги, посттравматичних стресових розладів і порушення сну);
- хронічним болем невропатичного походження;
- онкологією (для полегшення комплексу симптомів у пацієнтів, які потребують паліативної допомоги, включаючи полегшення болю, розладів харчування, налагодження сну).
Науково доведено, що фітоканабіноїди, тобто речовини на основі канабісу, які є в рослинах, мають високоефективну антимікробну дію (на стафілококи та стрептококи). Позитивний ефект є в лікуванні різних захворювань: імунної системи, артриту та ревматизму, астми, різних форм склерозу, герпесу, діабетичної нейропатії, анорексії тощо.
В Україні препарати на основі медичного канабісу особливо потрібні людям з епілепсією, онкохворим, пацієнтам, які потребують паліативної допомоги, а також ветеранам війни з посттравматичним стресовим розладом.
Це точно допомагає?
Так, ефективність медичного застосування конопель підтвердили численні сучасні міжнародні дослідження та напрацювання.
Міжнародний комітет з контролю за наркотиками, утворений при ООН, у своєму звіті від 2019 року наголошував, що вкрай необхідно забезпечити доступ до ліків такого спектра. Там ішлося про потребу надати дозвіл на використання конопель у медичних і науково-дослідних цілях.
Онколог Юрій Кондрацький наголошував, що канабіс допомагає хворим на рак після хімієтерапії і як знеболювальне, і як засіб для пригнічення нудоти та покращення апетиту. Мовляв, у медицині як знеболювальне використовують трамадол і морфін, але обидва препарати викликають звикання, потребують постійного збільшення дози та можуть викликати передозування, що інколи призводило до смерті.
У торішній публікації рецензованого журналу Substance Use and Misuse також ішлося про те, що медичний канабіс може бути важливою альтернативою опіоїдам у лікуванні болю. Пацієнти повідомили, що відчувають менший біль і можуть краще функціонувати фізично та соціально після вживання медичного канабісу.
Україна ж не перша?
Ні. Використовувати канабіс у медичних цілях дозволено у 56 країнах світу, серед яких Німеччина, Іспанія, Нідерланди, Італія, Чехія, Франція, Португалія, Польща, Греція, Австрія, Данія, Бельгія, Норвегія, а також Ізраїль, Велика Британія, США та Канада.
То в нас буде легалайз?
Звісно, що ні. У законі йдеться винятково про рослини роду коноплі (Cannabis), їхні смоли, екстракти й настоянки на основі канабісу. Усе це можна буде використовувати винятково у медичних і промислових цілях, а також у науково-технічній діяльності.
Закон не передбачає вільного куріння, вирощування та продажу і не знімає кримінальної відповідальності за обіг і зберігання рекреаційного канабісу.
А що ж тоді буде?
Лікарі зможуть виписувати електронні рецепти на препарати на основі медичного канабісу, і пацієнти зможуть їх отримувати.
Також закон дасть змогу українським науковцям досліджувати медичний канабіс. Бо наразі вони не можуть цього робити — у вітчизняному законодавстві введені невиправдано жорсткі обмеження.
Що стосується економічної складової, бізнес зможе культивувати сорти коноплі для медичних цілей за чітко регламентованим ліцензуванням.
А ще легалізація медичного канабісу — це зобовʼязання України перед Євросоюзом. Так, відповідно до статті 405 Угоди про асоціацію, Україна має погодити національне законодавство з регуляторними актами ЄС. Одним із таких актів є Регламент Ради ЄС, що встановлює вимоги до гранично допустимого вмісту ТГК на рівні 0,2% в промислових коноплях.
Як пацієнту отримати медичний канабіс?
Спершу йому потрібно буде звернутися до лікаря. Якщо останній вбачатиме потребу, то випише електронний рецепт і внесе його до електронного реєстру.
Відтак пацієнт чи його рідні зможуть купити ліки на основі медичного канабісу. Зберігати можна буде лише вказану в рецепті дозу.
А як це контролюватимуть?
За чітко узгодженою схемою. В Україні планують створити електронний реєстр та видавати ліцензії на вирощування, зберігання та обіг медичного канабісу. Кожна партія препаратів має маркуватись унікальним штрих-кодом.
На всіх площах об'єктів і приміщень, де вирощуватимуть канабіс, має бути встановлене цілодобове безперервне відеоспостереження.
Закон уже працює?
Так. Президент Володимир Зеленський підписав закон про легалізацію медичного канабісу в Україні у лютому. Його введення в дію відбулося через пів року — 16 серпня 2024 року.
Однак варто зауважувати, що ще знадобиться час на підготовку всіх нормативних актів, видання ліцензій і вирощування перших партій канабісу. Народний депутат Ярослав Железняк зазначив, що станом на день набуття чинності закону ще не були готові для впровадження всі відповідні підзаконні акти.
- Поділитися: